Optymalny przekrój kabla: taka mała zagadka / ciekawostka ;)

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Optymalny przekrój kabla: taka mała zagadka / ciekawostka ;)

Postprzez KaszeL » 8 lutego 2015, 17:48

Panowie, to może ja podpowiem o co chodzi. Bo myślę, że błądzicie. Otóż wydaje mi się, że należy policzyć moc strat na poszczególnych przekrojach przewodów zasilających. Zwróćcie uwagę, że ACB podał dokładnie długość linii i moc obciążenia. Następnie trzeba sprawdzić który stosunek strat do kosztu przewodu zasilającego będzie najlepszy. Grubszy przewód zasilający to większy koszt zakupu, ale mniejsza moc strat. Wiadomo, że głównym kosztem będzie koszt energii elektrycznej zużytej przez odbiornik, ale część poleci jako straty na przewodach i tu jest pies pogrzebany. Ile będzie tej mocy start i jak gruby przewód kupimy za to, jak je zminimalizujemy :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Optymalny przekrój kabla: taka mała zagadka / ciekawostka ;)

Postprzez elek » 8 lutego 2015, 17:56

KaszeL napisał(a):Panowie, to może ja podpowiem o co chodzi. Bo myślę, że błądzicie. Otóż wydaje mi się, że należy policzyć moc strat na poszczególnych przekrojach przewodów zasilających. Zwróćcie uwagę, że ACB podał dokładnie długość linii i moc obciążenia. Następnie trzeba sprawdzić który stosunek strat do kosztu przewodu zasilającego będzie najlepszy. Grubszy przewód zasilający to większy koszt zakupu, ale mniejsza moc strat. Wiadomo, że głównym kosztem będzie koszt energii elektrycznej zużytej przez odbiornik, ale część poleci jako straty na przewodach i tu jest pies pogrzebany. Ile będzie tej mocy start i jak gruby przewód kupimy za to, jak je zminimalizujemy :)

No tak, na pierwszy rzut oka sobie o tym pomyślałem i potem za żadne skarby nie mogłem wymyślić innej opcji która by wpływała w większym stopniu na cenę całości na przestrzeni 15 lat, a kasa na straty w postaci ciepła idzie nawet w tysiące zł jeśli się za cienki kabel da, no chyba że to grzałka i kabel idzie w tym samym pomieszczeniu to można sprawę olać.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Optymalny przekrój kabla: taka mała zagadka / ciekawostka ;)

Postprzez bartek380V » 8 lutego 2015, 18:42

KaszeL napisał(a):Panowie, to może ja podpowiem o co chodzi. Bo myślę, że błądzicie. Otóż wydaje mi się, że należy policzyć moc strat na poszczególnych przekrojach przewodów zasilających. Zwróćcie uwagę, że ACB podał dokładnie długość linii i moc obciążenia. Następnie trzeba sprawdzić który stosunek strat do kosztu przewodu zasilającego będzie najlepszy. Grubszy przewód zasilający to większy koszt zakupu, ale mniejsza moc strat. Wiadomo, że głównym kosztem będzie koszt energii elektrycznej zużytej przez odbiornik, ale część poleci jako straty na przewodach i tu jest pies pogrzebany. Ile będzie tej mocy start i jak gruby przewód kupimy za to, jak je zminimalizujemy :)

No jasne spadki napiecia na zasilaniu... oczywiste wrecz....
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Optymalny przekrój kabla: taka mała zagadka / ciekawostka ;)

Postprzez KaszeL » 8 lutego 2015, 18:55

No to liczyć, liczyć...
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości