Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Dyskusja na tematy dowolne

Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 19 października 2013, 20:39

Witam. Zna ktoś dobry sposób na pozbycie się różnych zakłóceń w CB ?
Głównym źródłem zakłóceń w moim przypadku jest videorejestrator, po jego włączeniu (gdy nagrywa i jest zasilany z ładowarki) mam okropny szum w CB i muszę mocno podkręcać blokadę szumów (przez to o wiele mniej usłyszę). Co ciekawe gdy rejestrator pracuje na baterii, to zakłóca o wiele mniej (prawie wcale), również gdy pracuje sama ładowarka, to nie powstają żadne zakłócenia. Sprawdziłem, że zakłócenia do CB dostają się nie przez zasilanie a przez antenę, co pewno w znacznym stopniu utrudni ich eliminację. Eksperymentowałem z eliminacją zakłóceń poprzez rdzeń ferrytowy i uzyskałem całkiem niezłe wyniki, jednakże najlepiej działało to gdy rdzeń umieściłem blisko rejestratora, na środku dość długiego przewodu zasilającego nie dawał żadnych efektów, w pobliżu ładowarki również mizernie to działało. Rdzeń który używałem do testów to rdzeń od trafa WN z TV a testy wykonywałem nawijając na nim 1 zwój przewodu zasilającego rejestrator (całego przewodu, nie pojedynczej żyły). Istnieje jeszcze jakiś sposób na wyeliminowanie zakłóceń ? Najlepiej wszelakich pochodzących z elektryki i urządzeń w samochodzie (przy pracującym silniku i odkręconej blokadzie szumów słychać m.in alternator :twisted: ).
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Michal » 19 października 2013, 20:45

Może to wiatr szumi przez dziury w karoserii samochodu lub nieszczelne okna lub szyberdach :?: :mrgreen:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez slaweklampy » 19 października 2013, 20:46

Witam

Zakłócenia z alternatora można się pozbyć umieszczając przy nim filtr. Na początek wystarczy założyć rdzeń ferrytowy na przewód.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 19 października 2013, 20:57

Michal napisał(a):Może to wiatr szumi przez dziury w karoserii samochodu lub nieszczelne okna lub szyberdach :?: :mrgreen:


Także wtedy, gdy samochód się nie porusza i stoi w garażu ? :twisted:
Szczelność karoserii jest w 100% w porządku ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 19 października 2013, 22:55

To nie jest problem wideorejestratora, ale przetwornicy, która go zasila. Upoluj na złomie kabel VGA, który zawiera pierścienie ferrytowe. Obetnij przewód po obu stronach pierścienia i odzyskaj w ten sposób pierścień. Teraz przez ten pierścień przeprowadź kabel zasilający od przetwornicy do rejestratora.
Ewentualnie wymień kabel USB na taki, który pierścienie zawiera. Rzecz w tym, że na masie i na przewodzie od przetwornicy do urządzenia nanoszą się szpilki od badziewnej, źle odfiltrowanej przetwornicy. To jest pewnie totalna chińska tandeta, która nie miałaby prawa dostać homologacji w dawnych czasach.
Przykład aplikacji pierścienia masz tutaj:
Obrazek
Bez pierścienia miałem od tej ładowarki śmieci na S7-S9 na wszystkich pasmach KF od 1,8 do 30MHz włącznie. Po założeniu pierścienia jak na zdjęciu i drugiego takiego samego blisko wtyczki szumy spadły poniżej tła.
Rozbierz gniazdo zapalniczki i podobny pierścień wpakuj na przewód zasilający i doprowadzający masę. Musi pomóc. To samo możesz jeszcze zrobić na zasilaniu CB radia, jeśli zakłócenia wchodzą po zasilaniu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 19 października 2013, 23:04

Mój rejestrator to Vakoss VC-605, chińszczyzna ale o dosyć dobrym stosunku ceny do jakości.
Ciekawe jest to, że ładowarka gdy pracuje bez obciążenia (odłączony rejestrator) to wtedy nie generuje żadnych zakłóceń, a pracujący rejestrator z podłączoną ładowarką okrutnie sieje :evil:
Spróbuję z tym pierścieniem, na allegro są dostępne pierścienie do montażu na dowolnym przewodzie, czy to nie będzie lepsze niż wydłubywanie pierścienia z przewodu sygnałowego od monitora ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Whites86 » 19 października 2013, 23:06

mi rejestrator jazdy okrutnie zakłuca radio :roll: Eski nie mogę odbierać wcale a RMF MAX ledwo co slychać :evil:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 19 października 2013, 23:12

Radio to od muzyki też mi mój rejestrator zakłóca, ale tylko na moim zadupiu jest problem z odbiorem, przy silnym sygnale radio gra normalnie (jak jestem w mieście), tak więc ten problem dotyczy nie tylko Twojego rejestratora :)
Tak w ogóle to te nasze rejestratory to pewnie bardzo podobne konstrukcje mające tą samą obudowę, różniące się m.in przetwornikiem (Twój ma lepszy nieco) no i oczywiście marką.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 19 października 2013, 23:40

Pierścienie muszą mieć jak najwyższy współczynnik przenikalności. Te zwykłe są zazwyczaj takie sobie. Pozyskiwałem je z kabli VGA, bo tam były w miarę dobrej jakości a z firmy takich kabli złomowano masę.
Podobne rdzenie pierścieniowe można pozyskać z uszkodzonych zasilaczy komputerowych, trzeba nawinąć na nie jednak co najmniej 10zwojów, by dławik miał sens. Jeśli to nie pomoże, to trzeba zrobić filtr z kondensatorami, np coś podobnego rodem z Elektrody:
Obrazek
W najprostszej wersji to filtr PI: dławik 15-20zł na rdzeniu toroidalnym na plusie szeregowo od zasilania do odbiornika, dwa kondensatory równolegle 100µF+100nF od zasilania i taki sam zestaw kondensatorów od strony odbiornika prądu.
Musi działać! Gdy mi w miśku przed kolizją padła przetwornica do ksenonów, założyłem najtańszą chińską, która straszliwie siała. Zestaw filtrów jak wyżej i ekranowanie kabli wysokiego napięcia i jak ręką odjął.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 19 października 2013, 23:51

Czyli jednak te zakłócenia przechodzą do CB radia zasilaniem ? Myślałem że to idzie przez antenę - po wykręceniu promiennika anteny (zostawiłem przewód antenowy wraz z podstawą magnesową) nie było słychać żadnych szumów :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości