[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 26 kwietnia 2023, 19:49

Świetne zdjęcia, Stara łyżka w takim kolorze nawet fajnie wygląda (jak w każdym zresztą chyba, byle by nie była całkowicie przerdzewiała), to gdzieś w Gdańsku ? Co do budynku dworca to oglądając taki ciekawy filmik z Gdańska, podobno z 1956 r. https://www.youtube.com/watch?v=gD_1vhhWlxE około 1:45 widać kwiat z oprawami świetlówkowymi na jakimś bardzo starym, pewnie przedwojennym słupie. Swoją drogą to pewnie jedne z pierwszych opraw na świetlówki w oświetleniu ulicznym w Gdańsku, musiało to być bardzo nowoczesne oświetlenie wtedy... Ciekawe kiedy ten słup zmodernizowano/usunięto... W pozostałej części filmu widać momentami jeszcze żarówkowe oprawy na drewnianych słupach na starówce
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5026
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 26 kwietnia 2023, 22:50

A to nie jest czasem jeden z tych kwiatów przed dworcem?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8360
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 27 kwietnia 2023, 08:28

Te niebieskie to są w Sopocie, w sumie niedaleko granicy z Gdańskiem.

Te betoniaki koło dworca to były do 2006 lub 2007, w ostatnim okresie ze Stradami. Właśnie w ich miejscu postawiono dekoracyjne kwiaty 4x Art Metal 06 Andromeda.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 27 kwietnia 2023, 14:27

Ja je pamiętam jak miały zdewastowane kwadratówki bez kloszy, a wcześniej wynika, że były tam łyżki z pierścieniem a jeszcze wcześniej świetlówki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8360
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 27 kwietnia 2023, 16:13

Już w 1966 były łyżki:
trojmiejski napisał(a):Kwiaty OUR-400 przy Dworcu Głównym w Gdańsku. Autotem zdjęć jest Derrick Joanes, zdjęcia dostępne na flickr.com na licencji CC BY-NC-ND 2.0.
Obrazek


Tu ze Stradami w 2006 czyli już ostatnie chwile:
http://phototrans.pl/14,112674,0.html

Tu moje zdjęcie z 2018 jak Andromedy świeciły już metalohalogenami:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 27 kwietnia 2023, 17:17

Nie wiedziałem, że przed dworcem były też kwadratówki, w sumie bardzo rzadki widok w oświetleniu Trójmiasta (to w sumie aż dziwne, że w tak dużych miastach w latach 80 nie montowano prawie wcale kwadratówek ani na kwiatach ani na pojedynczych słupach). Swoją drogą chciałbym zobaczyć całą al. Grunwaldzką z rzędem świecących kwiatów 10 X OURW. Nie wiem jak tam była z "frekwencją" jeśli chodzi o świecenie opraw, zapewne w latach 80 jak był kryzys to mało który świecił kompletem opraw ale i tak taki długi rząd 10 ramienników musiał robić wrażenie...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5026
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 27 kwietnia 2023, 18:38

mateusz napisał(a):Nie wiedziałem, że przed dworcem były też kwadratówki, w sumie bardzo rzadki widok w oświetleniu Trójmiasta (to w sumie aż dziwne, że w tak dużych miastach w latach 80 nie montowano prawie wcale kwadratówek ani na kwiatach ani na pojedynczych słupach). Swoją drogą chciałbym zobaczyć całą al. Grunwaldzką z rzędem świecących kwiatów 10 X OURW. Nie wiem jak tam była z "frekwencją" jeśli chodzi o świecenie opraw, zapewne w latach 80 jak był kryzys to mało który świecił kompletem opraw ale i tak taki długi rząd 10 ramienników musiał robić wrażenie...

W jednym odcinku 07 Zgłoś się widać świecące kwiaty na Grunwaldzkiej. Niewielka ilość kwadratówek w Trójmieście jest rzeczywiście zastanawiająca. W mniejszym Toruniu wymieniono wszystkie OURW na 10 ramiennych kwiatach na kwadratówki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8360
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 27 kwietnia 2023, 20:44

Tak sobie przypomniałem, że kolega Whites kiedyś znalazł w Gdańsku duże kwiaty na 10 kwadratówek i to z mlecznymi kloszami, na pewno były ich zdjęcia na forum ale to było chyba kilkanaście lat temu. Nie mogę teraz sobie przypomnieć tej lokalizacji ale to było gdzieś nawet blisko starówki, Długich Ogrodów - jakieś dawne składowisko, nie pamiętam czy to teren PKP.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5026
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 27 kwietnia 2023, 20:59

Chyba się domyślam o które chodzi. Mam zdjęcia z 2013, niestety archiwalne gdyż tych kwiatów już nie ma.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do przestrzeni przed dworcem to na najnowszych zdjęciach pokazałem LEDowe oprawy Art-Metal 24 Nexus, są to nówki, jeszcze niedawno w ich miejscu były sodowe Art-Metal 05 Dawid, świecące za dnia w 2013:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 28 kwietnia 2023, 19:47

Tak, dokładnie o te mi chodziło, wczoraj sobie o nich przypomniałem. Jeden nawet został ścięty do sześciu wysięgników w taki sam sposób jak większość kwiatów w oświetleniu ulicznym :) Widzę, że kwadratówki miały wkręcone LRFy więc może stąd ten mętny odcień kloszy... Maszty i głowice nie były nawet w takim złym stanie jak na nieużywane zapewne od lat oświetlenie. To już niestety historia. Szczerze mówiąc to te oprawy ART Metalu przed dworcem nie były takie złe..
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5026
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron