Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez Beton » 2 stycznia 2009, 10:51

wiele moich fotek na tym forum np.w temacie o oprawach za granicą jest z zenita ;) do zdjęć nocnych jest najlepszy.Gdyby nie koszt wywoływania kliszy i odbitek,tylko nim robiłbym fotki.

dla przykładu zdjęcie zrobione pare miesięcy temu właśnie zenitem-z tyłu kościoła widać rtęciową ulicę którą kiedyś muszę sfocić :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez KaszeL » 2 stycznia 2009, 13:37

Jak dobierzesz kliszę z odpowiednią czułością, to czemu nie. Analogi nie szumią tak jak cyfraki, niemniej i tutaj można uzyskać dobre rezultaty. Potrzebny jest aparat z dużą (powierzchniowo) matrycą, oraz ze stosunkowo małą liczbą pikseli. Wtedy szumy są minimalne. Sam chętnie porobił bym jeszcze fotki swoim zenitem, ale prawdę mówiąc eksploatacja analogowego aparatu jest bardzo uciążliwa.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez andrzejlisek » 2 stycznia 2009, 14:54

Z kliszą to jest tak, że im większa czułość, tym gorsza jakość zdjęć, tak samo, jak z cyfrakami. Wydaje mi się, że 200ISO jest optymalną czułością.

Wiadomo, że żeby zrobić dobre zdjęcie nocne, aparat musi być unieruchomiony.

Niektóre lepsze aparaty cyfrowe mają ustawianą czułość i funkcję "B" (dowolnie długi czas naświetlania). Wtedy można ustawić niską czułość i naświetlać kilka sekund (ile, to trzeba popróbować). Czy ktoś robił takie zdjęcia? jak wychodzą?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez Beton » 2 stycznia 2009, 15:06

zależy jaki obiektyw i aparat.Kompaktami średnio to wychodzi,mają słabe kolory i zazwyczaj ograniczenie max naświetlania do 15 sekund,najlepsze 30.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez artuled » 2 stycznia 2009, 15:11

Ale ładny kościuł.
Wygląda to jak makieta.
fajne zdjęcie . :D
artuled
 

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez andrzejlisek » 5 lutego 2009, 21:18

A może wiecie, czy przyczyny szukać w zdjęciu, czy w skanerze.

Posiadam skaner Epson 2580, wydaje mi się, że w czasie produkcji tego modelu to był jeden z lepszych skanerów.

Rozdzielczość optyczna to 2400dpi.

Jednak nawet, jak skanuję w 1200dpi dowolną odbitkę 10x15 zdjęcia wykonanego zwykłym aparatem, to skan wychodzi rozmyty, a wydawało mi się, że w fotografia analogowa odpowiada jakością co najmniej 7-8 milionom pikseli w fotografii cyfrowej.

Mam jedno zdjęcie wykonane przez zawodowego fotografa, nie wiem, czy miał aparat zwykły, czy cyfrowy i jaki, a odbitka była chyba 18x13. Po zeskanowaniu w tej samej rozdzielczości też była rozmyta.

Jeżeli przyczyną jest optyka skanera, to się kupi inny skaner i będzie dobrze, a jeżeli odbitka już jest "rozmyta" to nic się nie zmieni, nawet jak zmienię skaner.

To w takim razie, "wąskim gardłem", jeśli chodzi o jakość zdjęć jest aparat, film, odbitka, czy skaner?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez cieszyn » 6 lutego 2009, 00:05

To w takim razie, "wąskim gardłem", jeśli chodzi o jakość zdjęć jest aparat, film, odbitka, czy skaner?


Wiadomo, może nim być każdy z nich, wszystko zależy jakim sprzętem skanujemy jaki rodzaj zdjęcia

Duża czułość filmy analogowego może dać duże ziarno, ale za to "wyłapie" trudne, ciemne obiekty, może dać większy kontrast. Niższa czułość z kolei da mniejsze ziarno, ale obraz będzie słaby, taki jakby niedoświetlony, no i nie "wyłapie" trudnych, ciemnych obiektów. Więc trzeba szukać kompromisu.

Cyfraki o tyle przeważąją, że czułość da się w biegu zmienić, a analog - kicha. Jaką błonę założyłeś, taką cykasz. Kiedyś ćwiczyłem takie manewry, ze używałem przmiennie 2 błon o różnej czułości, ale to już jest zabawa, trzeba pamiętać ilość zdjęć na każdej błonie, zwijać film do kasety - dużo zachodu, a można się "dorobić" 2 czy 3 zdjęć na jednym zdjęciu :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez Luk » 16 marca 2009, 17:56

Właśnie mam nowy aparat, Fujifilm Finepix S2000HD z 15x zoomem, zrobiłem nim parę zdjęc i muszę pwiedziec że robi nieco lepsze zdjęcia niż mój poprzedni Fujifilm Finepix A345 z 3x zoomem. Ten nowy aparat powinien robic lepsze nocne zdjęcia opraw, bo ma większy zoom, stabilizację obrazu, i możliwosc ustawienia czasu migawki
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5944
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez neon44 » 16 marca 2009, 19:43

gratulujemy nowego nabytku
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez Paweł » 17 marca 2009, 00:05

Gratulacje, z takim zoomem dużo lepiej można fotografować oprawy które są za wysoko lub daleko
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości