[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 29 kwietnia 2023, 07:52

Klosze były fabrycznie z mlecznego tworzywa. Widziałem kwadratówki, w których latami świeciły LRF i nie mętnialy aż do tego stopnia. Mleczne klosze były rzadkością, ale w niektórych miejscach było ich sporo.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 20 maja 2023, 20:50

To może jeszcze jedna mała ciekawostka historyczna (bo nie będę ukrywał, że oświetlenie Gdańska zawsze mnie interesowało). Pamiętam, że kiedyś ktoś tu na forum pisał, że na Długim Targu w PRLu i przynajmniej na początku 90 nie było żadnych słupów oświetleniowych. Ja tych czasów niestety nie pamiętam ale obejrzałem dzisiaj to ciekawe nagranie z 1992 r. https://www.youtube.com/watch?v=CgVPkH9Itoo&t=625s Mniej więcej od 4: 20 jest nagranie z tej najszerszej części starówki i nie ma tam żadnych latarni, nie widać też żadnych opraw ulicznych na wysięgnikach na elewacjach kamienic.( wiem, że np. w Olsztynie na Starówce wisiały OURW na wysięgnikach na elewacjach kamienic) Całe oświetlenie musiały wtedy stanowić chyba te zabytkowe oprawy na przedprożach kamienic a stylizowane latarnie z lampami indukcyjnymi pojawiły się tam chyba jakoś pod koniec lat 90Z innych ciekawostek na filmie to w 3:02 widać oprawy świetlówkowe na elewacjach kamienic na ulicy Tkackiej (jedna z poprzecznic Długiego Targu)Nie wiedziałem, że w latach 90 jeszcze można było takowe spotkać niemal w ścisłym centrum... W 6:03 z kolei OZPRy na Starówce.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5026
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 20 maja 2023, 21:07

Ja myślę, że instalację opraw indukcyjnych można zawęzić konkretnie do roku 1997. Jako argument mogę przedstawić fakt, że zrobiłem w grudniu zbliżenie na jedną z lamp indukcyjnych i ta lampa posiada kod daty 97C, który prawdopodobnie oznacza właśnie rok 1997. Nie dość, że to się spina z innymi informacjami, to jeszcze sugeruje, że w niektórych oprawach nigdy nie zmieniano lamp i nadal świecą oryginalne (część opraw przerobiono na metalohalogeny):
Obrazek

W latach 90-tych świetlówkowce były też na fragmencie Mickiewicza.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 20 maja 2023, 22:28

mateusz napisał(a):To może jeszcze jedna mała ciekawostka historyczna (bo nie będę ukrywał, że oświetlenie Gdańska zawsze mnie interesowało). Pamiętam, że kiedyś ktoś tu na forum pisał, że na Długim Targu w PRLu i przynajmniej na początku 90 nie było żadnych słupów oświetleniowych. Ja tych czasów niestety nie pamiętam ale obejrzałem dzisiaj to ciekawe nagranie z 1992 r. https://www.youtube.com/watch?v=CgVPkH9Itoo&t=625s Mniej więcej od 4: 20 jest nagranie z tej najszerszej części starówki i nie ma tam żadnych latarni, nie widać też żadnych opraw ulicznych na wysięgnikach na elewacjach kamienic.( wiem, że np. w Olsztynie na Starówce wisiały OURW na wysięgnikach na elewacjach kamienic) Całe oświetlenie musiały wtedy stanowić chyba te zabytkowe oprawy na przedprożach kamienic a stylizowane latarnie z lampami indukcyjnymi pojawiły się tam chyba jakoś pod koniec lat 90Z innych ciekawostek na filmie to w 3:02 widać oprawy świetlówkowe na elewacjach kamienic na ulicy Tkackiej (jedna z poprzecznic Długiego Targu)Nie wiedziałem, że w latach 90 jeszcze można było takowe spotkać niemal w ścisłym centrum... W 6:03 z kolei OZPRy na Starówce.

Ja z lat 1989/90, kiedy byłem kilka razy w Gdańsku pamiętam, że brak latarni na Długim Targu zwrócił moją uwagę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Kuba123 » 21 maja 2023, 22:05

trojmiejski napisał(a):Ja myślę, że instalację opraw indukcyjnych można zawęzić konkretnie do roku 1997. Jako argument mogę przedstawić fakt, że zrobiłem w grudniu zbliżenie na jedną z lamp indukcyjnych i ta lampa posiada kod daty 97C, który prawdopodobnie oznacza właśnie rok 1997. Nie dość, że to się spina z innymi informacjami, to jeszcze sugeruje, że w niektórych oprawach nigdy nie zmieniano lamp i nadal świecą oryginalne (część opraw przerobiono na metalohalogeny)


Pierwsza cyfra w kodzie daty tej lampy to chyba jednak 8, natomiast jeśli chodzi o oprawy z metalohalogenkami, przynajmniej kilka sztuk jest wymienionych w całości (nowa oprawa i słup), co można dostrzec chociażby porównując przejrzystość kloszy

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 676
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 21 maja 2023, 22:22

Wśród różnych egzemplarzy lamp QL mogłem wybrać inny z bardziej czytelną pieczątką, lecz będę się upierał, że to jest 97C, a nie 87C. Podstawową sprawą jest to, że w przypadku lamp QL to zamiast standardowych dla Philipsa oznaczeń daty dwuznakowych, to stosowano inny format trzyznakowy. Ogólnie to dwie cyfry oznaczają rok, litera to prawdopodobnie miesiąc. Przy czym do 1999 stosowano kolejność wpierw rok, potem miesiąc, choćby 97C, 99F, a od 2000 odwrócono, czyli lampa z 2002 może na przykład mieć oznaczenie F02. 87C zatem nie może być gdyż premiera lamp QL była w 1991, a w 1987 to co prawda już powstawały lampy prototypowe, ale jeszcze nic w komercyjnej sprzedaży.

Co do egzemplarzy z MH to mogę potwierdzić, że prawdopodobnie podmieniono całe latarnie ze słupami, gdyż w 2019 bodajże sam widziałem jak w niektórych punktach gdzie powinna być latarnia, to była dziura w ziemi zabezpieczona taśmą w pasy biało czerwone.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 25 maja 2023, 22:04

Trochę zdjęć z Wrzeszcza, Siteco DL 500 z metalohalogenami:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pobliżu na niższych słupach są dwulampowe DL 500 na świetlówki PL-L 18W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Eclatec Beauregard do lamp 70W:
Obrazek

Obrazek

Oryginalnie gdy te oprawy zostały zainstalowane w 2013, to miały wkręcone eliptyczne powlekane metalohalogeny Philips Master CityWhite CDO-ET 70W/828, z czasem gdy trzeba było lampy wymienić, to w zamian wkręcano tubularne metalohalogeny jak CDO-TT tutaj albo wkręcano tubularną sodę:
Obrazek

Inna sztuka:
Obrazek

Obrazek

Takie oto kuriozum, zamiast metalohalogena 70W jest metalohalogen Helios MTH 100W na trzonek E27:
Obrazek

ul. Wajdeloty:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nadal są egzemplarze z lampami powlekanymi:
Obrazek

Obrazek

Inna sztuka, tu obrócona tak, że widać pieczątkę, kod 3G oznacza produkcję w 2013, może to być oryginalna lampa zainstalowana razem z całą oprawą:
Obrazek

Uliczka w bok, a tam nadal zachowane OURW po konwersji na sodę:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Garnizon, oprawy Schreder Puntila na metalohalogeny CDM-T 70W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać lampę:
Obrazek

Naklejka
Obrazek

Jest tam też taki oto duży kwiat na 9 opraw:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 25 maja 2023, 22:17

Co to za dziwoląg z tulipanami? Przypomina żyrandole z lat 60.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 25 maja 2023, 22:22

Dzieło niemieckiej fabryki Schredera, jak wklepać nazwę oprawy do Google to widać zdjęcia z podobnymi instalacjami z miast w różnych państwach.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez famabud » 26 maja 2023, 10:26

Możesz kiedyś sfocic to drzewo Schrederowe w nocy. ;)
Ceramiczne lampy MH faktycznie nieraz mogą długo pociągnąć zawstydzając niektóre lampy sodowe nawet. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9306
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron