Prostownik

Dyskusja na tematy dowolne

Prostownik

Postprzez moog » 30 listopada 2014, 11:11

Wpadł mi dzisiaj w ręce taki prostownik produkcji CCCP. Niestety, po włączeniu dymi. :(
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, co może być tego przyczyną oraz, czy da się temu jakoś zaradzić.
Na jednym z załączonych zdjęć widać, że jeden z przewodów ma sfajczoną izolację.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Prostownik

Postprzez amisiek » 30 listopada 2014, 11:24

Być może zwarta któraś z diod. Odłącz diody, sprawdź każdą z nich miernikiem. Pamiętaj, że Rosjanie na schematach z epoki ZSRR rysują diody odwrotnie!
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Prostownik

Postprzez Watt » 30 listopada 2014, 11:25

Trafo wygląda podejrzanie ;)
Watt
 

Re: Prostownik

Postprzez FOX » 30 listopada 2014, 12:01

Mam dwa identyczne prostowniki. Jest to model By-71M, jeżeli w jakikolwiek to może pomóc tutaj masz wszystkie dane- http://www.emil.matei.ro/redrus.php
Wiesz dokładnie w którym miejscu zaczął się kopcić? O ile mnie pamięć nie myli minus jest najprawdopodobniej podłączony z obudową ( prowadzony tym nadtopionym przewodem, one zazwyczaj z czasem się przegrzewały), możliwe że jakiś element ma dodatkowo przebicie i gdzieś robi się zwarcie. Sprawdź również kondensator 50n wpięty równolegle do zasilania możliwe że to on zaczął się smażyć
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Prostownik

Postprzez moog » 30 listopada 2014, 12:21

Włączyłem drugi raz, tym razem z otwartą obudową. Dwie z czterech diod robią się bardzo, bardzo gorące :x Kondensator jest zimny, więc powinien być OK. Ten przewód ze zdjęcia jest nadtopiony na całej długości - od diody do amperomierza i od amperomierza do przełącznika zakresów prądu.
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Prostownik

Postprzez jacekk » 30 listopada 2014, 12:54

Najpierw wywal ten stopiony przewód. Z tego co widzę jest on jednoczenie uzwojeniem na amperomierzu. Jest opcja że się nadtopił, izolacja rozmiękła i zwiera gdzieś gdzie nie powinien. Czyli pierwsza próba to odcięcie lub odlutowanie go na początku, zaraz za diodami. Z tego co piszesz, (dwie diody gorące) istnieje też opcja zwarcia w obwodzie 6V (na przykłąd przewód do masy, czy jakieś uszkodzenie zacisków skutkujące zwarciem), w tym przypadku pracują tylko dwie diody z mostka.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Prostownik

Postprzez FOX » 30 listopada 2014, 12:56

to istnieje duże prawdopodobieństwo że transformator jest cały. Sprawdź czy gdzieś jakiś nadtopiony element nie styka się z obudową oraz należałoby sprawdzić diody bo najprawdopodobniej to w nich leży problem

Najpierw wywal ten stopiony przewód. Z tego co widzę jest on jednoczenie uzwojeniem na amperomierzu. Jest opcja że się nadtopił, izolacja rozmiękła i zwiera gdzieś gdzie nie powinien.


ten stopiony przewód to masa, można go wymienić tylko należałoby sprawdzić ilość jego zwojów na amperomierzu ja u siebie go zostawiłem bo pomimo że jest identycznie przypalony to amperomierz prawidłowo wskazuje prąd jak na swoją klasę dokładności
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Prostownik

Postprzez moog » 30 listopada 2014, 13:25

A czy takie diody można gdzieś jeszcze dostać :?: i Czy mają swoje zamienniki :?: I czy amperomierz można zmostkować/odłączyć/wywalić/zastąpić współczesnym :?:
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Prostownik

Postprzez jacekk » 30 listopada 2014, 13:46

Możesz śmiało użyć zwykłego mostka Graetza. Tylko trzeba użyć mostka "za mocnego" bo to co na niektórych pisze ma się nijak do rzeczywistości. Zaoszczędzisz wtedy miejsce w obudowie i ułatwisz sobie kabelkologie stosowaną. Można też użyć zwykłych pojedyńczych diod, na allegro tego masa. Przy okazji wymienił bym wszelkie przewody po stronie wtórnej i dodał bezpiecznik 10A na wszelki słuczaj co by mostka nie ubić :lol: Amperomierz lepiej zostawić stary, byle nowy przewód nawinąć tak samo.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Prostownik

Postprzez FOX » 30 listopada 2014, 13:59

jeżeli chciałbyś zostawić układ w oryginale to zastosowane w nim diody często pojawiają się na allegro, niestety nie pamiętam symbolu
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron