Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 20 października 2013, 10:03

Wchodzą po antenie, ale są emitowane przez kable po obu stronach śmiecącej przetwornicy. Dlatego odfiltruj na źródle zakłóceń. Filtry na przewodach zasilających CB radio to tylko dodatek, który jednak trochę pomaga w niektórych transceiverach.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 20 października 2013, 12:06

Założyłem pierścień ferrytowy z zepsutego zasilacza od laptopa na przewód od ładowarki do rejestratora w pobliżu wtyczki USB wchodzącej do rejestratora i niestety nic to nie pomogło :evil:
Pierścień zamontowałem dokładnie tak jak pokazałeś na foto, tyle że od strony wtyczki i niestety zero efektu :(
Co ciekawe w oryginalnym zastosowaniu przez rdzeń nie był przełożony 1 zwój przewodu tylko po prostu przewód przechodził przez ten rdzeń, może w przypadku ładowarki od rejestratora powinienem zrobić dokładnie tak samo ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 20 października 2013, 13:30

Czasami najprostsze sposoby są najlepsze :roll:
Po przeciągnięciu dodatkowego +12 z akumulatora problem zakłóceń znikł :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 20 października 2013, 21:33

To miałeś szczęście. Mam taką ładowarkę, w której nawet to nie pomaga. Ona sypie prostokątami na całą instalację.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 20 października 2013, 21:50

Jednak problem nie tak do końca znikł. Zakłócenia są znacznie zminimalizowane - teraz daje się normalnie z CB korzystać, ale jednak nadal są i mocno utrudniają słuchanie radia FM przy słabym sygnale :evil:
Pierścień ferrytowy na przewodzie od ładowarki nie pomógł ani po przełożeniu przez niego przewodu ani po zrobieniu na nim jednego zwoju z tego przewodu. Może faktycznie trzeba by zastosować drugi taki pierścień również od strony zasilania ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez amisiek » 20 października 2013, 22:04

Tak, a jeśli to nie pomoże, to trzeba będzie zrobić filtr jak na schemacie wyżej. Jeśli i to nie pomoże, to trzeba zrobić szczelne pudełko z kondensatorami przepustowymi, w środku filtry na wejściu i wyjściu. Przy dobrze dobranych kondensatorach i porządnym ekranowaniu - musi pomóc.
W wolnej chwili przeczytaj sobie bardzo dobre opracowanie Zdzisława Bieńkowskiego (SP6LB) z książki "Poradnik Ultrakrótkofalowca" - ta opasła księga z ubiegłego wieku jest nadal jedną z najlepszych!
Dział, który Cię interesuje (3.12 - Ekranowanie, str 357, ale tak naprawdę to 3.12.4) znajduje się od strony 361. Książkę w całości można przeczytać online tutaj. Wg mnie to jest lektura obowiązkowa dla wielu miłośników radia.

edit
Dobrze zrobione ekranowanie jest bardzo skuteczne. Przykładem może być kuchenka mikrofalowa. Dobrze wykonana kuchenka, ze szczelnymi drzwiami, ma na zewnątrz słabiutki sygnał, a w środku magnetron dostarcza około kilowata fal radiowych do grzania jedzonka.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez Elektroservice » 21 października 2013, 12:15

Przed chwilą sprawdziłem jaki jest pobór prądu przez rejestrator i wychodzi na to, że jest to maksymalnie 0,47A i tak się zastanawiam, nad tym aby przerobić ładowarkę przez wyrzucenie z niej oryginalnych "flaków" i zamontowanie stabilizatora napięcia który daje na wyjściu 5V wraz z odpowiednim radiatorem, oczywiście jak największym jaki tylko uda się upakować do obudowy ładowarki :twisted: Mam na myśli stabilizator napięcia np MC7805, taki z 3ma wyprowadzeniami w obudowie jak tranzystor np BD911 :) Oryginalna ładowarka daje właśnie napięcie 5V i max 1A, a rejestrator potrzebuje niecałą połowę z tego :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez slaweklampy » 21 października 2013, 13:37

Stabilizator liniowy to nie jest dobry pomysł w samochodzie ze względu na panującą latem wysoką temperaturę, no chyba że Twój pojazd ma klimatyzację. Ja proponuję stabilizator impulsowy na LM2575 plus dodatkowo LDO 5V w celu dalszej redukcji zakłóceń. Obudowa powinna być metalowa.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez MercuryFenix » 21 października 2013, 13:37

Elektroservice napisał(a):Przed chwilą sprawdziłem jaki jest pobór prądu przez rejestrator i wychodzi na to, że jest to maksymalnie 0,47A i tak się zastanawiam, nad tym aby przerobić ładowarkę przez wyrzucenie z niej oryginalnych "flaków" i zamontowanie stabilizatora napięcia który daje na wyjściu 5V wraz z odpowiednim radiatorem, oczywiście jak największym jaki tylko uda się upakować do obudowy ładowarki :twisted: Mam na myśli stabilizator napięcia np MC7805, taki z 3ma wyprowadzeniami w obudowie jak tranzystor np BD911 :) Oryginalna ładowarka daje właśnie napięcie 5V i max 1A, a rejestrator potrzebuje niecałą połowę z tego :D

No właśnie... najprostrzy pomysł może być najlepszym ;) to są chyba stab. LM7805 szkoda że nie ma jak uziemić obudowy :P Najlepiej użyć jakieś dobre chłodzenie ;)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Eliminacja zakłóceń w CB Radiu

Postprzez elek » 21 października 2013, 16:56

Elektroservice napisał(a):Założyłem pierścień ferrytowy z zepsutego zasilacza od laptopa na przewód od ładowarki do rejestratora w pobliżu wtyczki USB wchodzącej do rejestratora i niestety nic to nie pomogło :evil:
Pierścień zamontowałem dokładnie tak jak pokazałeś na foto, tyle że od strony wtyczki i niestety zero efektu :(
Co ciekawe w oryginalnym zastosowaniu przez rdzeń nie był przełożony 1 zwój przewodu tylko po prostu przewód przechodził przez ten rdzeń, może w przypadku ładowarki od rejestratora powinienem zrobić dokładnie tak samo ?

Te rdzenie są robione na inny zakres częstotliwości, one tłumią EMI w zakresie > kilkudziesięciu MHz, w tej przetwornicy masz pewnie zwykłego flyback przy 20-30 kHz (albo i mniej ) który sieje dość ostro, na takim rdzeniu musiałbyś kilkadziesiąt zwojów nawinąć żeby to miało sens, lepiej wpakować zwykły dławik wyjściowy z zasilacza ATX, one są na niskie częstotliwości i mają sporą indukcyjność + konda typu MKP, FKP lub ceramiczny 10-100nF między masą i 12V tak jak w schemacie jaki dał Amisiek. Stabilizator to też dobre wyjście tylko jak nie zrobisz dobrego chłodzenia to go uwalisz szybko, niby to tylko parę W ale w aucie w lecie może być problem z temperaturą.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości