Stare telewizory

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Stare telewizory

Postprzez MRP200 » 6 listopada 2015, 22:00

Taki z izolacją na 1 kV wystarczy. Trzymać za końcówkę rękojeści i zbliżyć do kominka lampy (to anoda pentody albo katody diody usprawniającej). Tam amplituda napięcia dochodzi do około 6 kV.
Z mojej praktyki wiadomo, że dawniej nawet obecność napięcia anodowego (18 kV) sprawdzało się wkrętakiem z izolacją raptem 500 V i nie znam przypadku, aby któremuś serwisantowi nagle izolację takiego wkrętaka przebiło.
Z drugiej strony z tym TV trzeba zachować szczególną ostrożność, jeżeli to jest odbiornik tzw. uniwersalny, czyli bez transformatora sieciowego, zwanym też z gorącą masą. W tych odbiornikach jeden z przewodów sieci połączony jest bezpośrednio z metalowym chassis, a tym samym z masą odbiornika. Najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie transformatora separacyjnego na czas naprawy. Ostatecznie można dopuścić metodę zastępczą, polegającą na ustaleniu (i oznaczeniu) takiego położenia wtyczki w gniazdku sieciowym, aby na metalowym chassis było "zero" sieci (sprawdzić próbnikiem neonowym albo lepiej Fazerem). Podczas naprawy odbiornik powinien być zasilany tylko z tego samego gniazdka sieciowego, ponieważ zdarza się, że nawet w tym samym pomieszczeniu inne gniazdka mogą mieć zamienioną "fazę" z "zerem".
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stare telewizory

Postprzez Beton » 11 listopada 2015, 13:57

A helios dalej śmiga bez awarii. Modulator i dekoder DVB-T to fajne zabawki, odtwarzanie na tym sprzęcie filmów z pendrive - bezcenne, komu potrzebne HD :D Kineskop "wygładza" wszelkie niedoskonałości, toleruje słabszą jakość i rozdzielczość filmów, ruchy aktorów są płynniejsze. Jeśli chodzi o odtwarzanie filmów znacznie bardziej wolę CRT od LCD. Starsze programy i nagrania w formacie 4:3 ogląda się na nim znacznie lepiej. Przepraszam za bałagan widoczny w kineskopie :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 12 listopada 2015, 23:20 przez Beton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Stare telewizory

Postprzez MercuryFenix » 11 listopada 2015, 19:31

Ty się pochwal co to za kolumny. :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Stare telewizory

Postprzez amisiek » 11 listopada 2015, 19:43

ZG40C?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stare telewizory

Postprzez MercuryFenix » 11 listopada 2015, 20:05

Też tak myślałem ale oba przetworniki są w jednej linii, nie tak jak GDN i membrana bierna w ZG40 (Które są inaczej ułożone) :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Stare telewizory

Postprzez moog » 11 listopada 2015, 21:56

Eh, Helios... Mieliśmy wersję TC-400, kupiony za dolary (hiperinflacja!), gdy miałem 5 lat. Był to pierwszy kolorowy telewizor w naszej rodzinie. Dodatkowym bonusem, który zaskoczył nas wszystkich było to, że gdy TVP przeszła na PAL, on dalej odbierał normalnie kolory, bez żadnego przestrajania. Popsuł się po 10 latach. Po włączeniu, z głośnika wydobywał się głośny warkot, a na czarnym ekranie była biała, pozioma linia. Wylądował na śmietniku. Teraz trochę go żałuję, bo może dało się go naprawić :(
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1923
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare telewizory

Postprzez Beton » 11 listopada 2015, 22:26

amisiek napisał(a):ZG40C?


Dokładnie tak, wersja na Francję :) Połączone z radmorem 5102-TE. Głośnik niskotonowy i membrana bierna są zazwyczaj w jednej linii, właśnie w ZG-40C.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Stare telewizory

Postprzez MercuryFenix » 11 listopada 2015, 22:58

Kurde, rzeczywiście :) przepraszam za mój błąd.
Po głowie chodził mi ich prototyp który ma zupełnie inne rozmieszczenie przetworników. :roll:
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Stare telewizory

Postprzez Kolekcjoner93 » 12 listopada 2015, 18:07

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale dorobiłem wejścia AV do swojego Heliosa TC-500 i musiałem małą modyfikację zrobić ale działa. :)
Ktoś w przeszłości zdalne sterowanie dołożył. Ja jestem jego 3 właścicielem i dotarł do mnie zepsuty ale go naprawiłem, 2 powielacze przy mnie posżły z dymem :D
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Stare telewizory

Postprzez amisiek » 12 listopada 2015, 21:37

Powielacze leciały dość często. Sama przetwornica w Heliosach była paskudna, mnóstwo problemów serwisantom sprawiała.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości