[Olsztyn] Oświetlenie

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 23 kwietnia 2022, 14:00

Myślałem, że chodzi o to zdjęcie, na którym budynek ZUSu jest w dalszej perspektywie ;) Tam rzeczywiście może być MH bo to oświetlenie zamontowano około 10 lat temu ale musiałbym dokładniej sprawdzić...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 7 sierpnia 2022, 17:27

Dzisiaj pokaże oświetlenie w dzielnicy Zatorze, a dokładniej będzie to głównie al. Sybiraków :) Pamiętam, że jeszcze po 2000 r. ulica była oświetlona OURW2250 (podobnie jak wiele innych głównych ulic w mieście, oczywiście z WLSP)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy tej ulicy jest też stare boisko z klasykami, pokażę je w następnej relacji ...

Obrazek

Obrazek

Tutaj znalazłem zdjęcia tej ulicy z 2006 r. z OURW
https://www.moje-fotografie.olsztyn.pl/ ... 604000.jpg ,
https://www.moje-fotografie.olsztyn.pl/ ... 604002.jpg

Dalej ulica przechodzi w ul. B. Limanowskiego, na niej były kiedyś takie same słupy - tutaj zdjęcia tej ulicy z 2005 r. https://www.moje-fotografie.olsztyn.pl/ ... 510005.jpg, https://www.moje-fotografie.olsztyn.pl/ ... 510008.jpg Po przebudowie w 2006 r. uzyskała betonowe OŻ z oprawami Traffic Vision... W Olsztynie jeszcze po 2000 r. masowo stawiano betoniaki...

Obrazek

Skrzyżowanie też do niedawna miało oprawy Traffic...

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez Kuba123 » 7 sierpnia 2022, 17:35

Strady i Trafic Vission cały czas wyglądają nieźle, czyżby na tych samych wysięgnikach wisiały kiedyś świetlówki? Jakieś nienaturalnie długie są.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 7 sierpnia 2022, 18:17

Tego to nawet nie wiem, ja tylko pamiętam OURW na tej ulicy...

Wspomniane boisko. Niestety żadna łyżka nie ma lampy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moje ulubione...

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez JeD » 9 sierpnia 2022, 20:24

Ostatnio podróżując po Polsce zauważyłem ciekawą przypadłość, w każdej miejscowości gdzieś zawsze ukryta jest łyżka, czy to na stodole czy na zapomnianym słupie, czy na starszym budynku. Jestem wręcz pewny, że niektóre sztuki w terenie przeżyją nas wszystkich :D
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 9 sierpnia 2022, 20:46

JeD napisał(a):Ostatnio podróżując po Polsce zauważyłem ciekawą przypadłość, w każdej miejscowości gdzieś zawsze ukryta jest łyżka, czy to na stodole czy na zapomnianym słupie, czy na starszym budynku. Jestem wręcz pewny, że niektóre sztuki w terenie przeżyją nas wszystkich :D


Oby tak było... Chociaż te pierwsze, stalowe wersje (jak dla mnie najciekawsze) niestety prędzej się rozpadną. Te z moich zdjęć pewnie ostatni raz świeciły w latach 70 albo 80 ale zapewne to boisko prędzej czy później zostanie przebudowane albo całkiem zlikwidowane.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 5 grudnia 2022, 18:59

Przyznam, że długo nie wiedziałem nawet, że w Olsztynie występowały OUR700 w oświetleniu ulicznym, a tymczasem na pewno były na Placu Roosevelta w centrum, wczoraj na GW pojawiło się takie zdjęcie https://bi.im-g.pl/im/52/dd/1b/z2921736 ... evelta.jpg - widać na nim min. maszt MR z OUR, takie maszty były tam cztery. Trzy z nich stoją do dzisiaj, aktualne zdjęcia tego miejsca z wczoraj :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 6 stycznia 2023, 19:07

Witajcie, dzisiaj miałem trochę czasu na "pasję" więc zrobiłem trochę zdjęć w rodzinnym mieście. Będą to zdjęcia z dzielnicy zbudowanej w całości po wojnie (osiedle Pojezierze). Na początek Park im. J. Kusocińskiego. Park dzieli się na dwie części, w pierwszej oświetlenie wygląda tak - świecą to głównie OCP w "kagańcach", aktualnie głównie z LEDami


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znalazła się też OURW - chyba jedyna, świeci WLSP

Obrazek

Obrazek

Taka ciekawostka - w parku w 1991 r. mszę Świętą odprawił Jan Paweł 2, czego pamiątką jest widoczny krzyż i zdjęcia...

Obrazek

Obrazek

Wygląda na to, że OCP w kagańcach były tam już w 1991 r...

Obrazek

Wybaczcie jakość, nie mam niestety doświadczenia w robieniu zdjęć nocnych...

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 6 stycznia 2023, 19:15

C.D.

w drugiej części większość słupów została wymieniona na nowe wraz z oprawami LEDowymi :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

po zmroku, następnym razem postaram się zrobić lepsze zdjęcia po ciemku..

Obrazek

Obrazek

Zachowało się tu też jednak kilka sztuk zakratowanych OCP :)

Obrazek

Ta świeci teraz na pomarańczowo ale jak pamiętam to wszystkie OCP w tym parku świeciły jeszcze jakieś 10 lat temu LRFami...

Obrazek

Obrazek

Na koniec taka ciekawostka, przy samym parku znajduje się przedszkole z klasycznym oświetleniem

Obrazek

Obrazek

Na placu zabaw mają trumienkę :D

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Olsztyn] Oświetlenie

Postprzez mateusz » 12 czerwca 2023, 20:00

Niedawno rozpoczęła się przebudowa ulicy Pstrowskiego, na której stały kiedyś wysokie 10-ramienniki. Do dzisiaj przetrwały maszty z mocno poobcinanymi głowicami, które niebawem zapewne wylecą całkowicie (widziałem w specyfikacji, że do usunięcia jest chyba 16 sztuk słupów oświetleniowych). Oprócz tego wyleciao ostatnio na pewno ponad 15 sztuk podobnych masztów, między innymi na połowie długości ul. Synów Pułku, nie ma też już kwiatu 6 x SL100 pod dworcem no i oczywiście tych najciekawszych przed halą...

Na początek link do dość ciekawego zdjęcia ze strony Archiwum Państwowego, przedstawiające budowę ulicy w latach 70 z przygotowanym do montażu nowiutkim kwiatem :)

https://olsztyn.ap.gov.pl/userfiles/gal ... 503434.JPG

Mniej więcej to samo miejsce dzisiaj, ostatni maszt został ZLEDyzowany (jako jedyny na tej ulicy) na dalszym odcinku też były wysokie maszty ale wyleciały około 10 lat temu na rzecz podwójnych słupów z ONYXami i później też oprawami LEDowymi...


Obrazek


Obrazek

Obrazek

SGS Traffic Vision już raczej domagają się wymiany...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

skrzyżowanie z ulicą Dworcową i charakterystyczny sposób doświetlania skrzyżowań w mieście podczas modernizacji w latach 90 - ucięcie prawie wszystkich wysięgników i montaż naświetlacza sodowego. :roll:

Obrazek

Obrazek

Wylecą też prawdopodobnie te konstrukcje :

Obrazek

Obrazek

Skrzyżowanie z ulicą Wyszyńskiego jeszcze w zeszłym roku :

Obrazek

Obecnie już bez kwiatów :cry: Ogólnie bardzo dużo tego wylatuje ostatnio...

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości