[Cieszyn] Śladami starych latarni

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Cieszyn] Śladami starych latarni

Postprzez cieszyn » 3 sierpnia 2007, 23:50

Jeżeli rzeczywiście przez Cieszyn przebiega granica i po drugiej stronie są zupełnie inne lampy, to czy mógłbyś tamte też sfocić?[/quote]

Jasne, czytasz w moich myślach. Gdyby nie brak czasu, już bym to miał gotowe. Ale w środku sierpnia może mi się uda coś podziałać po czeskiej stronie Cieszyna, '''a tak tedy rzeknu Wam wszechnym, co sem sfotografowal, ne bojte se, bude to dobri .. " sorry, to czeski, choć mi sie źle pisze bez ich znaków diakrytycznych, znam ten język, jakżeby inaczej, jak sie mieszkało od dziecka 30 m od granicy

JEst taki stary dowcip, który mówi, że Cieszyn to największe w Polsce miasto. Dlaczego? Bo się całe w Polsce nie zmieściło i musiała jego druga część zostać w Czechach. Tak przy okazji jest to temat na osobną dyskusje, bo te tereny po czeskiej stronie w pasie przygranicznym (tzw. Zaolzie - słowo, na dźwięk którego niejeden Czech dostawał dreszczy) były od pradziejow polskie, tylko kiedyś wielcy tego świata wiedzieli lepiej, gdzie POlska może być, a gdzie nie ...

Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Cieszyn] Śladami starych latarni

Postprzez cieszyn » 4 sierpnia 2007, 22:05

cieszyn napisał(a):Jeżeli rzeczywiście przez Cieszyn przebiega granica i po drugiej stronie są zupełnie inne lampy, to czy mógłbyś tamte też sfocić?


Wstawiam w biegu fotkę oprawy czeskiej zrobionej dziś w biegu w Cieszynie.,
Działam dziś na modemie 33 kB i nie wiem, jak to wyjdzie.
Wkrótce większy reportaż z czeskiej strony
czeska oprawa przy torach.JPG
czeska oprawa przy torach.JPG (51.64 KiB) Przeglądane 3596 razy


Staszek[/quote]
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez cieszyn » 14 sierpnia 2007, 08:53

Witam

Zapodaję taki wątek, gdyż sądzę, że moze być bardzo rozwojowy.
Nie wiem, NEONIE, czy w dobrym miejscu go wstawiłem, bardziej by mi pasowało stworzenie zupełnie nowej kategorii, jak sądzisz?

Zachęcony radami kolegów spojrzałem w moje bogate zasoby (kilkaset negatywów cz-b formatu 6x9) i doznałem olśnienia!
Ile w tych domowych fotkach jest materiału do oglądania, analizowania i dyskusji ! Mam tam stary Cieszyn, Wrocław, Kraków, Istebną, Wisłę czy Ustroń i inne...

Zachęcam wszystkich do wertowania swoich zasobów, skanowania ciekawostek i dzielenia się tym tu na forum.

Załączam kilka zdjęć, jakie amatorsko sobie zeskanowałem za pomocą kasety ze starego powiększalnika, źródła światła i matówki oraz aparatu cyfrowego - sorry, to może nie są najwyższej jakości reproducje. W końcu miesiąca udam się do profesjonalnego labu, gdzie mi to zrobią na próbę. No i jeszcze jedno - cena jednego skanu to ok. 2 zł, więc ............. sprawdzę, czy warto to dać za takie pieniądze, bo mam już pomysł jak to zrobić taniej.

A teraz fotki. Te tutaj załączone dotyczą Cieszyna z lat 60-tych.
TO mnie cieszy, bo wtedy jeszcze wisiało na przewieszkach sporo opraw typu OŻk? (a może ORZ2 ?) - jednak to OBs (wg korekty kol. NEONA dzięki) i windki jeszcze działały!
Odkryłem dzięki tym zdjęciom nowe ich lokalizacje: Np na Głębokiej, było ich tam sporo ...
Windka korbowa na Glebokiej.JPG
Windka korbowa na Glebokiej.JPG (75.33 KiB) Przeglądane 3647 razy


Czy to ORZ2 wisi przed Zamkiem? Jeśli tak, to windka musiała być umocowana na tym metalowym słupie!

Czy to ORZ2 wisi przed Zamkiem.JPG
Czy to ORZ2 wisi przed Zamkiem.JPG (103.96 KiB) Przeglądane 3650 razy


ORZ2 na wysiegniku przy Studni Trzech Braci.JPG
ORZ2 na wysiegniku przy Studni Trzech Braci.JPG (84.19 KiB) Przeglądane 3649 razy


Przykopa i oprawa ORZ2 na slupie.JPG
Przykopa i oprawa ORZ2 na slupie.JPG (92.58 KiB) Przeglądane 3645 razy


Jeśli coś pomyliłem w rozpoznawaniu opraw - proszę o korektę

Pzdr/
Staszek
Ostatnio edytowano 14 sierpnia 2007, 09:35 przez cieszyn, łącznie edytowano 2 razy
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez neon44 » 14 sierpnia 2007, 09:23

Cieszyn super zdjęcia :) :) Potrafisz człowieka zaskoczyć :shock: :o :o :shock:

Na pierwszym zdjęciu widać OBs na przewieszce
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez cieszyn » 14 sierpnia 2007, 09:38

Dzięki za uznanie, NEONIE! Staram się, jak mogę, złapało mnie na dobre i już ...

Na pierwszym zdjęciu widać OBs na przewieszce


Ale te następne to też OBs - y, tak? Wyglądają tak samo ...

Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez cieszyn » 14 sierpnia 2007, 10:19

- dołączam jeszcze jedno stare zdjęcie Cieszyna z lat 60-tych (mój tato focił tam jakiś wyścig motorów, można się uśmiać z tych starych motocykli, gdy za ochronę dla ewentualnego upadku motora służyły worki z piaskiem ułożone na ulicy, :P )
Windka na ul Szersznika.JPG
Windka na ul Szersznika.JPG (87.28 KiB) Przeglądane 3623 razy


Widać na nim windkę korbową. Na rogu stała budka telefoniczna, a na niej tuba propoagandowa PRL - czyli, radiowęzeł miejski.
To temat na osobną opowieść: Radiowęzeł był po wojnie jedynym źródłem informacji (kto wtedy miał radio??), studio nadawcze mieściło się w Rynku, blisko Domu Narodowego. Byłem tam kiedyś. No to był jak dla mnie, małego chłopca, świat kosmiczny. Stały tam jakieś wielkie szafy zasilające i nie zapomnę tych lamp nadawczych dużej mocy, może przesadzę, ale wydaje mi się, że miały one rozmiar dobrego wiadra na wodę! Świeciły się na żółto, a ja już wtedy miałem za sobą okres fascynacji lamp w radiu typu PIONIER, więc te lampy w radiowęźle były wprost GIGANTYCZNE.
Sygnał audio wychodził ze studia pod napięciem (nie wiem jakim, ale chyba ze 100 V i niskim prądzie). Potem wchodził na sieć rozsyłową, czyli szedłpo drutach mocowanych do szklanych konsoli na murach budynków. W domach ludzie mieli "głośnik"
Tak, to była drewniana obudowa, w środku transformator z odczepami i wyłącznikiem wielopozycyjnym (regulacja głośności) oraz głośnik. Wiadomo, trafko to obniżało napięcie, podwyższało prąd i głośnik miał co głośno głosić .... Każda manifestacja "ku czci i z okazji" wszelkich była transmitowana do domów oraz tych dużych głośników na ulicach, które widać na starym zdjęciu na budce telefonicznej

Ciekawe, czy ktoś na tym Forum (a może bardziej na ELEKTRODZIE.PL?) pamięta te urządzenia w takim studio? Jak sie nazywały, jakiego producenta, jak obsługiwano???? itd. itp. ???
Jak kogoś interesuje współczesna wiedza na ten temat, odsyłam na: http://www.dexon.pl/teoria/technika100v/teoria.htm


Tu zaś widok obecny ulicy Szersznika, widać ślady kółka na elewacji, przez które szła linka od windki do oprawy, ale windki już nie ma:

Rog ul Szersznika.JPG
Rog ul Szersznika.JPG (72.63 KiB) Przeglądane 3626 razy


Rog ul Szersznika - patrzmy wyzej.JPG
Rog ul Szersznika - patrzmy wyzej.JPG (55.45 KiB) Przeglądane 3625 razy


kolko odciagowe z bliska.JPG
kolko odciagowe z bliska.JPG (67.83 KiB) Przeglądane 3622 razy




Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez CDM » 14 sierpnia 2007, 13:17

:arrow: cieszyn, na Przykopie ta oprawa to OBg ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez cieszyn » 14 sierpnia 2007, 14:28

na Przykopie ta oprawa to OBg


Muszę przyznać, że w kwestii tych starych opraw, to mam w głowie mętlik. :?
Zacząłem sobie zapisywać obrazki danej oprawy i jej nazwy podawane na tym forum - mam trochę albo więcej niż trochę nieścisłości...
Ta oprawa na Przykopie jest tak słabo widoczna, że ja nie wiem, czy można jednoznacznie ją nazwać??? :roll:


A ta na Głębolkiej i pod Zamkiem, to chyba to samo?
A ta na wysiegniku przy Studni Trzech Braci?

Ja jeszcze nie znam wszystkich opraw, jestem tu nowy, więc pytam tych, co lepiej wiedzą, tyle że nie zawsze wiedzą to samo o tej samej oprawie :cry: Nie zauważyłeś tego?
Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez CDM » 15 sierpnia 2007, 12:29

:arrow: cieszyn, po to jest właśnie jest to nasze forum, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co nas interesuje, każdy z nas pasjonuje się oprawami i wszystkim, co się z tym wiąze, ale każdy ma wiedzę tylko cząstkową. Dzięki temu, co kazdy z nas wie, oraz różnym hipotezom, zbliżamy się coraz bardziej do prawdziwego obrazu dotyczacego danej kwestii. Nigdy nie interesowały mnie specjalnie oprawy żarowe, z tego własnie forum dowiedziałem się o ich typach (zapalencem w tej dziedzinie jest lubonianin), zacząłem dostrzegać, ze jeszcze gdzieniegdzie jeszcze takie"garnki" wiszą :shock: Nigdy też nie miałem pojęcia o windkach korbowych, o których Ty wiesz najwięcej ;) Pewnie teraz z KaszeL-em i kolegami zaczniemy się rozglądać po mieście, czy nie ma gdzies śladów tego rozwiązania w Poznaniu :!: Pozdrawiam ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy z Waszych albumów rodzinnych

Postprzez cieszyn » 19 sierpnia 2007, 18:46

Nigdy też nie miałem pojęcia o windkach korbowych, o których Ty wiesz najwięcej Pewnie teraz z KaszeL-em i kolegami zaczniemy się rozglądać po mieście, czy nie ma gdzies śladów tego rozwiązania w Poznaniu
Uwazajcie pod nogi, bo spotkanie ze słupem może być bolesne ... :lol: :(
A to wypatrywanie śladów to wielka frajda, mowie Wam!!! :o

Co do Forum - tak trzymac. Racja, to forum zbiera i podwyższa wiedzę każdego z nas, niech tak pozostanie.

Po wakacjach zapodam sporo śladów windek korbowych z ......... Czeskiego Cieszyna!
I to w wersji LUX - zobaczycie na fotach, o co chodzi.
JuŻ teraz wiem, ze jest to rozwiązanie, ktore istnialo już ok. roku 1919 !!


POzdro/
Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości