Zanieczyszczenie świetlne

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez cieszyn » 25 kwietnia 2008, 22:02

... a teraz ledwo co widać, gości co montowali oswietlenie na tej drodze to bym dosłownie pozabijał, lampy nie dość że ...


Elek - posłuchaj czy poczytaj co napisałeś (patrz pogrubienie)
A jak Cie ktoś tak DOSŁOWNIE zrozumie?

Sorry, przed chwilą Luk nawołuje do rzucania kamieniami w Malagi, teraz Ty piszesz taki ciekawy tekst . . . . .Co jest grane, nie umiecie opanowac swoich emocji :o :o :?: :?: Zaniżacie poziom Forum, tak? czy nie? może odrobina obiektywizmu :roll:

Neon, sorry, że sie tak włączam, choć to do mnie nie należy, ale nie wytrzymałem ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez neon44 » 25 kwietnia 2008, 22:31

Masz racje cieszynie po części bo elek to raczej spokojny oraz posiadający dużą wiedzę o oświetleniu user. W związku z tym jedno emocjonalne wystąpienie nie jest aż tak szkodliwe
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez cieszyn » 25 kwietnia 2008, 22:47

neon44 napisał(a):Masz racje cieszynie po części bo elek to raczej spokojny oraz posiadający dużą wiedzę o oświetleniu user. W związku z tym jedno emocjonalne wystąpienie nie jest aż tak szkodliwe


No to przepraszam, może przesadziłem, nie chciałem go urazić, OK? ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez Luk » 26 kwietnia 2008, 07:56

może elek się nie uraził, a może i tak, dowiemy się jak sam powie
Ale mnie przez chwilę także uraziłeś... ale już po nocy mi przeszło

Co do tych opraw, to... latarnie parkowe, gdzie we wszystkie strony oświetlają teren (kule) chyba najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia, oczywiście świetlnego. Mogliby dac na górze maleńki daszek, ale nie, wygląd jest ważniejszy
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez elek » 26 kwietnia 2008, 16:43

Cieszyn wybacz ale tak czasami na mnie działa głupota ludzka, a obrażać sie nie mam o co :) .

Wracając do tematu, ponizej przykładowa fotka gwiazd wykonana Canonem PowerShot 570IS ze zmodyfikowanym softem, ISO 800 czas naświetlania 65s, widać ogromne zanieczyszczenie światłem lamp sodowych, różowa poświata w górnym lewym rogu i troche po prawej u góry to jest zaświetlenie od wzmacniacza sygnału matrycy CCD, fotka była robiona bez redukcji szumów i tak wyszło, gołym okiem widać mniej gwiazd niż na tej fotce, zdjęcie robione w kierunku południowy-zachód gdzie najbliższe większe miasto to Gorlice 30km dalej i w związku z tym jest to obszar nieba najmniej zanieczyszczony.
Obrazek
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez neon44 » 26 kwietnia 2008, 16:52

:arrow: elek czaderskie foto :mrgreen: :mrgreen:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez cieszyn » 26 kwietnia 2008, 18:27

neon44 napisał(a)::arrow: elek czaderskie foto :mrgreen: :mrgreen:


Potwierdzam !!! :o



i do tego dałes dowód na to, że Ziemia się jednak kręci - gwiazdy są rozmazane wszystkie w jedną stronę, w stronę ruchu Ziemi

Wracajac do tych zanieczyszczających sodówek, najlepiej bym je wszystkie wyp .............. w jas........ cho........ i ......... ............... ................. ................ ...................... . . . ................. ................. .................. ............. ............ ...... .... ........... .......... ............... . ............... ................... .......... .... ........ ....................... ............ ............. ...................... . . . ................. ................. .................. ............. ............ ........... .......... . .............

No, ulżyło mi, i wprost nie użyłem "słów"
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez Luk » 26 kwietnia 2008, 18:48

Zajefajna fotka! Właśnie widac tutaj to całe zanieczyszczenie.

A poza tematem, elek, jak zrobiłeś że na zdjęciu uchwyciłeś gwiazdy? I jak taki długi czas naświetlania zrobiłeś? Bo u mnie w aparacie w trybie nocnym najwyżej kilka sekund się naświetla...
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez elek » 26 kwietnia 2008, 18:59

A poza tematem, elek, jak zrobiłeś że na zdjęciu uchwyciłeś gwiazdy? I jak taki długi czas naświetlania zrobiłeś? Bo u mnie w aparacie w trybie nocnym najwyżej kilka sekund się naświetla...

Musisz mieć pełny tryb manualny w aparacie, tzn. mozliwośc ustawienia czasu migawki, przesłony i czułosci, większość kompaktów tego nie ma, wyjątkiem jest Canon który dość często ma ten tryb nawet w tanich aparatach, poza tym do aparatów Canon na procesorach DIG!C II i DIG!C III jest dostępny zmodyfikowany software który znacząco zwiększa możliwośći. Na orginalnym sofcie maksymalny czas naświetlania to 15s , na zmodyfikowanym 65s.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zanieczyszczenie świetlne

Postprzez Luk » 26 października 2008, 09:29

cieszyn napisał(a):
Luk napisał(a):Gdzieś przeczytałem, że podobno 2/3 ludności świata nigdy nie widziało na niebie gwiazd z powodu zanieczyszczenia świetlnego. Tyle ludzi nie wie jak na żywo wyglądają na nocnym niebie gwiazdy.

W Polsce podobno największe zanieczyszczenie światłem jest w Aglomeracji Katowickiej. Ale ja jakoś widzę dosc dużo gwiazd zawsze jak jest ciemno i pogodne niebo, może dlatego że mieszkam bardziej na przedmieściach niż w centrum miasta



Cos nie chce mi się wierzyć w te 2/3
To przecież bardzo dużo. Poza tym jakaś niemała ich część wyjeżdża ze swoich miast, choćby tylko na wieś, czy poza miasto, sa do tego tysiące powodów, mogą tam np. zobaczyć gwiazdy na niebie, a więc taki duży ułamek całej ludzkości, który ich nie widział, to chyba nierealne, nie?


Dziś znowu pojawił się ten sam news o zanieczyszczeniu światłem
Oto on

Aż 4,5 miliarda ludzi na świecie nie może zobaczyć nocami czarnego, usianego gwiazdami nieba. Przyczyną jest oczywiście zanieczyszczenie świetlne, czyli charakterystyczna pomarańczowa łuna unosząca się nad miastami, która osłabia czerń nieba. To efekt nadmiernego używania energii elektrycznej, począwszy od lamp ulicznych po tablice reklamowe. W największych metropoliach, gdzie ludzie od młodości po starość niemal nie ruszają się z miejsca, miliony ludzi nigdy nie widziało gwiazd. Według najnowszych badań naukowych szacuje się, że ten problem dotyczy aż 2/3 ludzkości, co jest bardzo poważną liczbą. Od lat 80. ubiegłego stulecia z jeszcze gwałtowniejszych rozwojem przemysłowym, zanieczyszczenie świetlne powiększa się w sposób dramatyczny. Każdego dnia w miastach pojawiają się nowe neony, podświetlane są wciąż to nowe historyczne budynki, zwiększa się też liczba samochodów. Miasta pogrążają się w smogu, czyli toksycznej mgiełce, która sprawia, że światło odbija się od warstwy zanieczyszczeń i powraca na powierzchnię ziemi. Tworzy się wyspa świetlna, bardzo podobna do tej znanej nam z efektu cieplarnianego. W największych miastach świata, takich jak Meksyk, Tokio, Nowy Jork, Pekin, Hongkong czy Moskwa, gwiazd na niebie nie można zobaczyć przez cały rok. W mniejszych miastach zobaczenie obiektów na niebie możliwe jest tylko przez kilka, kilkanaście dni w roku, oczywiście tylko wtedy, kiedy na niebie nie ma chmur. W Polsce najbardziej zanieczyszczona światłem jest Aglomeracja Katowicka. Problem z dostrzeżeniem wszystkich gwiazd mają zwłaszcza mieszkańcy całej południowej i środkowej części naszego kraju. Najmniej zanieczyszczone świetlnie są dzielnice wschodnie, a zwłaszcza północny wschód. W skali całej Europy najgorzej jest w Krajach Beneluksu, na zachodzie Niemiec, północy Włoch oraz w Anglii. Najłatwiej dostrzec gwiazdy na północy Skandynawii oraz na wschodzie kontynentu. W skali całego świata gwiazd nie można zobaczyć szczególnie w całej wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w Europie i w rejonie Japonii, która jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych światłem krajów na naszej planecie. Naukowcy podkreślają, że obecnie głównym problemem jest coraz większy brak kontaktu człowieka z naturalnym środowiskiem, co w pełni zmienia nasz styl i jakość życia. (26.10/00:48) źródło twojapogoda.pl
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości