Oscyloskop OŁM

Dyskusja na tematy dowolne

Oscyloskop OŁM

Postprzez zawistak » 13 stycznia 2015, 18:05

Witam,
Słuchajcie sory, że po nowym roku i już problem ;) ale przed nowym rokiem w święta musiałem skorzystać ze swojego oscyloskopu robiąc sprawozdanie.
No i niestety, ale zauważyłem, że przebieg na ekranie jest niezgrany z siatką. Wygląda to tak:
Obrazek
Tam jest mnóstwo potencjometrów w środku, ale kręcenie każdym z nich na chybił trafił spowodowało rozregulowanie oscyloskopu i teraz będę musiał ze schematem te wartości napięć ustawiać. Teraz pytanie: co mogę z tym zrobić? Wiem, że można obrócić lampę, ale nie wiem czy w moim oscyloskopie to się uda( lampa nie jest okrągła...). Czy można jakoś dorobić cewki, które byłyby odpowiedzialne za obrót tego śladu?
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez litak1 » 13 stycznia 2015, 19:15

W oscyloskopach odchylanie realizowane jest za pomocą płytek napięciowych zamontowanych wewnątrz lampy, jeżeli kreska idzie nie równo ze skalą NIE MA innej możliwości regulacji jak tylko obrót lampy i z pewnością nie znajdziesz odpowiedzialnego za to potencjometru, których też lepiej nie ruszaj, nie wiedząc od czego są ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez jacekk » 13 stycznia 2015, 23:48

W mini 5 właśnie od tego jest potencjometr. Można przekręcić linię o prawie 45 stopni w obie strony za jego pomocą ;) Więc tu pewnie też taki jest, tym bardziej że w porównaniu z Mini5B to wręcz kosmiczna technologia ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez MRP200 » 14 stycznia 2015, 08:26

Korekcja położenia linii w poziomie realizowana jest zazwyczaj za pomocą dodatkowej zewnętrznej cewki zasilanej regulowanym napięciem stałym. Układ regulacji zasilany jest zazwyczaj z zasilacza symetrycznego, tak więc istnieje możliwość zmiany kierunku pola wytwarzanego przez cewkę. Tyle, że w taką korekcję wyposażone są jedynie profesjonalne oscyloskopy, jak np. DT-6620. DT-516A takiej korekty nie posiada. Mini-5 też na 100% takiej korekty nie posiada.
Nie pozostanie chyba nic innego, jak poluzowanie obejm i spróbować skorygować położenie lampy. Zachować ostrożność - na lampie występują wysokie napięcia.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez jacekk » 14 stycznia 2015, 10:35

MRP200 napisał(a):Mini-5 też na 100% takiej korekty nie posiada.


Posiada na 101% Tym bardziej że osobiście korygowałem po naprawie położenie tej linii, stygmatyzm i korektę środka przebiegu w poziomie. Prostokątnej lampy w prostokątnej obudowie skorygować się nie da tym bardziej że siatka jest umieszczona na szkle pod luminoforem a nie jak w wcześniejszych wersjach na plexiglasowej płytce przed ekranem ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez MRP200 » 14 stycznia 2015, 11:06

A możesz zdradzić który to potencjometr na schemacie Mini 5b służy do tej korekcji położenia linii w poziomie?
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez jacekk » 14 stycznia 2015, 15:02

Nie mam jego schematu.
Rozebrałem z ciekawości ten oscyloskop, jakiś czas temu to ropbiłem. I faktycznie jest to potencjometr połączony ślizgaczem z cewką znajdującą się przed szyjką. Ale tak czy inaczej regulacja jest...
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez zawistak » 14 stycznia 2015, 16:17

Witam,
Dziękuję Wam za odpowiedzi, powiem tak, nie patrzyłem czy te cewki zewnętrzne są( ale raczej ich nie ma), ale z czego mówicie są to cewki zewnętrzne
więc wygląda na to, że można będzie je sobie dowinąć, teraz pytanie tylko jaki musi być strumień magnetyczny. Musi być zasilacz symetryczny i potencjometr, w takim razie może jakoś eksperymentalnie dobiorę to wszystko. Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi, a i jeszcze gdyby ktoś miał jakieś info dotyczące tych cewek gdzie one powinny się znajdować( w którym miejscu lampy) itp. info to proszę napisać.
:arrow: jacekk-mówisz, że przed szyjką, a nie miałbyś jakiś zdjęć itp. jak to powinno wyglądać? Tzn. cewka jest owinięta na lampie, czy jest po prostu cewka nawinięta na rdzeniu i umieszczona obok lampy?
U mnie siatka jest na takiej plexi płytce przed ekranem, tylko nie za bardzo można ją przesunąć bez jej cięcia...a tego bym nie chciał z racji tego, iż wiązka może się potem jeszcze skrzywić, a płytka plexi już będzie raz nacięta, tak trochę nieprofesjonalnie.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez acb » 14 stycznia 2015, 16:48

Ja się raczej na tym zupełnie nie znam, ale tak na logikę, to może warto znaleźć najpierw przyczynę obecnych problemów, zamiast w taki sposób walczyć ze skutkami? Kręciłeś potencjometrami - ustaw jak były, obróciłeś lampę - obróć spowrotem itd. Było by zdecydowanie bardziej elegancko doprowadzić go do stanu poprzedniego, zamiast przerabiać po swojemu. Swoją drogą, to co może być przyczyną takiego obrócenia/skrzywienia obrazu?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Oscyloskop OŁM

Postprzez litak1 » 14 stycznia 2015, 18:02

Jeśli nie ma na zewnątrz cewki to nie można przestawić obrazu. Faktycznie w niektórych oscyloskopach z czworobocznym kineskopem musi być tzw. cewka rotacji strumienia aby wyregulować wiązkę w przypadku nie pokrywania się ze skalą (stałą) Dzieje się to gdy uszkodzeniu ulegną blachy odchylające strumień które są wewnątrz kinolka U mnie w profesjonalnym choć starym KR7203a nie ma takiej cewki lampa jest okrągła skala zewnętrzna i bez problemu się ustawia całą lampę. A potencjometrami lepiej nie kręć jeśli nie wiesz od czego są. Spróbuj może jakiś schemat zdobyć, ale wpierw zajrzyj czy jest jakaś cewka na kineskopie ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości