Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez KaszeL » 1 lipca 2007, 07:42

No niestety w aparacie wbudowanym w telefon nie można ustawić nawet podstawowych parametrów ekspozycji, dlatego tak się dzieje.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez elektryk » 1 lipca 2007, 09:12

Co to za zdjęcia z komórki :evil:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez Paweł » 1 lipca 2007, 13:36

elektryk napisał(a):Co to za zdjęcia z komórki :evil:



No lepsze takie niż żadne ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez KaszeL » 1 lipca 2007, 21:31

Tez jestem tego zdania. Nie zawsze mamy aparat przy sobie. Ja tych własnych nie noszę w zasadzie nigdy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez mirek » 2 lipca 2007, 08:43

KaszeL napisał(a):Tez jestem tego zdania. Nie zawsze mamy aparat przy sobie. Ja tych własnych nie noszę w zasadzie nigdy.

A szkoda. Może trzeba zacząć :?: Bo na Forum dużo zamieszczacie opisów oświetlenia z Poznania a z fotami to różnie bywa. :(
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez KaszeL » 2 lipca 2007, 13:59

Raczej nie da rady. Z dwóch powodów. Po pierwsze moje aparaty są całkiem duże i nieporęczne. Do drugie są jednak dość delikatne. Targanie ich przy każdym wyjściu jest dość ryzykowne.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez andrzejlisek » 30 lipca 2007, 12:27

Zauważyłem w swojej komórce i w kilku komórkach kolegów pewną wadę, która czasem utrudnia zrobienie dobrego zdjęcia. Ta wada dotyczy wszystkich telefonów, z jakimi miałem do czynienia i wynika z zasady działania elektroniki tego aparatu.

Aparat w telefonie zczytuje obraz z sensora (w k800 i k750 jest CMOS) linia po linii, coś takiego, jak telewizor wyświetla obraz, tylko, że aparat pracuje dużo wolniej. Jak się fotografuje obiekt poruszający się w poziomie z dużą szybkością lub aparat się szybko porusza lub obraca, to pionowe krawędzie obiektu będą pochylone. Jeżeli obiekt poruszał się w prawo względem aparatu, to pionowe krawędzie będą pochylone w lewo. Jak się patrzy na wyświetlacz telefonu i szybko się nim porusza to można dostrzec tą wadę.

Z tego wynika jeszcze druga sprawa: Jak się fotografuje lampy wyładowcze zasilane z częstotliwością 50 Hz to z powodu tętnienia lampy na zdjęciu pojawiają się ciemne pasy. Szerokość i ilość pasów jest zależna od natężenia oświetlenia. Co ciekawe, jak się fotografuje pomieszczenie oświetlone daną lampą (i tylko tą lampą), to tych pasów już nie ma.

O ile tą pierwszą wadę da się chociażby częściowo skorygować, to drugą wadę bardzo ciężko skorygować.

Ciekawe, czy istnieje telefon z aparatem, który sczytuje całą matrycę jednocześnie lub linia po linii z tak dużą prędkością, że wymienione wady się nie ujawniają.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez KaszeL » 30 lipca 2007, 22:28

Rewelacyjne, jak na telefon. Moją E50 można raczej tylko pomarzyć :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez battery » 21 grudnia 2007, 20:45

Ja stałem się posiadaczem SE k550i - zamieściłem fotki z niego. Ma te same opcje co k800i tylko że ma 2MP. Andrzeju jak ustawić parametry zdjęć by były najlepsze?
battery
 

Re: Wasz sprzęt fotograficzny w telefonie komórkowym

Postprzez andrzejlisek » 21 grudnia 2007, 21:05

battery napisał(a):Ja stałem się posiadaczem SE k550i - zamieściłem fotki z niego. Ma te same opcje co k800i tylko że ma 2MP. Andrzeju jak ustawić parametry zdjęć by były najlepsze?


Nie ma uniwersalnej recepty.
Jedynie to, "jakość zdjęć" ustaw jako "wysoka" zamiast "standardowa"

Jeśli chodzi o "balans bieli" to najczęściej może być "auto". Ustawienie inne niż auto ma sens tylko wtedy, gdy robi się kilka zdjęć i jst konieczna powtarzalna proporcja kolorów.

Jeśli chodzi o "focus" to najczęściej używasz "auto". Tryb "makro", jak robisz z odległości mniejszej niż 20 cm. Tryb "nieskończoność", gdy robisz zdjęcie z odległości nie mniejszej niż 4 metry.

Przy robieniu zdjęć zadbaj o to, żeby w środku zdjęcia były krawędzie (obojętnie, czy krawędzie przedmiotu, czy krawędzie druku, jak fotografuje się kartke papieru). Gładki obraz w środku może powodować błędne ustawienie ostrości. Jeżeli nie ma innej mozliwości, nakieruj obiektyw na "krawędzisty" przedmiot znajdujący się w tej samej odległości, co przedmiot fotografowany, wciśnij do połowy spust (telefon ustawi ostrośc), a potem skieruj na przedmiot, który chcesz sfotografować i zrób zdjęcie.

Z tego względu, jeżeli zależy Ci na ostrości, wykonaj dla pewności 2-3 zdjęcia, za każdym razem nakierowując ostrość trochę w inne miejsce.

Wyłącz flasha (obojętnie, czy jest w formie LED, czy lampy wyładowczej). Używaj tylko w słabym oświetleniu, gdzie jest to rzeczywiście potrzebne.

Jeśli chodzi o tryb fotografowania, ustaw "auto". Tryb "słabe oświetlenie" używaj tylko w bardzo ciemnych miejscach.

Nie używaj zoomu. To jest zoom cyfrowy i efekt będzie taki sam, jak skadrowanie na komputerze.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości