[Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 13 listopada 2018, 22:25

Ampera jak dla mnie jest do przyjęcia. Przynajmniej ma szklany klosz i aluminiową obudowę
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez tommykrk » 24 lipca 2019, 21:17

Obrazek
Skotniki.
Obecnie królują nieizolowane linie na słupach typu ŻN z poprzecznikami, co jest moim ulubionym typem konstrukcji. Na słupach są oznaczenia 89 a w innym obszarze 90, co sugeruje, że linie były stosunkowo późno modernizowane w ten sposób, bo w latach 90 już pojawiały się nieizolowane linie. Do czasów modernizacji ok 1997 r. na głównych drogach pamiętam trumienki i wiem, że stosowane były też oprawy our125, bo na bocznych drogach do posesji pozostały aż do 2009 r. Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami Skotnik sprzed modernizacji w 1997 r. a jeszcze lepiej- sprzed 1989r. to byłbym bardzo zadowolony. Ciekawi mnie historia linii oraz oświetlenia tego rejonu, jak też sąsiedniej dzielnicy- Kobierzyn. Ciekaw jestem, czy oświetlenie przełożono z poprzednich słupów, czy wspomniane rtęciowe oprawy były z tych samych lat, co słupy.
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez MRP200 » 24 lipca 2019, 21:23

tommykrk napisał(a):Skotniki.
Obecnie królują nieizolowane linie na słupach typu ŻN z poprzecznikami, co jest moim ulubionym typem konstrukcji. Na słupach są oznaczenia 89 a w innym obszarze 90, co sugeruje, że linie były stosunkowo późno modernizowane w ten sposób, bo w latach 90 już pojawiały się nieizolowane linie. Do czasów modernizacji ok 1997 r. na głównych drogach pamiętam trumienki i wiem, że stosowane były też oprawy our125, bo na bocznych drogach do posesji pozostały aż do 2009 r. Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami Skotnik sprzed modernizacji w 1997 r. a jeszcze lepiej- sprzed 1989r. to byłbym bardzo zadowolony. Ciekawi mnie historia linii oraz oświetlenia tego rejonu, jak też sąsiedniej dzielnicy- Kobierzyn. Ciekaw jestem, czy oświetlenie przełożono z poprzednich słupów, czy wspomniane rtęciowe oprawy były z tych samych lat, co słupy.

Miałeś chyba na myśli linie izolowane, budowane z wykorzystaniem izolowanego splotu AsXSn, ale wtedy nazywano go też linką fińską.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez tommykrk » 24 lipca 2019, 21:38

Tak, miałem na myśli linkę fińską. W Skotnikach w większości są jeszcze nieizolowane linie prawdopodobnie z 89 i 90, bo jak wspomniałem, takie oznaczenia mają słupy. Podobają mi się te linie na ŻN z poprzecznikami z oprawami SL 100. Wygląda to estetycznie. W 2006 r. na Skotnickiej w związku z remontem pamiętam jak pozdejmowali oprawy, a po przeciwnej stronie postawili słupy z nowymi SL 100 od skrzyżowania z Baczyńskiego, do początku ul. Babińskiego. Podobny zabieg wykonano ok 2010 r. na ulicy Winnickiej- pozdejmowali SL 100, wymienili część słupów i zawiesili AsXSn, a po drugiej stronie osobną linię AsXSn na słupach ŻN z Malagami. Najbardziej mi się podobał układ linii w Skotnikach do 2006 r.
Wolałem pisać "linia izolowana", ponieważ zapominam skrótu AsXSn, ale będę nazywał to linką fińską ;)
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez Wojtek26162 » 14 września 2019, 07:55

Zdjęcia robione w środę z samochodu, ogółem mam tego więcej ale to pokaże innym razem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez tommykrk » 9 października 2019, 18:27

Kraków, Jubilat lata 90-te
Obrazek
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez tommykrk » 21 stycznia 2020, 20:40

Plac Centralny w Nowej Hucie na fotografii wykonanej w latach 80. XX wieku.
Nie wiem czy wówczas wymieniano rtęciowe oprawy na OUS, czy była to tylko wymiana źródeł światła
Obrazek
Żródło: https://www.facebook.com/krakow.ciekawostki.tajemnice.stare.zdjecia/photos/a.1508233752774698/2499977953600268/?type=3&theater

Zauważyłem, że przy Rondzie Grunwaldzkim podmieniono kilka opraw LED General Electric jak na zdjęciu wyżej na Eurostreety z odzysku z roku prawdopodobnie 2006. Kraków ma w posiadaniu trochę tych opraw z odzysku jak i SL 100, bo obecnie remontuje się ulice na których zakładano w 2006 r. Eurostreety i w ostatnich latach wymieniano te i inne oprawy na LED na wielu ulicach. Ostatnio też po kolizji z słupem z duetem Onyxów podmienili je na w.w. oprawy na ul. Bobrzyńskiego w okolicach Europejskiego Centrum Handlowego. W 2006 r. zakładano Eurostreety w okolicach centrum miasta na Ruczaju. Na Wielickiej prawdopodobnie
na koniec 2004r. lub w pierwszej połowie 2005 r. jak i na ulicy Księcia Józefa. Zastępowały one oprawy, które przetrwały modernizację na SL-100 i WSL-8. Strada, Kwadratówka oraz rtęciowe oprawy. Ogólnie oprawa ma dobrą konstrukcję w wersji z płaską szybą, choć wiem, że wiele osób uważa ją za brzydką. Podoba mi się jednak bardziej niż Leda. Pasuje na ul. Księcia Józefa montowana na słupach linii NN.
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez qba » 22 stycznia 2020, 00:49

Ale fajne zdjęcie! Niestety nie pamiętam już tych kwiatów w tej formie. Jak byłem w Krakowie, to już były obcięte i miały nowe oprawy. Wydaje mi się, że to montaż kwadratówek. Na kwiecie w oddali chyba jakieś rtęciowe oprawy wiszą, a i na naczepie chyba leży coś, co może być zdemontowaną oprawą.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez kubaxxx » 22 stycznia 2020, 09:33

qba napisał(a):... Wydaje mi się, że to montaż kwadratówek. Na kwiecie w oddali chyba jakieś rtęciowe oprawy wiszą, a i na naczepie chyba leży coś, co może być zdemontowaną oprawą.

Wygląda mi to na wymianę OURW2250 lub OURW400 na kwadratówki OUS-400.
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez famabud » 19 kwietnia 2020, 22:36

Takie pytanie, od niedawna Kraków przystąpił do wygaszania oświetlenia ulicznego po północy. Czy tyczy się to wszystkich punktów świetlnych w miejskim systemie oświetlenia czy może tylko tych co należą do miasta a te poza należące do ZE świeca normalnie? Generalnie nie zazdroszczę i jak dla mnie na tak wielkie miasto ta decyzja to porażka, szczególnie że niedawno też była modernizacja w ramach programu Sowa. :roll:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości