Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 19:30

Dławik wyjściowy z ATXa, tzn ten na rdzeniu pierścieniowym czy jeszcze inne ustrojstwo ?
I jak to podłączyć ? Na zasilaniu przetwornicy czy na jej wyjściu ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez elek » 21 października 2013, 19:56

Tak ten pierścieniowy z duża ilością drutu na nim, tam jest kilka uzwojeń do wyboru, z tego co pamiętam on jest skompensowany tzn. tłumi jedynie sygnały niesymetryczne pojawiające się na jednym z uzwojeń, podłącz na zasilaniu bo wyjście to tylko do rejestratora idzie i tędy nie sieje.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 20:00

Spróbuje tak zrobić. Sprawdziłem już dlaczego sama ładowarka bez obciążenia nie sieje - otóż bez obciążenia w ogóle nie startuje przetwornica i stąd brak zakłóceń :roll:
Taki rdzeń jak zauważyłem posiada jedno z uzwojeń nawinięte 2ma drutami równolegle, czy to właśnie to uzwojenie wykorzystać rozdzielając je na 2 uzwojenia i podłączając jedno pod + a drugie pod masę ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez elek » 21 października 2013, 20:10

Tak użyj obu drutów, a co do pracy bez obciążenia to raczej przetwornica startuje tyle że pracując w trybie napięciowym po wstępnym naładowaniu konda wyjściowego współczynnik wypełnienia staje się tak niski że nie daje o sobie znać, jedynym obciążeniem wtedy jest kond wygładzający napięcie na wyjściu, jak napięcie na nim spadnie poniżej progu to na parę taktów włącza się przetwornica i go doładowuje.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 21 października 2013, 20:17

elek napisał(a):Tak ten pierścieniowy z duża ilością drutu na nim, tam jest kilka uzwojeń do wyboru, z tego co pamiętam on jest skompensowany tzn. tłumi jedynie sygnały niesymetryczne pojawiające się na jednym z uzwojeń, podłącz na zasilaniu bo wyjście to tylko do rejestratora idzie i tędy nie sieje.

On jest właśnie tak nawinięty i dobrze kombinujesz. To jest bardzo dobry ruch. Potem trzeba pomyśleć nad paczką metalową, by zaekranować samą przetwornicę. Poczytaj jak to powinno się robić w książce, do której dałem link, wtedy dopasujesz projekt do wymiarów i urządzenia. Ewentualnie zrób fotki, to ja Ci to zaprojektuję.
Ale niestety jak przetwornica jest gów... to sieje także tym kablem. Posiadam dwie sztuki jako dowód, zostały zgłoszone do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wierz mi konstrukcja tych przetwornic woła o pomstę do nieba.
Niekiedy w CB Radiu słychać szumiące przetwornice do ksenonów w samochodach, które mijam. Śmiecą nawet fabryczne ksenony w Audi i VW Passatach, prawdopodobnie komuś padła przetwornica i założył bazarową tandetę do "zenona". Szczerze tęsknię za czasami, kiedy każde urządzenie elektroniczne przed dopuszczeniem do sprzedaży musiało przejść homologację.
Walczyłem z takim złomem u mnie w bloku, bo śmieci miałem na całym paśmie KF, do 30MHz włącznie, a ślady były nawet na ultrakrótkich. Dwa grube rdzenie i cztery kondensatory załatwiły sprawę. Teraz jest "tylko" S7 na niższych pasmach i 2-3S na wyższych, ale przynajmniej europejskich stacji mi nie wycina to badziewie. Najchętniej całą tę chińską tandetę bym od razu przekazał do utylizacji. Odkąd tacy ludzie kupują sobie śmiecące sprzęty, ja nie mam skrupułów i nadaję pełną mocą, ponad 100W do anteny. Gdy przyjdzie pozwolenie na stację do pracy w zawodach, będzie tej mocy więcej - 1,5kW, zgodnie z licencją. Zero litości dla tandety!
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez elek » 21 października 2013, 20:30

O tak teraz to tandeta niesamowita jest, takie przetwornice to jeden scalaczek + parę elementów biernych i tranzystor mocy i o ile w lepszej klasy sprzęcie jakieś filtry dają to chińczyk ma to w d...e bo to kosztuje, dodatkowo jak płytka jest źle zaprojektowana to przy takim dV/dt jak w czasie przełączania na kilku cm ścieżki potrafią się takie cuda wyindukować że kiedyś w szoku byłem jak oglądałem na oscyloskopie własnej roboty przetwornice, ehhh ile to ja się namęczyłem z gasikami żeby mi nie upalało tranzystorów bo przy mocy ~1kW pchanej w pół-mostek to efekty upalenia są dosyć widowiskowe :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 21 października 2013, 20:44

No ba, przy takiej stromości to masz generatorek śmieci jak się patrzy. Kiedyś w telewizorach Lazuryt był ten problem, rozwiązało go dopiero dodanie zestawu rezystor-kondensator. Jestem przekonany, że większość z tych przetwornic można prosto doprowadzić do porządku i to niedużym kosztem, ale ktoś to musi chcieć zrobić. Niektórym wystarczało zapięcie zestawu porządnych kondensatorów na wejściu i wyjściu. Prawdopodobnie przetwornica u Pawła to jest właśnie ten przypadek, może zdjęcia by nam coś pomogły. To nie takie trudne, nie święci garnki lepią.

Kiedyś chciałem zrobić przetwornicę DC-DC, by wysokie napięcie 3kV pozyskać ze znacznie mniejszego transformatora niż ten dla 50Hz. Po kilku podejściach odpuściłem, za dużo kłopotu. Kupiłem transformator i problem się skończył.

A jako ciekawostkę powiem Ci, że ze strzałem ćwierćkilowatowego mosfeta w stopniu mocy (miałem ich 8 sztuk) może się tylko równać odpalenie kondensatora separującego anodę od uziemionego filtru PI. Huk, błysk i czarny pysk.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 20:48

Jutro postaram się zrobić fotki tej przetwornicy :)
A co do CB, to czy normalne jest, że u mnie na zadupiu przy wyłączonych wszelkich "zakłócaczach", oraz odkręconej blokadzie szumów mój Alan 18 odbiera na niektórych kanałach jakieś rozmowy w obcych językach ? Wczoraj na 19 kanale dało się usłyszeć jakieś rozmowy po angielsku, dzisiaj również na tym kanale coś się sporadycznie odzywało, natomiast na kanale 23 słyszałem rozmowy chyba po rusku :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 21 października 2013, 20:57

Normalne.
Pasmo CB (26.960-27.405 MHz) jest pasmem fal krótkich, a zatem stosują się do niego te same zasady, co dla pobliskiego pasma krótkofalarskiego 10m. Na paśmie 10m (28-30MHz) wczoraj zrobiłem łączność z USA, Republiką Południowej Afryki, Chile oraz Portugalią. Anglicy, Niemcy, Włosi, Austriacy i Rosjanie są na porządku dziennym. Gdy tylko dopisze propagacja (a mamy prawie maksimum aktywności słonecznej), to świat na radiu jest w zasięgu ręki.
Na CB Radio rozmawiałem wielokrotnie z misjonarzem w Afryce, gościu miał Lincolna w Jeepie i gadał z Polakami. Tyle, że krótkofalowcy mają anteny o większym zysku i używają większej mocy (100W to standard i jest to sensowna moc). Tyle, że lepiej użyć sprawniejszej emisji, jaką jest SSB. Wierz mi, 10W w SSB to i tak spora moc. Wczoraj wieczorem chłopaki z Polski rozmawiali przez stację przekaźnikową (przemiennik) FM na 29 MHz na Manhattanie w Nowym Jorku. Przemiennik pracuje mocą 10W, z Polski dołożyli 500W w antenę kierunkową. Szło ino gwizd;)

Wrócmy jednak do CB.

Różnica polega na tym, że na całym świecie, poza Polską, CB radio pracuje w rastrze piątkowym (kanał 19 = 27.185 MHz), a w Polsce w zerach. To jest zaszłość historyczna pochodząca z pierwszych ręcznych radiotelefonów Tukan i Echo (Tropy działały na 27.285 MHz). Z tego samego czasu pochodzi kanał 28 - kwarce 27.280 były najpopularniejsze i ludziska się tam zgadywali na rozmowy. Pamiętam jeszcze ten czas.
Ponadto większość europejskich krajów rozmawia na CB w emisji FM. Zatem jeśli włączysz piątki i FM, to usłyszysz wiele stacji, włoskich, niemieckich, angielskich - jeśli tylko propagacja dopisze. Czasami dałbyś radę się do nich dowołać, jeśli tylko nie będą mieli totalnego bałaganu na paśmie u siebie. Resztki tego sygnału z piątek i FM odbierasz na zboczu detektora AM ustawionego 5kHz obok.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 21:00

Dzięki za wyjaśnienie :) Ciekawe tylko dlaczego mój Alan 109 nie odbierał tych rozmów :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości