[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Gdańsk dawniej - oświetlenie

Postprzez cieszyn » 20 grudnia 2011, 00:11

Szkoda, że nie mamy osobnego wątku tylko dla Gdańska, jest on "zanurzony" w Trójmiasto, a szkoda, bo jak ktoś chce znaleźć zdjęcia samego Gdańska to musi w tym wielkim worku szukać i gmerać.

Trochę starszych zdjęć Gdańska z http://www.forum.dawnygdansk.pl/

To jest Żuławską, przez większość swojej historii nosiła nazwę "Brama Długich Ogrodów" [Langgartner tor] Widać po lewej ciekawe stare oprawy na pochyłych wysięgnikach, pewnie na tamte czasy to było nowoczesne rozwiązanie :lol: - ale opraw nie rozpoznaję :cry:
Obrazek

Drugie zdjęcie dedykuję Dawidowi, nie tylko dlatego, że są tu izolki, ale, że są zawieszone na przepięknym wysięgniku! Super.
Obrazek


Dalej jest sporo ciekawych opraw, duża część nam jest znana, jest nawet oprawa na przewieszce ze sprzęgłem od windki ... zresztą zobaczcie resztę zdjęć sami - Miłego Oglądania 8-)
Obrazek



Tutaj jedzie Ogórek, no Jelcz, ale ma nietypową "przyczepę-przedłużkę", rzadko widywaną - to jest niemal taki sam drugi autobus , a całość to wersja zszywana, pamiętam natomiast dużo krótsze typowe przyczepy ogórkowe mocowane za pomocą dyszla do ogóra, też wykonane na bazie Jelcza
Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek :ugeek:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 20 grudnia 2011, 01:28

świetne. Najlepsze oczywiście foty z kwiatami. Koło zieleniaka OUR 400 zastąpiły już OURW2250, które założyli tam na pocz. lat 70. Ogólnie to kwiaty pojawiły się tam ok. 1966 - 1967r.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Edziu » 20 grudnia 2011, 08:28

Ogólnie to kwiaty pojawiły się tam ok. 1966 - 1967r.

I do dziś są w nienagannym stanie jeśli chodzi o słupy ;) niedługo strzeli im 50lat, Zdecydowanie kwiaty robia największe wrażenie, te przy zieleniaku pamiętam z tymi OURW pośrodku jak jeszcze były, a teraz to już nawet strad nie ma na nich, rzczywiście te oprawy na poziomych wysięgnikach to bardzo nowoczesne rozwiązanie, zdjęcie przedwojenne chyba, moze to były oprawy rteciowe, przecież wtedy Gdańsk był wolnym miastem tak że wpływy niemieckie były bardzo duże, więc skoro 3 rzesza stosowała już wtedy rtęciówki to czemu by nie miały być w gdańsku
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3149
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 20 grudnia 2011, 22:02

maszty kwiatowe zapewne były regularnie malowane, zawsze na ten sam, jasnoszary kolor. Od dołu tez zapewne nie rdzewieją, bo osadzone są w betonowym cokole zakopanym w ziemi, a nie wkopane, jak pojedyńcze słupy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Marvin24 » 21 grudnia 2011, 11:59

CIESZYN - DAŁEŚ CZADU!!! :D :D :D
Zgadzam się. Chyba czas rozdzielić wątki. Każde z trzech miast ma swoją specyfikę, jak również odrębną tożsamość. Oprócz tego zarówno Gdańsk jak i Gdynia są rozległe i się rozbudowują.
Co do ogórków - przegubowców, to pamiętam je doskonale z wczesnego dzieciństwa. We Wrocku można je było spotkać jeszcze w latach siedemdziesiątych. Dały mi do myślenia pochyłe wysięgniki na Długich Ogrodach. Nawet nie przypuszczałem, że takie rozwiązania były już przed wojną!!! Podobne są do dziś z OURW tuż obok na Łąkowej koło Akademii Muzycznej (dawne koszary), ale to raczej przypadek. Widać również, że w Gdańsku w latach sześćdziesiątych, podobnie, jak w wielu innych miastach było sporo OUSFów. Część z nich dotrwała jeszcze nawet do początku lat dziewięćdziesiątych, w niektórych miejscach wymieniono je później na usodowione OURW. Czy wiesz może co to za dziwny przewieszkowiec jest na zdjęciu znajdującym się pod zdjęciem statku (tym z węgierskim napisem)? Pewnie jeszcze jakiś z czasów Wolnego Miasta?
Dzięki również za zdjęcia starych wysięgników trakcji tramwajowej (ja je roboczo nazywam "szubieniczkami" :mrgreen: , nie wiem jaka była ich prawdziwa nazwa i czy w ogóle była). Swoją drogą - jeżeli ktoś się tym interesuje, to można jeszcze takie spotkać w Elblągu, co mnie zadziwiło.
Tak na marginesie - polecam cykl albumów Macieja Kosycarza pt. "Niezwykłe Zwykłe Zdjęcia" . Można tam znaleźć całą masę starych zdjęć. I oprawy na nich reż widać.
PRZY OKAZJI - ŻYCZĘ WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT i oby następny rok był pełen pozytywnych zdarzeń. :D :D :D
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 21 grudnia 2011, 20:40

O tak, pamiętam jak byłem w 1995 r na wycieczce w Trójmieście, to UOSFy wisiały na obecnej ul Jana Pawła 2 i skwerze Kościuszki w Gdyni, na tych starych betoniakach z betonowym wysięgnikiem ( pochodzących jeszcze sprzed wojny). Były na wszystkich słupach i sądzę, że musiały być wtedy czynne, co było ewenementem, bo w tamtych czasach świetlówki na ulicach w Polsce były od dawna juz przeżytkiem, coraz bardziej dominowała soda, pojawiały się na polskich ulicach zachodnie oprawy. Nie wiem, w którym roku zlikwidowano te betonowe słupy. Wiem, że było ich mnóstwo nie tylko w tym miejscu, a w całej Gdyni. W centrum, obok gmachu PLO w latach 60 lub 70 w miejsce UOSFa podwieszono podwójne wysięgniki z łyżkami.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 21 grudnia 2011, 23:46

qba napisał(a):świetne. Najlepsze oczywiście foty z kwiatami. Koło zieleniaka OUR 400 zastąpiły już OURW2250, które założyli tam na pocz. lat 70. Ogólnie to kwiaty pojawiły się tam ok. 1966 - 1967r.

Czemu OUR 400 tak krótko egzystowały na kwiatach? Były kiepskimi oprawami po prostu?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez cieszyn » 22 grudnia 2011, 00:34

Chciałem jeszcze dodać, czego tak do końca na tych fotach nie widać (cieszyn cieszy że i Was ta porcja staroci cieszy :P ), może na tej z ilolatorami na elewacji, ale kiedyś przed wojną albo dawniej, instalacje elektr szły po izolatorach na wysięgnikach ale mocowanych na dachach! To były takie konstrukcje jakby dziś płoty czy suszarki na pranie :P gdzieś mam takie zdjęcie, jak znajdę to pokażę, ale kiepsko to widzę - może ktoś z Was ma takie dachowo-elektryczne widoki ? :?: :roll:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 22 grudnia 2011, 00:58

trojmiejski napisał(a):
qba napisał(a):świetne. Najlepsze oczywiście foty z kwiatami. Koło zieleniaka OUR 400 zastąpiły już OURW2250, które założyli tam na pocz. lat 70. Ogólnie to kwiaty pojawiły się tam ok. 1966 - 1967r.

Czemu OUR 400 tak krótko egzystowały na kwiatach? Były kiepskimi oprawami po prostu?

Były wykonane ze stali i zapewne dość szybko zaczęły korodować. Na sąsiadującym wiadukcie Błednik kwiaty postawiono nieco później, w 1970r i od razu były na nich OURW2250.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 22 grudnia 2011, 19:27

Nie jestem przeciwko rozdzieleniu wątków tylko robienie tego z istniejącym wątkiem będzie dość pracochłonne, nie lepiej ten temat zablokować i zostawić, a w nowych wątkach dla poszczególnych miast pisać tylko nowe posty?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], trojmiejski i 11 gości