[Stary Sącz] oświetlenie

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Wojtek26162 » 16 lutego 2020, 16:29

Postanowiłem wykonać spis wszystkich rtęciowych klasycznych opraw w oświetleniu ulicznym miasta, jest tego bardzo niewiele bo zaledwie 7 opraw, oczywiście nie liczę opraw sodowych z wkręconymi rtęciówkami, a obecnie w oświetleniu ulicznym są 3 Malagi, 1 Strada OUS-150 i jedna sodowa Elgo Leda które świecą się LRFami ;) Przed 2015 rokiem zanim zrobiono AluRoazację (oraz w kilku przypadkach zamontowano Seleniumy i używane Strady) to było sporo rtęci w mieście... Oczywiście nie liczę opraw z terenów prywatnych, tylko oświetlenie uliczne.
1. Łyżka ORZ-7 na osiedlu słonecznym, cudem jej nie wymieniono gdy w 2015 reszta klasyków z tej ulicy poleciała na rzecz AluRoad. Oprawa ma w miarę świeżego LRFa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Łyżka usodowiona na ulicy no name:

Obrazek

Obrazek

3 i 4. Dwie sztuki 7-2 na ulicy Podegrodzkiej, jedna oprawa nie działa, druga już tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

5. Strada OUR-125 na ulicy Żwirki i Wigury, z tak dobitym LRFem że światło nawet nie dociera do jezdni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

6. Strada OUR-250 na ulicy Nadbrzeżnej, niestety siedzący w niej LRF padł, podczas przeglądu oświetlenia pewnie znowu zaświeci ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

7. Strada OUR-250 na ulicy no name, na tej samej ulicy gdzie jest usodowiona łycha. Ostatnio ta Strada otrzymała nowego LRFa i jasno świeci:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Utilizer » 17 lutego 2020, 17:20

Spoko podsumowanie, cóż same niedobitki i oprawy już zmęczone życiem
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Wojtek26162 » 19 lutego 2020, 18:37

Jedynie ta Strada OUR-125 jest w dobrym stanie, ale ten LRF który w niej siedzi jest dobity i powinien zostać wymieniony, gdyż tak jak mówię, żadne światło do jezdni nie dociera :roll: Zaś reszta opraw jest już w średnim i złym stanie, a łyżka z osiedla słonecznego którą pierwszą w tym zestawieniu pokazałem to jest prawdopodobieństwo że wyleci gdyż prawdopodobnie na tej ulicy będą zmieniać oświetlenie wraz ze słupami.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Wojtek26162 » 13 marca 2020, 14:47

Cmentarz "Nowy" przy ulicy Nowej, 100% oświetlenia to Elgo Ledy obsadzone rtęcią:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kwadratówka z ulicy Daszyńskiego, jedyna zresztą w całym mieście, co prawda już ją pokazywałem 2 razy, ale od teraz ma nowe życie na nowym ładnym słupie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wojtek26162 napisał(a):Jedynie ta Strada OUR-125 jest w dobrym stanie, ale ten LRF który w niej siedzi jest dobity i powinien zostać wymieniony, gdyż tak jak mówię, żadne światło do jezdni nie dociera :roll: Zaś reszta opraw jest już w średnim i złym stanie, a łyżka z osiedla słonecznego którą pierwszą w tym zestawieniu pokazałem to jest prawdopodobieństwo że wyleci gdyż prawdopodobnie na tej ulicy będą zmieniać oświetlenie wraz ze słupami.


Tak też się stało, AluRoady i ta łyżka wyleciały wraz ze starymi słupami, z jednej strony szkoda łyżki bo to jeden z ostatnich klasyków w mieście, ale z drugiej strony była w złym stanie, jednak te oprawy LED co założono wg mnie są szkaradne :evil: Już bym chyba nawet wolał małe Luny OUSb...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Wojtek26162 » 28 lipca 2020, 19:30

Ulica Partyzantów, oświetlona w 98% po modernizacji oświetlenia rtęciowego w 2015 roku oprawami AluRoad, z odmiennych opraw są tu tylko dwie Strady i jedna Malaga. Jednak nie było by nic dziwnego, gdyby nie to, że po ostatniej konserwacji oświetlenia do trzech AluRoad władowano LRF, to jest nowość, bo o ile w mieście można spotkać oprawy sodowe z LRF w oświetleniu ulicznym (obecnie jest kilka Malag i Strad, oraz jedna Leda), ale AluRoad z taką lampą dotychczas nie było:

Obrazek

Obrazek

Pierwszy egzemplarz z LRF:

Obrazek

Obrazek

Lampa: Philips HPL4 125W

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsza z dwóch Strad, w zasadzie pojawiła się ona tu niedawno, bo jakieś pół roku temu. Zastąpiła AluRoad 70W (celem podwyższenia strumienia świetlnego, bo akurat tu jest skrzyżowanie)

Obrazek

Okazuje się jednak, że nie jest to OUS-150 jak przypuszczałem na początku, a OUR-250 przerobiona na sodę 100W :shock: Szkoda, że dali taką bez klosza, ale i tak sam fakt tej wymiany jest na +:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugi z LRF:

Obrazek

Obrazek

I trzeci:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Malaga:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I druga Strada, ta akurat wisi tutaj od dawna, być może nawet od końca lat 90. Przed modernizacją rtęci była w duecie z łyżką:

Obrazek

Obrazek

Po tym duecie jeszcze jest trochę do końca tej ulicy, ale są tylko i wyłącznie same aluroad, więc już odechchiało mi się to fotografować ;)

Ulica osiedle 1000-lecia, oświetlają ją 4 oprawy w dwóch typach, dwie Strady OUS-150 i dwa AluRoad 70W:

Obrazek

Obrazek

Jedna z tych dwóch Strad ma LRFa ;) Niestety klosz jest pęknięty przez co osiadło na jego dnie pełno syfu, mogli go całkiem zdjąć przy wymianie lampy :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec ulica Szewska, jest krótka, tak więc oświetlają ją tylko dwie oprawy, AluRoad 70W i Strada OUS-250 ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Wojtek26162 » 9 marca 2021, 12:38

Trochę świeżych fotek z miasta, zaczyna się powoli rozkręcać trend wkręcania LRF do opraw sodowych, coraz więcej tego przybywa niż miało by ubywać, ostatnio zauważyłem również coraz częściej pojawiające się diodowe zamienniki jednak i tak mam wrażenie, że częściej można uświadczyć LRFy. Oczywiście nowe sodówki nadal są wkręcane, chyba to po prostu zależy co jest pod ręką do wkręcenia :roll: Jakiś czas temu pokazałem na jednej z ulic taką Stradę OUS-400, wówczas prawidłowo miała lampę WLS-400:

Wojtek26162 napisał(a):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Lampa padła, więc została wymieniona, poprawiony został również wysięgnik, który raz przekręcił się podczas silnych wiatrów z powodu obluzowania. Tylko pytanie, co zostało wkręcone, bo widząc nocą świeciło białym światłem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak, to LRF 250W :mrgreen: W dodatku po nitach widać, że pracuje na dławiku sodowym 400W, widziałem również to w akcji nocą, ten LRF się już tak wyjarał, że świeci dużo gorzej od sodówki 70W w Aluroad obok, i widoczne były z ziemi okopcenia w jarzniku lampy :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji w OUSd obok też wymieniono padniętą lampę, usunięto pęknięty klosz, ale lampa bez niespodzianki tym razem, SON-T Pia Plus 150W zgodnie z przeznaczeniem oprawy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę fotek pojedynczych opraw z różnych ulic miasta, Strada OUS-150 i OUSe-100 na ulicy Daszyńskiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Selenium 70W bez klosza na ulicy Krakowskiej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponownie foty Aluroad z MH na ulicy Żwirki i Wigury, tym razem bardziej szczegółowo, nadal jest to jedyny MH w tym mieście, oczywiście nadal działa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec coś z rejonu osiedla słonecznego. Za wiele dotychczas w tym rejonie nie uwieczniałem, bo są tu prawie same Aluroad, sporadycznie trafi się jakaś Malaga lub Strada w ciągu. Tym razem jednak musiałem coś uwiecznić, bo są kolejne oprawy sodowe z LRF, uwieczniłem tylko 2, ale widziałem jeszcze kilka takich:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz tego niektóre Aluroad zostały obsadzone eliptycznymi sodówkami, niby nic ciekawego, ale przez parę lat nie zakładano u mnie żadnych nowych eliptycznych sodówek więc jest coś odmiennego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez famabud » 9 marca 2021, 15:13

XD jak można zgubić klosz Seleniumowi :mrgreen:

Przypuszczam że LRFy i diodowe substytuty są obsadzane tam gdzie padł zapłonnik.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez AsXSn » 9 marca 2021, 15:54

famabud napisał(a):XD jak można zgubić klosz Seleniumowi :mrgreen:

Przypuszczam że LRFy i diodowe substytuty są obsadzane tam gdzie padł zapłonnik.

Być może uszkodził się przed instalacją oprawy, lub ktoś był na tyle nieobeznany, że przy wymianie źródła zaczął go odkręcać zamiast otworzyć oprawe i wyjąc cały wkład jak to się powinno robić.
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Wojtek26162 » 26 kwietnia 2021, 09:41

famabud napisał(a):XD jak można zgubić klosz Seleniumowi :mrgreen:

Przypuszczam że LRFy i diodowe substytuty są obsadzane tam gdzie padł zapłonnik.


Z tego co mi wiadomo, to nie do końca tak jest. O ile w Stradach i innych produktach z Gostynina faktycznie zapłonniki IDS lubią czasem nawalić, to w oprawach Philipsa rzadko zdarzają się awarię zapłonników, ponad to wszystkie AluRoady i niektóre Malagi zawierają zapłonniki, które w przypadku awarii lampy lub jej migania się rozłączają. Diodowe zamienniki (pomijając OCP i stylizowane) odnalazłem na razie tylko w oprawach Philipsa, zaś LRFy można spotkać zarówno w oprawach Elgo jak i Philips. Znam nawet 2 Strady OUS-150, w których sodówki migały aż do dnia wymiany i zastąpiono je LRFami, a to oznacza, że zapłonniki są sprawne. Uwieczniłem kilka przypadków takich diodowych zamienników, oczywiście jest tego dużo więcej:
Malaga SGS-101, ta oprawa jest bardzo młoda gdyż nawet nie wisi rok, a wkręcona sodówka okazała się wadliwa (świeciła słabiej i na różowo, po miesiącu padła całkiem):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ulica Wielki Wygon to mieszanka sody i diodowych zamienników w około 10-letnich SGS-101:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Duet AluRoad z diodowymi zamiennikami (fotografowałem go za czasów gdy były tutaj sodówki, akurat obydwie padły na raz):

Obrazek

Obrazek

Lampy nawet mają podpisaną datę montażu, co ciekawe pisze 2019, a pojawiły się tutaj niedawno :roll: Prawdopodobnie są z odzysku z jakiś zdemontowanych opraw, bo akurat w 2019 roku bardzo dużo zainstalowano tych zamienników w oprawach parkowych i stylizowanych:

Obrazek

Obrazek

Muszę przyznać, że te zamienniki są udane. Świecą ładnie bez jakiś dziwnych zafarbów i ilość światła jest całkiem porównywalna do sodówek mniejszych mocy w oprawach sąsiednich :)
Jeszcze na dokładkę Strady OUS-150 na ulicy Żwirki i Wigury, ta pierwsza niedawno otrzymała świeżego HPL-N 250W na miejsce migającej sodówki :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Stary Sącz] oświetlenie

Postprzez Wojtek26162 » 27 lipca 2023, 21:49

Dawno nie było nic w tym wątku...
Przedstawiam trochę nocnych zdjęć z oświetlenia, postanowiłem uwiecznić tym razem po zmroku to co opisywałem, czyli przypadki wkręcania LRF w oprawy sodowe. Ogólnie wypada wspomnieć, że już zaprzestano takich praktyk i aktualnie konserwator stosuje dedykowane sodówki, ale większość rtęciówek, które jeszcze w 2021 roku masowo wkręcano służy do dziś. Choć to nie jest profesjonalne, to z pewnością w obecnych ledowych czasach takie pojedyncze lampy rtęciowe w sodowych ciągach mają świetny urok :D Wszystkie te oprawy można zobaczyć na zdjęciach dziennych ;)

Strada OUS-150 z dosyć świeżą lampą Philips HPL-N 250W - oświetla cudownie :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po obu stronach otoczona sodowymi Malagami:

Obrazek

Obrazek

Strada OUR-125, niestety tutaj lampa jest totalnie dojechana, oświetla komorę lampową i cyklicznie gaśnie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po chwili zgasła, mam nadzieję, że przy następnej konserwacji doczeka się nowej rtęciówki:

Obrazek

Obrazek

AluRoad 70W z rtęciówką 125W, dla porównania na pierwszym planie jest taki sam z dedykowaną sodówką - świeży LRF daje radę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elgo Leda z lampą rtęciową 250W, niestety już mocno zużyta:

Obrazek\

Obrazek

Malaga SGS 101 z ledowym zamiennikiem, bardzo dobrze oświetla, wręcz można się nabrać, że to MH:

Obrazek

Obrazek

Strada OUS-400 bez klosza z LRF 250W, niestety lampa mocno zużyta, naświetlacze MH w oświetleniu boiska ją zagłuszają:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Malaga SGS 102 z LRF 250W, dobrze oświetla:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości