Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Dyskusja na tematy dowolne

Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez Elektroservice » 18 sierpnia 2013, 12:34

Witajcie.
Wiem, że tu na forum jest sporo osób które znają się dobrze na sprzęcie RTV, więc może ktoś mi pomoże :)
Posiadam radioodbiornik Radmor 5102 (przestrojony) i odbiera on bez problemu silne stacje (np 88,4FM złote przeboje, 93FM radio Eska), jednakże mam poważny problem z odebraniem słabszych stacji, a konkretniej 107,4FM Eska Rock (moja ulubiona stacja) :(
Próbowałem już różnych anten zaczynając od kawałka drutu, kawałka przewodu typu DYt poprzez dipol wykonany z płaskiego przewodu antenowego a dziś podjąłem próbę z anteną typu YAGI wystawioną na zewnątrz i nadal 107,4FM ledwo co łapie (da się słuchać, ale wskaźnik pokazuje praktycznie minimum i o stereo mogę zapomnieć, podczas gdy 88,4FM i 93FM niemalże zamyka mi skalę i to na dipolu wykonanym z przewodu płaskiego, działa również odbiór w stereo).
Jaką antenę zastosować aby choć trochę lepszy odbiór uzyskać ? Nie wiem czy to coś pomoże ale wszystkie 3 wymienione przeze mnie stacje nadają z jednego miejsca (Poznań, komin EC Karolin) a ja znajduje się w miejscowości Kiszewo niedaleko Obornik Wlkp. Dodam jeszcze, że radio 88,4FM Złote Przeboje nadaje w polaryzacji V z ERP 5kW, 93FM radio Eska w polaryzacji H z ERP 10kW a stacja na której mi zależy czyli 107,4FM Eska Rock w polaryzacji H z ERP zaledwie 1kW :( (to jest prawdopodobnie przyczyna moich problemów).

Pozdrawiam
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez Watt » 18 sierpnia 2013, 12:45

Kup specjalną antenę przeznaczoną do odbioru w paśmie CCIR (88- 108 MHz), coś w tym stylu:
Obrazek
załóż na maszcie np. na dachu, powinno smigać :)
Watt
 

Re: Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez Elektroservice » 18 sierpnia 2013, 13:38

Takową antenę mam na dachu, tyle że ona jest podłączona przewodem koncentrycznym 75ohm a Radmor ma wejście 300ohm. Czy podłączając odwrotnie symetryzator antenowy będę mógł ją podłączyć do Radmora czy muszę wymienić przewód na płaski symetryczny na całym odcinku od Radmora do anteny ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez slaweklampy » 18 sierpnia 2013, 14:51

Witam

Jeśli antena ma być kierunkowa to można zastosować trójelementową antenę Yagi. Symetryzator można włączyć tuż przed wejściem antenowym odbiornika. Dodam jeszcze, że w celu poprawy odbioru można w głowicy UKF wymienić tranzystor T101 BF314 na BF199.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez Elektroservice » 18 sierpnia 2013, 15:31

Podłączyłem się do anteny takiej jak przedstawiłeś Watt w swoim poście i jest efekt taki, że wskaźnik siły sygnału dobił do około połowy skali :mrgreen:
Spróbuje jeszcze podłączyć wzmak Alcad w następujący sposób: antena -> przejście z płaskiego symetrycznego na koncentryk -> wzmak Alcad -> przejście z koncentrycznego na symetryk -> Radmor :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez MRP200 » 19 sierpnia 2013, 06:49

Na Twoim miejscu dorobiłbym w Radmorze wejście koncentryczne 75 om. Wymagałoby to wykonania w tylnej ściance otworu na gniazdo antenowe. Z podłączeniem do głowicy nie powinno być problemów, bo fabrycznie były przystosowane do współpracy z przewodem symetrycznym jak i koncentrycznym.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez amisiek » 19 sierpnia 2013, 14:11

Polecam zainteresować się anteną kierunkową na 88-108 - po skierowaniu anteny w stronę nadajnika, będziesz mieć sygnał na całą skalę.

Anteny kierunkowe z dipolem pętlicowym (takich jest większość) pracują z impedancją 300Ω symetrycznie, więc można połączyć starym kablem płaskim symetrycznym 300Ω albo zastosować symetryzator zainstalowany w puszce antenowej.
Antena pionowa jest niesymetryczna i najczęściej jest projektowana na 75Ω asymetrycznie. Wtedy doprowadzisz sygnał kablem koncentrycznym 75Ω.
W Radmorze oryginalna głowica jest dostosowana pod kątem pracy z symetryczną anteną, ale można użyć anteny asymetrycznej. Wtedy sygnał doprowadzasz do jednego ze złączek od anteny, a masę - do masy. Dopasowanie będzie takie sobie (SWR 1:3), ale przy tej czułości głowicy powinno wystarczyć.
Osobiście odbieram na 5102 z oryginalna głowicą (przestrojoną) w Warszawie stacje z Łosic i Św. Krzyża z całkiem niezłym sygnałem. Używam anteny kolinearnej 2x5/8 własnej konstrukcji.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jaka antena do odbioru słabej stacji na Radmorze 5102 ?

Postprzez Elektroservice » 19 sierpnia 2013, 18:21

Dzięki za podpowiedzi :) W radmorze nie chcę instalować żadnych dodatkowych gniazd a problem rozwiązałem już wczoraj w nieco cudaczny ale skuteczny sposób :mrgreen:
Na początku podłączyłem się pod antenę taką jak pokazał Watt w swoim poście którą mam na dachu za pomocą przewodu symetrycznego i to podłączyłem prosto do radmora, w efekcie czego uzyskałem sygnał na poziomie mniej więcej 40% skali. Ale to nadal nie starczyło aby odbierać w stereo, więc dorzuciłem symetryzator który wcześniej wymontowałem z tej anteny (dałem go na tym końcu przewodu który był podłączony do Radmora, z tego symetryzatora podłączyłem się kawałkiem koncentryka do wzmacniacza Alcad CA-215, z wzmacniacza znów kawałek koncentryka i jakiś stary symetryzator Polkat i dalej z tego polkata kawałkiem symetryka do Radmora :mrgreen:
W efekcie mam full sygnał i stereo :D
Trochę zagmatwanie to opisałem więc opiszę to w skrócie raz jeszcze:
Antena dipolowa pętlicowa dookólna -> przewód symetryczny -> symetryzator z tejże anteny wymontowany -> przewód koncentryczny -> Alcad CA-215 -> przewód koncentryczny -> symetryzator Polkat -> Radmor 5102 :mrgreen:

Pozdrawiam :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości