[Łódź] Oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez famabud » 23 marca 2020, 00:29

To może są to lampy mh niewymagające zapłonnika. Przydałyby się zbliżenia na te lampy. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 23 marca 2020, 00:46

Marcin napisał(a):Ciekawe tylko, co skłoniło ich do takiej decyzji :?: Wg. mnie jakby już mieli te LRF-owe padliny wymieniać na MH, to powinni zrobić tak na całym placu a nie jedynie na jego części :roll: W zasadzie, to tam przydałaby się dobra modernizacja - te łyszunie to już pewnie niezłe padaki; widziałbym tam jakieś Albany albo Egery 8-)

Możliwe że część łyżek zyskała modernizację w ramach testu. Era lamp rtęciowych minęła, a to wiąże się z koniecznością znalezienia alternatywy do konserwowania. Natomiast stan tych opraw to niestety tragedia :roll: . Według mnie oprawy stylizowane (które są chętnie zakładane w Łodzi) pasowałyby tu idealnie. Z tego co wiem, podczas wakacji 2019 zaczęto tworzyć pierwsze plany nowego Placu Wolności. Remont rozpocznie się pewnie za 3/ 4 lata, więc łychy jeszcze trochę zostaną.

Utilizer napisał(a):Dalej mam wrażenie że będą to ledowe zamienniki, niż dokładać zapłonniki do starych łyżek w 2020 roku. Czekamy na lepsze fotki

Sam do końca nie wiem co tam świeci. Jakość można faktycznie porównać do LED. Cokolwiek tam jest, światło jest niesamowite.

famabud napisał(a):To może są to lampy mh niewymagające zapłonnika. Przydałyby się zbliżenia na te lampy. ;)

Jak tylko okres pandemii minie to wybieram się tam z aparatem i wykonam dokładne zdjęcia! :D
Ostatnio edytowano 24 marca 2020, 21:35 przez Pataax01, łącznie edytowano 1 raz
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez mateusz » 24 marca 2020, 13:34

Marcin napisał(a):Ciekawe tylko, co skłoniło ich do takiej decyzji :?: Wg. mnie jakby już mieli te LRF-owe padliny wymieniać na MH, to powinni zrobić tak na całym placu a nie jedynie na jego części :roll: W zasadzie, to tam przydałaby się dobra modernizacja - te łyszunie to już pewnie niezłe padaki; widziałbym tam jakieś Albany albo Egery 8-)



Niech wiszą przynajmniej do czasu przebudowy placu, zwłaszcza jak dostały nowe lampy... Albanów już prawdę mówiąc mam trochę dość oglądania na co którejś ulicy :roll:
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 24 marca 2020, 17:57

mateusz napisał(a):
Marcin napisał(a):Ciekawe tylko, co skłoniło ich do takiej decyzji :?: Wg. mnie jakby już mieli te LRF-owe padliny wymieniać na MH, to powinni zrobić tak na całym placu a nie jedynie na jego części :roll: W zasadzie, to tam przydałaby się dobra modernizacja - te łyszunie to już pewnie niezłe padaki; widziałbym tam jakieś Albany albo Egery 8-)



Niech wiszą przynajmniej do czasu przebudowy placu, zwłaszcza jak dostały nowe lampy... Albanów już prawdę mówiąc mam trochę dość oglądania na co którejś ulicy :roll:

Znając łódzkie standardy zawisną tam Albany LED. Ja również mam ich trochę dość, ale w ostatnim czasie przybywa ich coraz więcej w mieście :roll: . Wypierają głównie Strady i OUSd. Niby są ładne, pasują do zabudowy, ale z drugiej strony ileż można to samo montować? Miejmy jednak nadzieję że łychy zostaną odnowione.

Dla przypomnienia- tak wyglądał stan oświetlenia Placu Wolności pod koniec 2018 roku (lampy wtedy jeszcze były w niezłym stanie):

Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Marcin » 25 marca 2020, 12:47

mateusz napisał(a):
Marcin napisał(a):Ciekawe tylko, co skłoniło ich do takiej decyzji :?: Wg. mnie jakby już mieli te LRF-owe padliny wymieniać na MH, to powinni zrobić tak na całym placu a nie jedynie na jego części :roll: W zasadzie, to tam przydałaby się dobra modernizacja - te łyszunie to już pewnie niezłe padaki; widziałbym tam jakieś Albany albo Egery 8-)


Niech wiszą przynajmniej do czasu przebudowy placu, zwłaszcza jak dostały nowe lampy... Albanów już prawdę mówiąc mam trochę dość oglądania na co którejś ulicy :roll:


Według mnie powinni te trupy wywalić, te oprawy na prawdę mają już dość. Poza tym, tam powinno zawisnąć coś stylizowanego, a nie łyszunie...


W oprawach znajdują się LED'owe zamienniki, a nie lampy metalohalogenkowe. Co prawda jest to informacja od znajomego nie potwierdzona przeze mnie, ale bardziej jest możliwe że wkręcili LED'owe zamienniki niż metalohalogenki.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez famabud » 25 marca 2020, 12:52

Tak w ogóle to z jakiego okresu pochodzą te słupy na tym placu?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez JeD » 25 marca 2020, 12:59

Marcin napisał(a):
mateusz napisał(a):
Marcin napisał(a):Ciekawe tylko, co skłoniło ich do takiej decyzji :?: Wg. mnie jakby już mieli te LRF-owe padliny wymieniać na MH, to powinni zrobić tak na całym placu a nie jedynie na jego części :roll: W zasadzie, to tam przydałaby się dobra modernizacja - te łyszunie to już pewnie niezłe padaki; widziałbym tam jakieś Albany albo Egery 8-)


Niech wiszą przynajmniej do czasu przebudowy placu, zwłaszcza jak dostały nowe lampy... Albanów już prawdę mówiąc mam trochę dość oglądania na co którejś ulicy :roll:


Według mnie powinni te trupy wywalić, te oprawy na prawdę mają już dość. Poza tym, tam powinno zawisnąć coś stylizowanego, a nie łyszunie...


W oprawach znajdują się LED'owe zamienniki, a nie lampy metalohalogenkowe. Co prawda jest to informacja od znajomego nie potwierdzona przeze mnie, ale bardziej jest możliwe że wkręcili LED'owe zamienniki niż metalohalogenki.


Poczekamy na zdjęcia, to będzie pewne :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 25 marca 2020, 14:01

famabud napisał(a):Tak w ogóle to z jakiego okresu pochodzą te słupy na tym placu?

Najprawdopodobniej pochodzą z drugiej połowy lat 20 XX wieku. Tutaj załączam zdjęcie ze strony fotopolska.eu (autor bliżej nieznany). Data wykonania fotografii waha się między 1925-1935.
Obrazek
Obecny ich stan pozostawia także wiele do życzenia :roll: .
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez famabud » 25 marca 2020, 15:27

Czyli faktycznie zasadne jest użycie opraw stylizowanych, ale na pewno nie oklepanych Alban, które są już wszędzie. Już nawet Eger byłby lepszy, a najbardziej odpowiednia byłaby Varsovie na bazie OŻk.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 25 marca 2020, 16:47

famabud napisał(a):Czyli faktycznie zasadne jest użycie opraw stylizowanych, ale na pewno nie oklepanych Alban, które są już wszędzie. Już nawet Eger byłby lepszy, a najbardziej odpowiednia byłaby Varsovie na bazie OŻk.

Jeśli trzeba wybierać pomiędzy oprawami stylizowanymi, to rzeczywiście Varsovie tutaj byłyby dobrym pomysłem :D .

Teraz chcę przedstawić najdziwniejszą modernizację, jaką kiedykolwiek widziałem. Ulica łagiewnicka w kierunku lasu- do niedawna oświetlona w całości oprawami Elgo OUSd (prawdopodobnie 150W). Kilka dni temu przejeżdżałem przez tę ulicę i ku mojemu zdziwieniu wszystkie OUSd wymienili na...Ambary i Boyeny :shock:

Przed modernizacją (zdjęcia niestety z GSV gdyż własnych nie posiadam):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po modernizacji (zdjęcia z samochodu, ale u mnie to już chyba standard :lol: ):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Osobiście bardzo lubię te oprawy, ale czy taka modernizacja ma sens w dobie LED? :evil:
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości