Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Dyskusja na tematy dowolne

Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez Elektroservice » 29 października 2018, 21:28

Witajcie.
Ma ktoś może schemat połączeń do szlifierki stołowej ELNA typ SZ-120/125?
Trafiła do mnie takowa niestety wszystko wewnątrz rozłączone. Silnik jest jednofazowy z kondensatorem pracy, oba uzwojenia sprawne, rezystancja jednego około 24ohm, drugiego około 48ohm. Kondensator wg tabliczki znamionowej powinien być 3.7uF i takowy mam w komplecie, po zmierzeniu pojemności wynosi ona 3.6 uF tak więc myślę, że jest w porządku. Uzwojenie 24ohm podłączyłem bezpośrednio do zasilania a uzwojenie 48ohm z kondensatorem w szeregu. Niestety po załączeniu szlifierka nie startuje tylko głośno buczy, nie pomaga próba "rozruszania" ręcznego wirnik jest wręcz hamowany.
Czyżbym podłączył coś nie tak? Schematy ogólne dotyczące silników jednofazowych wskazują na to że podłączyłem wszystko prawidłowo tzn uzwojenie o niższej rezystancji jako główne a uzwojenie o rezystancji wyższej jako pomocnicze z kondensatorem w szeregu.
Jeśli ktoś ma takową szlifierkę lub schemat bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Paweł.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez litak1 » 29 października 2018, 21:39

Podłączyłeś raczej dobrze, nigdy bowiem nie widziałem jednofazowca podłączonego w inny niż opisany sposób.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez Elektroservice » 29 października 2018, 21:42

Mnie też wydaje się, że inaczej się nie da i teraz zastanawiam się co jeszcze może być nie tak. Kondensator jest sprawny a przynajmniej wg multimetru pojemność ma jeszcze w normie. Uzwojenia spalone nie są, mechanicznie nic nie blokuje, co jeszcze może być nie tak? :(
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez litak1 » 29 października 2018, 21:46

A może jednak blokuje się wirnik, ale nie wtedy jak masz niepodłączoną tylko przy załączeniu.
Obudowy plastykowe mają to do siebie że nie trzymią czasem wirnika tak, jak powinny, lub jest luz w tulejach łożyskowych. Wirnik w stanie włączonym musi być bardzo mocno trzymany, bo uzwojenie bardzo go wtedy przyciąga
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez KaszeL » 29 października 2018, 22:02

Zmierz prądy w obu gałęziach to będziemy więcej wiedzieć. Może kond jest jakoś dziwnie walnięty?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez Elektroservice » 29 października 2018, 22:23

litak1 napisał(a):A może jednak blokuje się wirnik, ale nie wtedy jak masz niepodłączoną tylko przy załączeniu.
Obudowy plastykowe mają to do siebie że nie trzymią czasem wirnika tak, jak powinny, lub jest luz w tulejach łożyskowych. Wirnik w stanie włączonym musi być bardzo mocno trzymany, bo uzwojenie bardzo go wtedy przyciąga


Tą usterkę szlifierka miała ale została usunięta :) Pamiętam że kilka-kilkanaście lat temu szlifierka działała ale tylko zimna. Odpalała wtedy normalnie i można było popracować trochę. Niestety jak się nagrzała, to po wyłączeniu i ponownym włączeniu już nie startowała albo startowała ciężko po ręcznym rozruszaniu. Tu ewidentnie po załączeniu jest hamowanie wirnika.

KaszeL napisał(a):Zmierz prądy w obu gałęziach to będziemy więcej wiedzieć. Może kond jest jakoś dziwnie walnięty?

Prądów nie mierzyłem ale odłączyłem kondensator i bez niego (uzwojenie pomocnicze nie jest wtedy w ogóle zasilane) szlifierka zachowuje się dokładnie tak samo tak więc najprawdopodobniej kondensator rzeczywiście sczezł :twisted: Teraz zmierzyłem go ponownie i wyszło 4.5uF, tak więc jeśli pojemność tak dziwnie "pływa" to na jakieś 99% będzie uszkodzony. Póki co odpuszczam temat, muszę zdobyć sprawny kondensator i wtedy wrócę do tematu.

P.S. Litak masz też takową szlifierkę na stanie? :) Widzę, że znasz temat problemów z centrowaniem wirnika w plastikowej obudowie co powoduje problemy z działaniem szlifierki ale jest na to prosty i skuteczny (wg specjalisty który przez wiele lat naprawiał silniki i urządzenia elektryczne) sposób.
Wystarczy z puszki po piwie lub innym napoju wyciąć półpierścienie i umieścić je między zewnętrzną częścią łożysk a ich gniazdami. W tych szlifierkach z czasem owalizują się gniazda łożysk przez co faktycznie wirnik ociera o stojan dając objawy wyżej przeze mnie opisane. Podłożenie takich półpierścieni likwiduje problem na kolejne 30 lat :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez KaszeL » 29 października 2018, 22:29

Elektroservice napisał(a):Wystarczy z puszki po piwie....

Może za dużo puszek zutylizowałeś? :D
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez Elektroservice » 29 października 2018, 22:31

Nie nie, naprawa została wykonana prawidłowo, wirnik nie miał już luzów :)
Problem jest czysto elektryczny i wygląda to na padnięty kondzik.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez litak1 » 29 października 2018, 22:36

Tak, tak znam tą szlifierkę, kiedyś ją komuś usprawniałem. Ma ona niestety opisane przez Ciebie wady i do ciężkiej pracy się nie nadaje. A propos Kondzika ;) możesz zrobić testowy rozruch RSIR zamiast PSC
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Szlifierka stołowa ELNA SZ-120/125 schemat połączeń

Postprzez Elektroservice » 29 października 2018, 22:42

Czy mógłbyś opisać jak wykonać taki rozruch i na czym on polega?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości