Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 21 października 2013, 21:04

Osiemnastka ma lepszy odbiornik i zbiera o wiele mniej śmieci. Niestety 109tka jest bardzo kompromisowym transceiverem. Posłuchaj trochę i zdziwisz się sam jak mało może szumieć CB radio i jak czyściutko słychać stacje. To się da zrobić, w ogóle osiemnastka to naprawdę świetny odbiornik, jest w czołówce w ogóle i wygrywa nawet z wieloma dzisiejszymi konstrukcjami fabrycznymi dla krótkofalowców!
Co do dalekich łączności - oto przykład zapisu z dziś na paśmie 28MHz (to tylko dwie czterdziestki ponad CB):
Obrazek
W lewej kolumnie stacje polskie, które daną łączność nawiązały lub zgłosiły. W kolumnie obok są stacje dalekie (DX), potem częstotliwość, opis, data i godzina. wśród DX, czyli stacji dalekich, są w kolejności: USA, Wyspy Dziewicze USA, stacja polska w woj. kujawsko pomorskim i pomorskim (ale odległość znaczna, ponad 100km), Portugalia, Mozambik, Finlandia, Meksyk, Kanada, Honduras (nie udało mi się dowołać), Brazylia, Argentyna, Bear Island (wyspy niedźwiedzie?), Kongo, Rosja z okolic Czelabińska (kawał drogi!), Zatoka Guantanamo - terytorium USA, Ekwador, Islandia, polska stacja nadająca z Cypru, Azerbejdżan, dalej jest też: Kuwejt, Baleary, Kuba, Grecja - Kreta, Chiny, Indie, Cape Verde (nie znam polskiej nazwy), Nauru, Uganda i RPA.
Na deser powiem, że przy tak dobrej propagacji technicznie możliwe jest zaliczenie podobnych łączności z typowego CB Radia President Jackson lub Alan 87.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 21:31

No ładnie :) Oglądałem Alana 87 na allegro i widzę, że to niezły kloc i przy tym dość drogi, a szkoda, bo zapewne jest to jedno z najlepszych CB :)
Jako ciekawostkę dodam, że do mojego transceivera Alan 18 mam podłączoną antenę magnesową Canva długości około 0,5m i słyszę to o czym pisałem wyżej, natomiast na Alanie 109 nawet przy antenie President Alaska zamontowanej na klamrze na klapie bagażnika praktycznie nic nie słyszałem, no czasem jakichś mobili, ale prócz tego cisza zupełna.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 21 października 2013, 21:51

Powiedzmy to otwarcie - Alan 109 to nie jest odbiornik najwyższych lotów. Z kolei Alan 87 i podobne urządzenia (Pearce Simpson Super Cheetach, SuperStar 3900FM, Lafayette Typhoon/Typhoon II) to bardzo dobry sprzęt, mimo swoich wad jest moim ulubionym. Zauważ, że zarówno 87, jak i klony, do dziś trzymają wysoką cenę na Allegro - takiego sprzętu nie kupisz za grosze. Był taki czas, że ludzie się tego wyzbywali, ale gdy CB znowu stało się popularne i zalała nas tania chińszczyzna, to ludki zaczęli wracać do starszych urządzeń, które są nadzwyczaj dobrze opracowane w porównaniu do tego, co się dziś sprzedaje (z bardzo nielicznymi wyjątkami).
Zakłócenia zbierane przez fatalne unideny pro510/520 i podobne oraz wszechobecna chińszczyzna sprawiają, że człowiek inaczej spogląda na starego Alana...
Jak zapniesz osiemnastkę do dłuższej anteny np. Hustlera, to się zdziwisz ile słychać. Stwierdzisz, że w porównaniu do 18tki, Twoja 109tka to jak cegła, dosłownie (słyszałem takie opinie). Pocieszę, że 109tkę też można poprawić, chociaż nie będzie tak dobra jak Alan 18.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 21:55

Patrzyłem właśnie na ceny Alana 87 na allegro i byłem nieźle zaskoczony, bo za takie radio trzeba zapłacić około 700PLN :shock:
Wiem, że 109tka to nie jest żaden wypas, ale chyba też nie jest złym sprzętem jak na obecne czasy ? Co do Unidenów to kilka osób polecało mi właśnie Unidena 520XL (czy jakoś podobnie) jak szukałem 3 lata temu swojego pierwszego CB, jednak brak homologacji skutecznie mnie zniechęcił do zakupu Unidena i wziąłem poleconego przez sprzedawcę w sklepie CB Alana 109tkę.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 21 października 2013, 22:15

Trochę drogo, jego czterowatowy klon pod nazwą SuperStar 3600FM/3900FM można kupić od 250 do 300zł. W obu przypadkach te radia mają emisję SSB. Ale większość kierowców nie skorzysta z tej emisji w ogóle.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 22:20

Tak się zastanawiam, kto korzysta z SSB i FM na CB u nas w Polsce, kierowcy chyba faktycznie jadą tylko po AM bez SSB i większość transceiverów CB nie posiada SSB i FM.
A co do Unidena 520XL to jak to jest, że dość sporo osób poleca ten sprzęt, ale też jest niemało niezadowolonych z niego użytkowników ? Co jest nie tak z tym transceiverem (prócz tego że nie ma homologacji) ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 21 października 2013, 22:35

Ten transceiver ma dwa istotne błędy konstrukcyjne, które sprawiają, że śmieci - po pierwsze jest źle odfiltrowany, po drugie ma fatalnie zrobioną syntezę i układ zaraz po niej. Typowe CB Radio z emisją AM i FM działa tak, że generator z syntezy przy nadawaniu działa na połowie częstotliwości (ok. 13,5 MHz), potem jest powielany w powielaczu i idzie na trzystopniowy wzmacniacz (jeden stopień, driver i PA, często na 2SC2078). Hint polega na tym, że jeśli układ, który tworzy sygnał o tej częstotliwości jest źle zrobiony, to po powieleniu i wzmocnieniu wychodzą różne pasożytnicze sygnały na wyjściu. Oszczędzili na filtrze wyjściowym, zrobili błąd w układzie modulatora (normalnie stopień mocy i driver pracuje w klasie C i jest modulowany w zasilaniu za pomocą transformatora modulacyjnego i jeśli tam wchodzą jakieś śmieci lub końcówka bądź układ regulacji wysterowania m.cz. pracuje źle, to efekty są łatwe do przewidzenia). Przemodulowanie nadajnika powoduje emisję śmieci.
Ważne jest też to, co znajduje się między ostatnim tranzystorem a anteną. Gdy porządne nadajniki mają dopasowanie PI lub nawet DWA PI (Lafayette Indianapolis z filtrem dolnoprzepustowym) w Unidenie jest proste dopasowanie impedancji z "oszczędnościową" pułapką. Schemat podobnego Unidena jest tu
Skutek jest właśnie taki, że PRO510/520XL badań zgodności nie ma prawa przejść, bo nie spełnia norm.
Przy odbiorze generator (heterodyna) pracuje na częstotliwości 16,5MHz (27MHz - 10.695 MHz) i nie przechodzi przez powielacz, a wchodzi na mieszacz i miesza się z sygnałem odbieranym, by uzyskać 10,695MHz stałej częstotliwości pośredniej. Kiepski sygnał z heterodyny powoduje odbieranie śmieci.
Konstruktorzy zrobili kilka poważnych błędów albo oszczędności.Odbiornik jest słaby, a nadajnik śmieci. Tam, gdzie Alan 18 odbiera słabą stację czysto, na PRO510/520 ta sama stacja na tej samej antenie ginie w szumach. Z kolei czyste nadajniki (np. Lafayette Indianapolis) nie zakłócają TV, a PRO510 owszem. Mimo małej mocy, bo to jest zaledwie 4W.
Ludki chwalą PRO510/520 bo popularne, małe i proste w obsłudze. Nie wytrzymuje jednak porównania do lepszych konstrukcji.
Tak na marginesie - moc emisji harmonicznych i pasożytniczych wydzielanych z czterowatowego Unidena PRO520XL, którego kiedyś dostałem do pomiarów w serwisie była ponad 5x większa od tej, którą ma mój transceiver, który ma ponad 100W do anteny.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez litak1 » 22 października 2013, 00:45

Koledzy dzisiaj około południa na moim radyjku intek HR5500 i na magnesówce ml145 odbierałem amerykańskie (nie angielskie) rozmowy czy to propagacja jest na tyle silna i czy w ogóle jest możliwy tak daleki odbiór,?? chyba że sobie jaja robiło kilku rozmówców, ale dziwne bo nigdy nie spotkałem się z takimi rozmowami no i akcent był "bardzo" amerykański
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 23 października 2013, 19:40

Czy mógłby ktoś przedstawić prawidłową procedurę strojenia anteny od CB ?
Instrukcja obsługi jaką dostałem do mojego miernika SWR jest napisana jakoś niejasno i z dużą ilością błędów, tak więc niezbyt jej ufam :roll:

P.S. Czy przestawienie promiennika anteny o 1mm może spowodować dużą zmianę SWR ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 23 października 2013, 20:51

litak1 napisał(a):Koledzy dzisiaj około południa na moim radyjku intek HR5500 i na magnesówce ml145 odbierałem amerykańskie (nie angielskie) rozmowy czy to propagacja jest na tyle silna i czy w ogóle jest możliwy tak daleki odbiór,??

Patrz góra strony. Tak, jest taka propagacja. Wczoraj w nocy zrobiłem RPA i Brazylię na 28.550 z samochodowego CB Radia (oczywiście na SSB, moc 10W).

Elektroservice napisał(a):Czy mógłby ktoś przedstawić prawidłową procedurę strojenia anteny od CB ?
Instrukcja obsługi jaką dostałem do mojego miernika SWR jest napisana jakoś niejasno i z dużą ilością błędów, tak więc niezbyt jej ufam :roll:


Pomiar SWR - w pozycji FWD doprowadzasz strzałkę potencjometrem do końca skali, przełączasz na REF i odczytujesz SWR.
Strojenie.
Tak naprawdę antenę powinno się stroić za pomocą jeszcze jednego urządzenia - miernika natężenia pola lub GDO (generator do poszukiwania rezonansu, inne nazwy: grid dip meter, trans dip meter, trans dip oscillator). Robisz pomiary SWR w różnych częściach pasma i znajdujesz rezonans anteny - przy fabrycznych konstrukcjach objawia się obniżeniem SWR i wzrostem natężenia pola emitowanego przez antenę. Strojąc antenę, doprowadzasz ją do rezonansu w wybranym odcinku pasma. Następnym krokiem jest obniżenie SWR w tym miejscu do oczekiwanego poziomu. W przypadku konstrukcji fabrycznych (a o takich mowa na CB), robisz serię pomiarów SWR na różnych kanałach i znajdujesz minimum SWR (wykres pomaga), a następnie przesuwasz minimum SWR na kanał 19, czy tam, gdzie najczęściej rozmawiasz. W konstrukcjach fabrycznych rezonans oznacza także minimum SWR. Jednym z niewielu wyjątków była antena "Bond", która wymagała strojenia przez zmianę cewki po doprowadzeniu do rezonansu, a potem ponownie podstrajania - kilka takich cykli dawało dobre dostrojenie w wybranym zakresie. Różnica dochodzi do 2S a to sporo.
Obecnie do tego celu używa się analizatorów antenowych, które "przemiatają" całe pasmo i dają od razu wykres z informacją o minimum SWR. Wtedy wiadomo jak należy stroić i w którą stronę.

Elektroservice napisał(a):P.S. Czy przestawienie promiennika anteny o 1mm może spowodować dużą zmianę SWR ?

To zależy od konstrukcji anteny. Anteny z dużą dobrocią lub krótkim promiennikiem i kompromisowym dopasowaniem mogą mieć bardzo radykalne zmiany SWR w funkcji zmiany długości promiennika. Małe korzonki są jak królewny - kapryśne i zbyt dużo pożytku z takiej nie ma.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości