"Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Dyskusja na tematy dowolne

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez jacekk » 5 marca 2015, 10:00

Watt napisał(a):Przecież alu poniżej 16mm2 nie wolno stosować :roll:


Ale taniej ;) I Panie, prund popłynie... Tu pstryk a tam się zaświeci, czyli działa! :mrgreen: Jak słyszałem kilka razy to odbiór instalacji polegał na wkręceniu topików i bardzo pobieżnym pomiarze napięcia w gniazdach, a właściwie sprawdzenia czy zero jest zerem, faza fazą a uziemienie uziemieniem ;) Znacznie wazniejsza była pieczątka... I wynagrodzenie.

Nie oszukujmy się, ten kraj prowizorką stoi. A wiadomo ze prowizorka najdłużej działa ;) Gdzie ktoś coś zrobi dobrze to chwała mu za to, ale sporo ludzi partaczy, celowo ze względu na koszty czy tez czasem bezmyślnie po prostu bo wiedzy brakuje szerszej.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez Watt » 5 marca 2015, 12:00

No sorry, moja babcia mieszka w bloku z 1976 roku i tam jest Alu. No ale w nowym domu z 2013 roku ? :mrgreen: Mój dom miał remont w 2010 roku i jest 100% miedzi, w piwnicy została stara miedź w bawełnianym oplocie, tylko garaż czeka jeszcze na remont... tam jest w ścianach część Alu, część Cu. Oczywiście Alu jest w masakrycznym stanie, kruszy się w rękach :roll: (wymieniałem włącznik uszkodzony przez budowlańców, odizolowane końcówki przewodu po prostu rozsypywały się w rękach...)
Watt
 

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez amisiek » 5 marca 2015, 12:17

W energetyce stosuje się przewody aluminiowe i to do całkiem solidnych prądów. Trzeba zachować przekroje i konstrukcje zgodnie z normą (w tym sposób łączenia!) i będzie dobrze. Winny jest partacz a nie przewód alu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez toomm40 » 5 marca 2015, 12:22

no ja też mam w starej części domu wszędzie Alu . w nowej - dobudowanej przed ok 13 laty jest już Cu.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez Watt » 5 marca 2015, 12:31

amisiek napisał(a):W energetyce stosuje się przewody aluminiowe i to do całkiem solidnych prądów. Trzeba zachować przekroje i konstrukcje zgodnie z normą (w tym sposób łączenia!) i będzie dobrze. Winny jest partacz a nie przewód alu.

Wiem, że dozwolone jest stosowanie Alu od przekroju 16mm2. Ale w starych domach, mały przekrój, łączenie na skrętkę z Cu... :roll:
Watt
 

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez MercuryFenix » 5 marca 2015, 16:45

amisiek napisał(a):W energetyce stosuje się przewody aluminiowe i to do całkiem solidnych prądów. Trzeba zachować przekroje i konstrukcje zgodnie z normą (w tym sposób łączenia!) i będzie dobrze. Winny jest partacz a nie przewód alu.

Racja widziałem instalację 6kV AC przy znacznym prądzie dla sporego silnika (szyny z Alu)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez Watt » 5 marca 2015, 19:43

No ale mówimy o większych przekrojach niż 2,5mm2 ;)
Watt
 

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez MercuryFenix » 5 marca 2015, 22:23

Nie, mówimy o odpowiednich przewodach. A nie powyżej 2,5mm2. Przewody 2,5mm2 Alu też się nadają do użytku. Co z tego że można używać od 16mm2. Tu jest Polska i się używa co jest, a nie co ma być. Rzadko zdarzają się wyjątki
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez Watt » 5 marca 2015, 23:29

No sorry, jak ktoś w 2015 roku odbiera instalację opartą na 2,5mm2 Alu to coś jest nie w porządku :roll:
Watt
 

Re: "Prowizorki" - z Polski (i nie tylko)

Postprzez MRP200 » 6 marca 2015, 08:34

Watt napisał(a):No sorry, moja babcia mieszka w bloku z 1976 roku i tam jest Alu. No ale w nowym domu z 2013 roku ? :mrgreen: Mój dom miał remont w 2010 roku i jest 100% miedzi, w piwnicy została stara miedź w bawełnianym oplocie, tylko garaż czeka jeszcze na remont... tam jest w ścianach część Alu, część Cu. Oczywiście Alu jest w masakrycznym stanie, kruszy się w rękach :roll: (wymieniałem włącznik uszkodzony przez budowlańców, odizolowane końcówki przewodu po prostu rozsypywały się w rękach...)

Zdziwiłbyś się, ale sam widziałem jak elektryk jeszcze kilkanaście lat temu ładował w instalację przewody aluminiowe, mimo, że już wtedy ich stosowanie w instalacjach było zabronione. I nie były to jakieś odpady z budowy, tylko przewód nówka sztuka, na pęczku. Jeszcze z metką. Nakupował pewnie kiedyś tych przewodów za okazyjną cenę, i to pewnie z pół przyczepy, to potem trzeba było się jakoś tego pozbyć.

Watt napisał(a):No sorry, jak ktoś w 2015 roku odbiera instalację opartą na 2,5mm2 Alu to coś jest nie w porządku :roll:


A widziałeś jak odbywa się zazwyczaj odbiór takiej instalacji w domach jednorodzinnych :?: Bardzo prosto. Najczęściej ten sam elektryk wykonujący instalację wystawia protokół z pomiaru izolacji, pomiaru pętli zwarcia i prób RCD. I to wystarczy do stwierdzenia, że instalacja jest sprawna i zdatna do użytku. A takie pomiary wykonuje się zazwyczaj wtedy, jak ktoś chce zgłosić budynek do użytkowania, co czasami ma miejsce nawet po kilku latach od momentu wykończenia budynku.
Zresztą nawet jak takie pomiary będzie wykonywać inna osoba, to i tak nie jest w stanie stwierdzić, czy gdzieś w ścianach nie poupychano odcinków alu gdzieś pomiędzy puszkami.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości