Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Dyskusja na tematy dowolne

Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez Beton » 23 marca 2015, 00:29

Mam problem ze świeżo kupionym motocyklem, mianowicie akumulator 6V 11ah mi się dosyć szybko rozładowywał, po czym, dzień po zakupie motoru go wyjąłem do ładowania, i... poziom elektrolitu to jakieś 15-20% normalnego stanu. Wszystko się prawdopodobnie rozlało w transporcie (warunki były dosyć hardcorowe ;) ), także pytanie, co z nim zrobić? Napięcie trzyma 6,31V niby, tylko, że żarówka stopu się ledwie żarzyła, ale definitywnie nie padł. Nie chcę się pakować w koszta typu aerometr, nie wiem nawet, gdzie go dostanę w okolicy. Rozważam zakup nowego akumulatora, ale chcę najpierw spróbować odratować ten, tylko nie wiem, co zalać - wodę destylowaną, czy zmieszać ją w odpowiednich proporcjach z kwasem? Wątpię, żeby te 20% "mazi", która została w akumulatorze mu będzie wystarczyć. Co o tym sądzicie?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez MercuryFenix » 23 marca 2015, 00:56

Z mojej praktyki polecam Ci kupić nowy, nie jest to duża cena, a nie wiesz ile Ci potryma odrestaurowany :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez Whites86 » 23 marca 2015, 06:04

Kup elektrolit
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez jacekk » 23 marca 2015, 10:31

Na kazdej lepszej stacji benzynowej (ale nie Orlen, bo to jakies minimarkety ostatnio) kupisz gotowy elektrolit.
Dolej do tego co zostało wody destylowanej (ale nie demineralizowanej), podładuj aż zacznie porządnie gazować (prąd max 1/10 pojemności) wyłącz, odstaw go trochę w spokoju i wylej to co było po czym zalej świeży elektrolit, odczekaj trochę i powoli naładuj. Jak dolejesz świeży elektrolit do tego co zostało to może się okazać że kwas będzie zbyt stężony a to nic dobrego dla akumulatora.

Jeszcze mały OT, co do ładowania tych akumulatorów. Niektórzy je niszczą ładując je wprost z prostownika prądem kilku A. Te akumulatory się naładują w takich warunkach, ale przy okazji można je trwale uszkodzić. Maksymalny prąd to 1/10 pojemności (np. akumulmator 10Ah max prąd ładowania 1A)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez Kwazor » 23 marca 2015, 18:07

Dolej do tego co zostało wody destylowanej (ale nie demineralizowanej)


Podstawowy bład ! a nawet 2.. jak ma 1.4 elektrolitu o gęstości 1.26gcm3 i doleje demineralki to rozrzedzi elektrolit do 1.x co spowoduje zmniejszenie pojemności
bo będzie niedobór kwasu.
A co do demineralki to : http://www.demineralizowana.pl i pisze : Motoryzacja : akumulatory samochodowe.
Dorwij elektrolit 1.26gcm3 i zalej..
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez jacekk » 23 marca 2015, 20:26

Kwazor napisał(a):Podstawowy bład ! a nawet 2.. jak ma 1.4 elektrolitu o gęstości 1.26gcm3 i doleje demineralki to rozrzedzi elektrolit do 1.x co spowoduje zmniejszenie pojemności


I dlatego napisałem

jacekk napisał(a): odstaw go trochę w spokoju i wylej to co było po czym zalej świeży elektrolit


Pozdrawiam :)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez Beton » 23 marca 2015, 20:29

Kupiłem nowy akumulator, a stary zalałem przy okazji elektrolitem, który został z dolewania do nowego akumulatora ;) Będzie na zapas. Dzięki za odpowiedzi.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez jacekk » 23 marca 2015, 21:32

Jak go postawisz i po pół roku będziesz chciał użyć to go.... wyrzucisz ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez Beton » 24 marca 2015, 01:12

jacekk napisał(a):Jak go postawisz i po pół roku będziesz chciał użyć to go.... wyrzucisz ;)


Pewnie tak ;) Ale skoro już mam nowy, sprawny akumulator, to dla testu wlałem do starego tą resztę elektrolitu i niech stoi. Jeść nie woła. :)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wylany kwas z akumulatora - co dolać?

Postprzez Kwazor » 24 marca 2015, 18:00

Woła ! Mniam mniam daj mi "prundu". Zwykłe kwasówki po pół roku stania mają może 30% ładunku.. lepiej dla niego było by go :
Naładować -> wylać kwas -> zalać demineralką/destylatem -> znowu poładować małym prądem do 14.5V -> wylać detylat i resztki kwasu i tak zostawić..
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości