Oscyloskop OŁM

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez zawistak » 15 stycznia 2015, 23:03

Witam,
litak1 napisał(a):Dzieje się to gdy uszkodzeniu ulegną blachy odchylające strumień które są wewnątrz kinolka

Słyszałem wersję, że ziemskie pole magnetyczne tak oddziałuje i czasem trzeba wyrównać jego wpływ tą cewką.
Było to napisane w profesjonalnej instrukcji, więc wątpię, żeby ktoś sobie jaja robił...
litak1 napisał(a):A potencjometrami lepiej nie kręć jeśli nie wiesz od czego są. Spróbuj może jakiś schemat zdobyć, ale wpierw zajrzyj czy jest jakaś cewka na kineskopie

Schemat mam, obecnie są wielkie porządki, właściwie to już się skończyły, więc niedługo się za niego zabiorę.
acb napisał(a):Ja się raczej na tym zupełnie nie znam, ale tak na logikę, to może warto znaleźć najpierw przyczynę obecnych problemów, zamiast w taki sposób walczyć ze skutkami? Kręciłeś potencjometrami - ustaw jak były, obróciłeś lampę - obróć spowrotem itd.

No wiesz, jeżeli to wina ziemskiego pola magnetycznego.....ja nic z tym nie zrobię, musiałbym spróbować przenieść go w inne miejsce, dlatego taka cewka bardzo by mi się przydała.
Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez litak1 » 16 stycznia 2015, 02:16

Racja pole magnetyczne ziemskie oddziałuje na strumień elektronów, ale tego nie można regulować potencjometrem schowanym wewnątrz, bo każdy manewr z oscyloskopem (obrót z północy na południe powodowałby te problemy (i powoduje w małym stopniu) dlatego lampa jest izolowana puszką metalową ferromagnetyczną niektóre monitory kineskopowe miały czujnik pola magnetycznego ziemi i automatycznie regulowały przesunięcie obrazu , ale marnie toto działało ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez MRP200 » 16 stycznia 2015, 08:31

Pole magnetyczne ziemskie owszem w jakimś stopniu oddziałuje na strumień elektronów, ale znów nie w takim stopniu. Jeżeli wspomniane przekrzywienie poziome linii na ekranie faktycznie powodowałoby pole magnetyczne ziemskie to powinna być wyraźnie widoczna zmiana położenia linii przy każdej zmianie położenia oscyla względem biegunów magnetycznych Ziemi. W telewizorach kolorowych kineskopowych o dużej przekątnej ekranu dało się czasami zaobserwować ten efekt w postaci pogorszenia czystości kolorów. Jednak wystarczyło odbiornik wyłączyć z sieci i ponownie włączyć po 10 minutach a zjawisko to zazwyczaj ustępowało (te 10 min to czas potrzebny na ostygnięcie pozystora od cewek rozmagnesowujących). W monitorach komputerowych takich z ekranem rzędu 19 i więcej cali na panelu znajdował się nawet przycisk do okresowego rozmagnesowania kineskopu.
A co do wspomnianej cewki korygującej położenie linii na ekranie lampy oscyloskopowej, to jak wspomniałem nawet oscyloskopy z lampą z ekranem prostokątnym nie zawsze były wyposażone w tą cewkę. A w tych, które miały ją na wyposażeniu, to regulacja była co prawda dostępna z zewnątrz ale nie pokrętłem a potrzebny był wąski wkrętak.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez zawistak » 16 stycznia 2015, 21:30

Witam,
Słuchajcie, a może pole magnetyczne od trafa zaczęło tak oddziaływać na lampę? Może ekranowanie coś podupadło? Chociaż nie wiem jak to możliwe, jeśli do tej pory chodził poprawnie...nie był wcale źle traktowany, nigdy nie upadł....więc raczej nie wiem dlaczego tak same z siebie te płytki miałyby się odkształcić.
A może ta lampa po prostu się gdzieś namagnesowała? Jak można by ją rozmagnesować?
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez litak1 » 16 stycznia 2015, 22:40

Jeżeli nie masz cewki na lampie to raczej nie zrobisz nic, jedynie możesz wziąć magnesy regulacyjne ze starego telewizora (takie tasiemki przyklejone pod cewkami odchylania) i próbować doświadczalnie jakoś wyprostować ten obraz (być może w twoim oscyloskopie są gdzieś takie przyklejone i coś się z nimi stało). Trafo też nie może tak nagle zacząć nadmiernie magnesować lampy bo niby od czego, poza tym byłoby widoczne raczej drganie obrazu w takt częstotliwości niż stałe odkształcenie
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez zawistak » 17 stycznia 2015, 17:48

Witam,
Znalazłem słuchajcie lampę innego oscyloskopu, która ma te cewki( zdjęcie z forum elektroda)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1623828.html
Nie zamieszczam zdjęcia, ponieważ jest zbyt duże i nie wyświetla się w całości.
Tam są 2 cewki na wspólnym karkasie. Więc nie jest tak źle, może uda się i do mojego dowinąć, tylko pytanie jeszcze jaka indukcyjność i jakie napięcie na nie podać. Muszę gdzieś znaleźć schemat oscyloskopu C1-112A, to od niego ta lampa z cewkami.
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości