Źródła światła w akcji

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez litak1 » 27 maja 2016, 22:29

KaszeL napisał(a):Teraz chyba rozumiecie, jakim problemem jest zrobić takie zajefajne foto :)

Tomku, myślę że nieliczni tylko to zrozumieją ;) , bo wielkość to jest jeden problem w tych lampkach, drugim problemem jest ich masakryczna wręcz luminancja, tylko parę osób z Nas to widziało na własne (zakryte) oczy i trzeba dodać że nawet gdyby nie siała ona UV to jest to lampa na którą nie da się nawet spojrzeć, aparat musi mieć bardzo mocne filtry żeby nie było efektu wielkiej białej plamy
Elek fantastyczne zdjęcie :D zawsze podobały mi się te lampki
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez KaszeL » 28 maja 2016, 07:28

litak1 napisał(a):
KaszeL napisał(a):Teraz chyba rozumiecie, jakim problemem jest zrobić takie zajefajne foto :)

Tomku, myślę że nieliczni tylko to zrozumieją ;) , bo wielkość to jest jeden problem w tych lampkach, drugim problemem jest ich masakryczna wręcz luminancja, tylko parę osób z Nas to widziało na własne (zakryte) oczy i trzeba dodać że nawet gdyby nie siała ona UV to jest to lampa na którą nie da się nawet spojrzeć, aparat musi mieć bardzo mocne filtry żeby nie było efektu wielkiej białej plamy
Elek fantastyczne zdjęcie :D zawsze podobały mi się te lampki


Podczas jednej z moich prób zrobienia fotki HBO, wypaliłem sobie dziurę(!) w filtrze szarym. A fotografowałem o połowę słabszą lampkę, tylko 50W :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez elek » 28 maja 2016, 12:25

Musiałeś filtr trzymać przy samej lampie, ja teraz foce Takumarem 135 mm na mieszku i nawet przy 260 mm wyciągu odległość od lampy to ponad 30 cm a skala odwzorowania już powyżej 2:1, jako filtr mam szary ND8 ale to za mało żeby złapać detale w tak jasnej lampie, na f/20-25 efektywnie i z filtrem przy czasach 1/4k s sam łuk jest mocno przepalony, powyżej f/25 już nie ma co iść bo mocno detale siadają, ideałem do focenia na mieszku był by obiektyw f/1,5-2 ostry na pełnej dziurze wtedy można by pociągnąć skale odwzorowania nawet do 5:1 z zachowaniem dobrej ostrości ale nie obeszło by się bez focus stackingu na dobrym stoliku mikrometrycznym bo głębia ostrości była by rzędu mikrometrów, na tej focie w pełnym rozmiarze odległość między elektrodami to około 100 px z tego wynika że rozdzielczość mam około 6 µm /pixel, realnie pewnie trochę więcej.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez elek » 28 maja 2016, 21:32

Monopol na odpalanie XBO przełamany :) Narva XBO 101 100W.
Obrazek
Na razie fota na szybko bo akurat jak odpaliła to mi aku siadł w aparacie :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez amisiek » 28 maja 2016, 22:13

Moje gratulacje.
Nie mam teraz takiej lampki, ale próbowałem sfocić takie właśnie maleństwo wcześniej. Zdjęcia robiłem przez szary filtr spawalniczy i to trochę pomagało, ale nadal ciężko było. Filtr rozmazywał, problemy były i to spore. Osiągałem odzworowanie 5:1 ale niestety kosztem jakości, także najlepiej było przy 1:1 ewentualnie 2:1 przy pierścieniach pośrednich. To źródełko ma niesamowitą luminancję.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez elek » 28 maja 2016, 23:08

Jakoś HBO są bardziej fotogeniczne :)
Obrazek
Obrazek
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez litak1 » 29 maja 2016, 11:09

Może i bardziej fotogeniczne są HBO bo więcej kolorów i podczas rozgrzewania jest tam cały spektakl różnych przemian, XBO po prostu się zaświeca i już ;) ale zaświeca się pięknym białym światłem i to widać na zdjęciach. Elek jaki prąd roboczy na lampce i czy miałeś chłodzenie, jeśli tak to jakie?
Mam tą lampkę i też już świeciła ale tylko na chwilkę z braku czasu.
Gratulacje... nie jestem już samotnym odpalaczem granatów na tym forum ;)
Myślę że nie jest groźniejsza niż HBO a może nawet bezpieczniejsza ;)
Jak zawsze fotki fantastyczne
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez elek » 29 maja 2016, 11:17

Lampka pracowała bez chłodzenia, prąd około 2 A , nie dawałem więcej na pierwszy raz bo nawet nie sądziłem że odpali no i dopiero po chwili zorientowałem się że ona w złej pozycji świeci, anoda powinna być u góry ale z racji małego prądu i dosyć solidnych elektrod nic się nie stało, fotka samego łuku już we właściwej pozycji, robiona na >f/30 efektywnie więc już niestety detalu trochę znikło.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez slaweklampy » 6 czerwca 2016, 10:59

Nixie LC-531 Dolam.

Obrazek

Żarówka 3,5V 0,28A.

Obrazek

Żarówka 48V 50mA.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żarówka 12V 4W.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez lumix26 » 16 czerwca 2016, 19:41

;)
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości