[Łódź] Oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 17 marca 2024, 13:35

Ciekawe te wygięte ramiona.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 21 marca 2024, 20:22

zdzichu napisał(a):Miasto pozyskało dodatkowe środki na modernizację, oprawy LED zawitały również na ul. Rokicińską, konkretniej na odcinki Augustów-Hetmańska i Selgros-Józefiaka (ten zmodernizowano dosłownie wczoraj, byłem świadkiem prac). Odcinek pomiędzy czyli Hetmańska-Selgros został po staremu, ponieważ jest to oświetlenie na majątku PGE (Strady 250W). Jako ciekawostka między Augustów a Hetmańską to już trzeci model opraw od czasu wybudowania tego odcinka w 2006 (kolejno Luny 400W-> Furyo 250W-> oprawy LED).


Zgadza się, to już kolejna ulica w tym roku ze zmodernizowanym oświetleniem. Jestem ciekaw, czy wymiana ta obejmie też trasę W-Z w samym centrum miasta (aleje Mickiewicza/Piłsudskiego). Niestety dzisiejsze zdjęcia będą nieco gorszej jakości, gdyż dysponowałem jedynie telefonem. Na początek odniesienie do mojego wpisu z jesieni 2023 roku:

Pataax01 napisał(a):Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie osiedla Olechów, położonego na Widzewie. Choć większość tych terenów stanowią różnego rodzaju LEDy (najwięcej Philips ClearWay gen 1 sprzed niemal dekady), to nadal na terenie osiedla można natknąć się na klimatyczne oświetlenie rtęciowe.

Na początek jednak aleja Hetmańska - jedna z ważniejszych i głównych arterii komunikacyjnych w tym rejonie. Tutaj większość oświetlenia stanowią Schreder Furyo 250W zainstalowane w 2015 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Skręcając z wspomnianej na samym początku alei Hetmańskiej w kierunku centrum, ulica Rokicińska. Kilkuletnie Furyo 250W, miejscami również zamienione na LED:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ulica Hetmańska również zyskała nowe oprawy LED, ponownie od producenta Pollight:

Obrazek


Ulica Rokicińska:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oświetlenie będące własnością grupy PGE - Strady 400W:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie ponownie majątek miasta - Rokicińska od posiadłości numer 191 do alei Cezarego Józefiaka. Co ciekawe, tutaj pozostawiono stare oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego w postaci opraw Elgo Luna OUSb:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Chciałbym także poruszyć temat placu Wolności i nanieść poprawkę na mój post ze stycznia br.. Mianowicie należy tu poprawić pewne informacje podane przeze mnie. Przede wszystkim na placu jednak nie zastosowano sensu stricte neutralną, a o wiele cieplejszą barwę światła. Po uzyskaniu odpowiedzi od urzędu miasta, przekazuję także iż słupy trakcyjno-oświetleniowe wokół placu są częściowo replikami - oryginalna z lat 30. XX wieku jest jedynie ich zewnętrzna część, sama konstrukcja wewnątrz była wykonywana od nowa. Natomiast słupy oświetleniowe, niepodłączone do sieci trakcyjnej, maja oryginalną zarówno część wewnętrzną jak i zewnętrzną. Jest to pozytywna zmiana, zwłaszcza iż dokumentacja projektowa sprzed 2 lat sugerowała całkowite odtworzenie słupów od nowa. Samo oświetlenie placu jest dobrze zaprojektowane pod względem optyki świetlnej, nie występują czarne plamy. Jest także zdecydowanie jaśniej niż w przypadku poprzedniej - choć ikonicznej i legendarnej już - instalacji. Załączam nocne zdjęcia z tego miejsca:

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Kuba123 » 21 marca 2024, 22:48

Miło słyszeć, że oryginalne słupy na Placu Wolności - wbrew pierwotnym założeniom - nie zostały jednak spisane na straty 8-) Myślę, że cieplejsza barwa od najpowszechniej stosowanej 4000K dobrze podkreśli wyjątkowość tego miejsca, a zarazem stworzy przyjemny klimat na placu po zmroku :D
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Poprzednia strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości