Moja Elektrownia słoneczna.

Dyskusja na tematy dowolne

Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez Kwazor » 22 czerwca 2014, 05:49

Czekałem długo na okazję by kupić tanio panel o mocy 60-100W ( płacić 350-500 za 90W polikryształ to zbrodnia )

Trochę Wstępu o rodzaju paneli :
Monokrystaliczne ( Wysoka cena najwiecej W/m2 )
Polikryształ ( J/W mniej W/m2 )
CIGS ( cieńkowarstwowe ) ( połowa ceny mono czy poli przy tej samej mocy )
Amorficzne ( 3/4 ceny mono/poli -elektrycznie podobne do poli czy mono )

Coż panele mono czy poli można wręcz bezpośednio podłączyć pod akumulator ale dadzą max 70% mocy ( punt maksymalny mocy to 17-18V )
Cigs : Vmpp to 67V wiec tutaj z 90W panelu podłączonego pod aku 12V uzyskamy tylko 18-19W.

Teraz se powiecie : Tosz to łajno totalne -- tak tak..
Są 2 strony medalu :
Przekrój kabla dla paneli poli/mono to najlepiej 4mm2 ( duzy prąd płynie i jak ktoś ma daleko panel od aku to ma spore straty) A cena za metr tez fajna.
Panele CIGS :
Wysokie napięcie mały prąd tylko trzeba zrobić elektroniczny trasformator -- do paneli Poli /mono tez .

I takie ustrojstwo nazywa się MPPT ( maximum power point tracker -- układ śledzenia maksymalnej mocy )

Regulator ten rozpoczełem w grudniu 2012. projekt finalny był w maju ( wersja dla paneli mono i poli)
Ale wreszcie pojawiły się tanie CIGS-y.

No i trzeba było przerobić regulator ( zwłaszcza stronę elektryczną ale soft też )

Narazie takie próbki mocy z panelu :
Jest narazie ustawiony pod kątem 90st ( muszę go pochylic da więcej )
11:00 13V 2.9A 37.7W
11:10 12.7 3A 38 W
11.23 13.6 3A 40.8W
11.28 13.1 3.15A 41.2W
11:40 13.1 3.20A 41.9 W
11:50 13.1 3.35A 43.8W
11:56 13.1 3.3A 43W ( lekkie cirrusy na niebie )
12:10 13.1 2.5A
12:50 13.8 3.64A 50W !
13:25 14.3 3.50
14:05 13.3 3.33A
W sumie od godziny 8 rano już zaczyna dawać około 3-5W ( potrafi dobrze wykorzystać światło rozproszone ) a do 10:30 mam swiatło przez gęstą akację i wtedy daje 10-14W.

Zdjęcia :
Laptop in green mode :
To pod kartką to lepiej nie pytajcie bo to narazie gryzie :D
Obrazek

Panel testowo zamocowany :
Obrazek

Ogólnie od 7 rano do 18-19 mam pracę regulatora.

Teraz co będzie zasilane z tego panelu :
Ja i moje pomysły ( czytać elektronika a nie że ja się będę elektryzował :P ) ale tesciową hm hm..
Router + AP
Laps
Oświetlenie -- jeszcze myślę co gdzie i jak.
Myślę o podłączeniu stacjonarki = mozliwe bo nawet monitor juz sprawdzałem czy zabangla.
Ale tu musze zmienić bebechy na cos typu AMD AM1 etc ( zaczyna brać mnie choroba ITX)


Update 10.06.2014:
Dziś testowałem następujące obciążenie ( czy spokojnie utrzyma lapsa i naładuje aku )
Akumulator 2x17Ah ( 9 letnie dziadki trzymajace 10 i 12Ah )
Laptop FS 8010D ( pobór prądu 1A przy wył monitorze )

Uruchomiłem sprzęt o 5:30 w tym momencie panel już delikatnie ( coś koło 50mA ) ładował.
Wiedziałem że do 9:00 prąd ładowanie będzie mniejszy niż pobór.
I poszedłem do pracy.
O 11 Godzinie akumulatory jeszcze nie były naładowane.
okolo 13 Informacja o pełnym naładowaniu akumulatorów.
Wychodziłem z domu : Napiecie 12.45V (6:10 )
Powrót 17.45 : Napięcie 12.75V ladowanie okolo 250mA.

Coś o cenach :
Panel i zamocowania i przesyłka 202zł
Regulator Wyjdzie mnie coś koło 140zł. Edit :170zł za 15A..
Obrazek
Aku Free ( nowki 400zł za 2 sztuki)

Gdybym miał kupować np polikrystaliczne/mono :
Panel : 90W 450zł bez zamocowań ( 30-40zł )
Regulator : 260-280zł

Więc 350zł kontra 710-750zł to jest różnica..
Ostatnio edytowano 6 lipca 2014, 16:28 przez Kwazor, łącznie edytowano 1 raz
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez KaszeL » 22 czerwca 2014, 16:07

Wiesz, ja też w zasadzie od zawsze zastanawiam się nad jakąś formą energii odnawialnej. Robię zestawienie, wyliczenia, i do tej pory nie udało mi się tego finansowo domknąć tak - żeby całość się opłacała. Dlatego moje pytanie brzmi (nie obraź się tylko) po co to robisz? Czy masz już kalkulację, ile Wh jesteś w stanie dziennie odzyskać z tego systemu? Podajesz wyliczenia, że panel daje nawet 50W w peaku. Super, a liczyłeś ile tracisz na kontrolerze ładowania i samym akumulatorze? Sprawność procesu ładowanie/rozładowanie akumulatora AGM rzadko przekracza 50% :\ do tego trzeba doliczyć straty na kontrolerze, przewodach, itp. Zakładając, że osiągniesz średnią 40W przez 7-8h dziennie w idealnych warunkach (co będzie raczej trudne do spełnienia), taki system umożliwi wyssanie z panelu około 300Wh/dziennie. Z tego realnie jesteś w stanie odzyskać z akumulatora nie więcej niż 120Wh/dziennie :\ Dalej to ponad 8dni dla produkcję 1kWh w idealnych warunkach. Taka kWh normalnie kosztuje około 60 gr. Pytanie, czy to się w ogóle w takiej sytuacji opłaca?

Przy założeniu tych idealnych warunków, sama amortyzacja zajmie lata..., a jeśli tak na prawdę urealnimy te wskazania. Przecież słońce nie świeci cały czas, weźmiemy pod uwagę zimę, to okaże się założone wartości można spokojnie podzielić przez dwa. Ty natomiast mówisz, że chciałbyś z tego zasilać komputer ITX, który masz zamiar dopiero kupić = kolejne wydatki. Po 7 latach może się okazać, że akumulatory, który kupiłeś nadają się już do wymiany. Że panel, stracił 20% swojej skuteczności itp, itd. Nie zrozum mnie źle, tutaj jestem cały po twojej stronie. Wszystko moje komputery stacjonarne w tej chwili mają już płyty główne ITX ze zintegrowanymi zasilaczami DC-DC a dalej są zasilane z zasilaczy (a w zasadzie zasilacza) 19V. Monitory chętnie bym też wymienił, ale na razie to nie nastąpi ze względów finansowych.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez Kwazor » 22 czerwca 2014, 16:52

Liczysz Kaszelku jak typowy "Kowalski" :
Primo : Wiem jakie są straty na ładowaniu i z tym się godzę. Co do sprawności kontrolera oceniam na 95% ( brak mi aktualnie watomierza/ 2 miernika )
A i panele sa wysoko napięciowe więc straty na dosyle panel regulator są niewielkie..
Duo: Pamiętam minę sąsiadów jak 3 dni prądu nie było a u mnie świeciło się światło. Gdy nie bedzie 220V to kazda Wh z panelu będzie czystą satysfakcją. A w dzisiejszych czasach robi się ciekawie ( nowe opłaty za CO2 etc -- 60 gr /Kwh teraz może tak a za chwile ? Mało nas nasze urzędasy nauczyły ? )
Tre : Robię to for fun and $ ( i to nie sprzedaż OZE )
Quatro : Mam 2 panel za 0 wiec dziś waliło 8.3A ( okolo 90W ) spoko na amortyzacje nie patrzę..a jak pochyle panele to liczę tak na 140-150W ale gdzie to trzymać ?
Pinć : Aku mam za free a ( 9 latki trzymajace 10 i 12Ah) i mogę mieć ich wiecej w tym AGM-y profesjonalne takie 50- 100Ah za free.
Panel straci 20% po 25 latach a wtedy to ja już będe miał setki innych lub pójdę inną drogą.
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez KaszeL » 22 czerwca 2014, 18:05

Jeśli tak jak piszesz, możesz mieć wszystko za free to pozostaje tylko pogratulować i korzystać ile się da. Ja niestety nie mogę, dlatego liczę - tak jak napisałeś - jak zwykły kowalski. Dla mnie taka instalacja ma wymiar typowo finansowy, dlatego musi się zbilansować. Zwróć uwagę, że w tych swoich kalkulacjach nie brałem pod uwagę czasu jaki musisz poświęcić na instalację, konfigurację i obsługę całości. Idea jest szczytna, ale dla nas zwykłych Kowalskich mieszkających w Polsce taka inwestycja na razie jest zupełnie nie opłacalna :( Teraz tego typu instalacje realizuje się na świecie głównie jako takie, które sprzedają uzyskaną energię bezpośrednio do sieci energetycznej. Właśnie po to, żeby pominąć konieczność zakupu drogich i mało efektywnych akumulatorów - tam się traci najwięcej energii. Niestety w Polsce prawo nie jest przygotowane na taką ewentualność, a zyski ze sprzedaży energii są śmieszne. Przelicznik przy sprzedaży wychodzi poniżej 10gr/kWh :(
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez Kwazor » 22 czerwca 2014, 19:27

No ok Kaszelku fakt ja mogę sobie pozwolić na "rozrzutność" tylko ja też musiałem "tymi rencoma ychnymi" na to zarobić.
Teraz energia OZE to 19Gr/Kwh więc i tak by to się szybko zwróciło to nie tak hop..
I teraz robimy np instalacje 30kW :
Falownik to 7-8 Kzł
Panele bierzmy najtańsze 100W za hmm 150zł( hurt) 45kzł
Okablowanie : 2-3k zł
Stelaż mocowania itd -- 7-10kzł
Ziemia pod to : działka 500m2 to 50kzł ( jakies po rolnicze wyrwiesz za 25k zł )
Takie luźne wyliczenia : może w 120k zł sie zmieścisz..
Zwrot po ?
Zreszta zobacz uzyski :
www.pvmonitor.pl
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez KaszeL » 22 czerwca 2014, 20:05

Kwazor napisał(a):No ok Kaszelku fakt ja mogę sobie pozwolić na "rozrzutność" tylko ja też musiałem "tymi rencoma ychnymi" na to zarobić.


No to już nie rozumiem. Najpierw piszesz, że masz za darmo. Teraz piszesz, że musiałeś na to zarobić własnymi rękoma. No to jak to jest? Płaciłeś za to, czy nie? Jeśli płaciłeś, to wypisz koszty, napisz jaki masz z tego uzysk energii dziennie i policzymy czy to się kiedykolwiek zwróci. No chyba, że zrobiłeś instalację jako sztuka dla sztuki - wtedy spoko, nie czepiam się. Każdy przecież może mieć jakieś hobby.

EDIT. Tak swoją drogą, właśnie analizuję sobie jedną z instalacji na stronce, którą podałeś. Chodzi o usera czysty-zysk. Wg. pvmonitora gość wyprodukował 5500 kWh w maju z instalacji o mocy 40 kWp. Nie wiem jak wygląda kalkulacja roczna, zakładam sobie powiedzmy 3000 kWh/msc średnio-rocznie. Czyli na sprzedaż mamy 36000 kWh rocznie. Przy stawce 20 gr butto/kWh daje to przychody na poziomie 7200 zł /rocznie. Ta instalacja zgodnie z jego stroną czysty-zysk kosztuje prawie 170k pln nie licząc ceny gruntu. Co przy tym założeniu, daje _zwrot_ kosztów instalacji po 24(!) latach. Przecież to jest absurd. Nawet jeśli założymy, że ten system będzie co miesiąc produkował tyle co w maju przez cały rok, to zwrotu można się spodziewać najwcześniej po 13 latach. No to się nie dodaje Panowie ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez Kwazor » 29 czerwca 2014, 17:46

Kaszelku chyba późno już dla ciebie było..
Za free mam akumulatory a nie wszystko ( to że napisałem że stać mnie na rozrzutność bo to co zarobiłem było zarobione z przyjemnością..)

Fakt teraz przerabiam regler na 15A ( prawdopodobnie 2 panel dojdzie ) i multimetr ( V A Kwh oraz Ah ) muszę zrobić od nowa ( pomiar wejscia i wyjścia ).. Sam jak widzisz zanim się to zwróci to mija czasu i to sporo ale nie ma takiego ryzyka jak np z akcjami etc....

Żeby wyjąć trzeba włożyć...
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez KaszeL » 29 czerwca 2014, 18:32

Kwazor napisał(a):Żeby wyjąć trzeba włożyć...


Tia, do czasu aż nie przedstawisz sensownego zestawienia to jest pusta gadka. Robiłem takie wyliczenia wielokrotnie, dla mnie to nie ma _żadnego_ sensu finansowego w chwili obecnej. Podkreślam, żadnego. Te rozwiązania nie są w stanie zwrócić się w czasie życia paneli - niestety. Co więcej, nazywanie energii uzyskiwanych z paneli fotowoltaicznych czystą, czy też ekologiczną energią jest po prostu bzdurą wiedząc jakie odpady generuje produkcja tych paneli. Tak więc podsumowując, fajnie że masz hobby i fajnie że masz własną elektrownie - ale nie dorabiaj do tego filozofii tam gdzie jej nie ma. Na tym nie oszczędzasz.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez Kwazor » 30 lipca 2014, 18:16

Sprawność procesu ładowanie/rozładowanie akumulatora AGM rzadko przekracza 50% :

A to cię zdziwię.. zrobiłem dawno temu miernik mierzący V a Ah ( Kwh ) i W.
W książkach piszą o sprawności ładowania 70-80%..
Ok robimy test ładowania/rozładowania :
Pobrałem ładunek 10 Ah.
Rano podłączyłem solar i miernik w funkcji mierzenia Ah władowanych ( bez kompensacji )
Przychodzę o 17:30 na mierniku 12.56Ah ( niestety nie mogłem zmierzyć punktu osiągniecia przez akumulator 14.4V -- regulator przechodzi w tryb buforowy .13.6 V i prąd mały ale dalej płynie )
Więc tak na "szybko" VRLA ma~ 75% sprawości energetycznej..
Aku nie są nowe tylko 9 letnie dziadki... 10 i 12Ah pojemności zmierzonej( muszę powtórzyć pomiary) połączone równolegle.

A i jeszcze jedno :
Jaki posiadasz system awaryjnego zasilania w domu na "czarną godzinę" ?

P.s Z pierwszych pomiarów osiągniecie 360Wh dziennie ( przy moim fatalnym zamocowaniu paneli + drzewo ) jest całkowicie realne... niby niewiele ale nawet teraz tego posta piszę z energii odnawialnej...

Spróbuje pobrać więcej i zobaczymy co i jak.
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Moja Elektrownia słoneczna.

Postprzez jacekk » 30 lipca 2014, 20:44

A czy taki zwykły, samochodowy akumulator nadał by się do tego zastosowania? W jaki sposób działa przetwornica 12V->230V? Chodzi mi głównie o zakłócenia przez nią generowane, troszeczkę :oops: bawię się starymi radiami i tam jak wiadomo wszelkie odchyłki od sinusa. dziwne szpilki, harmoniczne i cała reszta potrafią skutecznie życie utrudnić. Od jakiegoś czasu mozna kupić dosyć tanio panele 90W i się mocno zastanawiam czy nie zrobić sobie takiego właśnie zasilania w mojej samotni która właśnie buduję i nie odciąć się w ten sposób od sieci prawie całkowicie.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron