[Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez Paweł » 11 sierpnia 2014, 20:54

MDMów i innego betonu nikt nie będzie zachowywał.

Żoliborz, ul. Adama Mickiewicza: Tramwaje Warszawskie wymieniły słupy trakcyjno-oświetleniowe na odcinku od placu Wilsona do ul. Potockiej. Wyleciały więc sodowe Strady, teraz są tutaj oprawy Ambar 3, wszystkie z lampami metalohalogenkowymi 250W

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mokotów, ul. Ludwika Idzikowskiego: Na odcinku od al. W. Witosa do Powsińskiej oświetlenia tutaj nigdy nie było ale od niedawna latarnie już są.
Słupy SAL DL-1 CI-63 z oprawami Evolo 3 100W

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez oskard » 11 sierpnia 2014, 21:35

Ale te przy Dworcu Śródmieście podobno mają zostać, nie? Jako dopełnienie zabytkowego otoczenia dworca, gdzieś tak słyszałem. Wiele MDMów jest też na terenie wokół PKiNu, tylko ze stradami. Stawiać od nowa nie potrzeba - są już na miejscu. Wystarczy wysięgniki zdemontować i dać takie, jak przy dworcu i git majonez, tylko dorobić (odtworzyć albo odkupić ostatki spod ambasady) oprawy i będziemy mieli kawałek pięknego, iście miejskiego oświetlenia "z duszą" w centrum :)
Swoją drogą na Saskiej Kępie mogli, przy okazji rewaloryzacji np. Francuskiej, użyć betoniaków WZ w kształcie jak na Cyraneczki został - z prostopadłym wystopniowaniem cokołu (a nie skośnym jak zwykle). Oczywiście, gdyby taki kształt nadal produkowano. Dać do tego oprawy wiszące, OŻko-podobne, i byłoby jak na ul. Miedzeszyńskiej w 1938 roku :!: :) Nawet nie musieliby w mh bulić - w tych z Miedzeszyńskiej były w końcu jedne z pierwszych sodówek, więc dając typowe lampy do nich, byliby dość blisko oryginału ;)
Może na Francuskiej średnio by to wyglądało, ale jest jeszcze kilka ulic z nowoczesną zabudową modernistyczną, które nie są deptakami. Tam zrobić taki bajer :)
Ale widzę że władze tego miasta jeszcze leczą kompleksy - odtwarzają i pielęgnują tylko to, co jest ładne wg subiektywnego odczucia ogółu, często nie mającego pojęcia na ten temat. Dlatego też wiele modernizmu nam znika pod kilofem - w prostym pudełku bez detalu nikt wartości nie widzi, choćby nawet ten budynek miał genialną bryłę...

Jakie słupy na Mickiewicza były przed wymianą? Kratowe czy podobne do nowych - walcowate :?:
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez Witeku » 11 sierpnia 2014, 21:50

Te na Idzikowskiego przypominają stylem słupy z Prypeci :)
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez famabud » 26 sierpnia 2014, 20:16

Trochę fot jeszcze ze zlotu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rozwalona ORO?
Obrazek


Nope, to Disano Clima.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Siemensowi też się nie udało zrobić dobrej oprawy. :roll:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nowiutki Wuzeciak. :)
Obrazek


Niechlubna strona warszawskiego oświetlenia. Niestety spotyka się w oświetleniu m. in. wnęki słupowe zamknięte Trytkami. :roll:
Obrazek


Podobno jedyna OŻK z kloszem w warszawskim MSO.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9299
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez slaweklampy » 26 sierpnia 2014, 21:12

Ciekawe, co tak zniszczyło konstrukcję z tym bezpiecznikiem.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6049
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez moog » 26 sierpnia 2014, 23:24

slaweklampy napisał(a):Ciekawe, co tak zniszczyło konstrukcję z tym bezpiecznikiem.

Ja bym stawiał na wandali. Kolejne zdjęcie ze zlotu, Warszawska Praga, niestety nie pamiętam gdzie dokładnie, wiem, że za jakąś furtką:
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1923
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez oskard » 27 sierpnia 2014, 17:58

To ja poopisuję - to moja ulubiona zabawa :) :D
Na fotce Mooga - ORZ-7 wersja 2, na ul. Kamionkowskiej (odcinek do Głuchej).
Fotki Famabuda teraz.
- Bliska (łyżki na WZ) i Nowińska (łyżki na ŻN i EPV)
- Żupnicza (Siemens 2000)
- ponownie Bliska (obustronnie łyżki - z lewej na WZ, z prawej na ŻN)
- łyżka na bloku również przy Bliskiej
- Disano Clima też na Bliskiej - na jej pieszym odcinku
- Mińska (brudny Siemens 2000)
- Żupnicza (Siemens 2000 na nowym WZ, ten słup z rozwaloną wnęką też chyba z Żupniczej)
- Turbinowa (OŻk-i)
Pięknie Ci wyszła ta OŻk :). Widać sylwetkę i oprawy, i całego wysięgnika :!: :D

Ja w takim razie też powrzucam z Turbinowej co tam mam - uwieczniłem ją o zachodzie na pół roku przed zlotem, a połowa jej fotek pochodzi jeszcze z lipca 2013, jest też kilka z roku 2010 - jeszcze pożyczonym Canonem kolegi je cykałem. Bardzo dobre kolory na nim wychodziły, ciężko było ostre zrobić, ale kolor rtęciówek był w sam raz - taki lekko fioletowy. Mój Finepix, mimo wielu ogromnych zalet, niestety różowawą rtęć widzi na kremowo...
Na razie pokażę pierwszą część zdjęć - te wspomniane sprzed pół roku (luty 2014) dorzucę w następnym poście.

Turbinowa
Krótki opis ulicy: Turbinowa jest krótką ulicą, biegnącą od Rozłuckiej do Międzyborskiej. Wytyczono ją pod koniec lat 30-tych, ale zabudowę otrzymała dopiero w latach 50-tych. Prawdopodobnie wtedy też otrzymała utwardzoną nawierzchnię i oświetlenie. Posiada 5 słupów oświetleniowych, wszystkie to WZ, a oprawy to po kolei, idąc od Rozłuckiej na wschód: 2 sztuki OŻk (pierwsza bez klosza, druga kompletna) i 3 sztuki OUR-125, ostatnia wkręconego ma penninga. Zapewne 2 zachowane OŻk pochodzą z lat 50-tych (kiedy ulicę oświetlono) i są pierwszymi oprawami dla tych słupów.

Na początek ogólne widoki ulicy.
Widok od Rozłuckiej - na pierwszym planie OŻk bez klosza (ta fota, jak i dwie poniższe, robione były aparatem kolegi, wrzesień 2010):
Obrazek
I spojrzenie w odwrotnym kierunku - ku Rozłuckiej. Na pierwszym planie środkowy słup (trzeci) z OUR-125. W tle OŻk z kloszem, i ostatnia - bez niego:
Obrazek
Zbliżenie obydwu ożetek:
Obrazek
Ponownie widok na wschód, ku Międzyborskiej (fotki z lipca 2013):
Obrazek
Obrazek
Ujęte wszystkie oprawy na ulicy, widać nawet sodowego OURa na końcu (grudzień 2013):
Obrazek
Kierunek na południowy-zachód, ku Rozłuckiej - dwie pierwsze to OUR-125, dwie następne to OŻk (ponownie lipiec 2013):
Obrazek
Znowu fotka z grudnia 2013:
Obrazek
Ostatni z ogólnych widoków, robione grubo po 22:00 (luty 2014):
Obrazek

Poszczególne latarnie
1) Pierwsza OŻk, bez klosza (kwiecień 2013):
Obrazek
W akcji, robione aparatem kolegi (wrzesień 2010):
Obrazek
Kolejne ujęcia w akcji, moim aparatem cykane (maj 2013):
Obrazek
lipiec 2013:
Obrazek
maj 2013:
Obrazek

2) Druga OŻk, kompletna (kwiecień 2013):
Obrazek
Nocą, cykane pożyczonym aparatem (wrzesień 2010):
Obrazek
Te już swoim robiłem (lipiec 2013):
Obrazek
Obrazek
grudzień 2013:
Obrazek

3). OUR-125 rtęciowa - 4 słup od Rozłuckiej, ta na środkowym wyszła nieostro, więc nie będę pokazywać (pożyczony aparat, wrzesień 2010):
Obrazek
Obrazek

4). OUR-125 z WLSP, na ostatnim słupie, tuż przy Międzyborskiej (luty 2014):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez oskard » 28 sierpnia 2014, 19:19

Kolejna porcja fotek z Turbinowej - obiecana sesja zdjęciowa z lutego 2014. Kilka fotek wyszło ciut nieostrych, ale mam nadzieję że nie zirytuje to zbytnio widzów :)
Także szanowni państwo - usiądźcie sobie wygodnie, włączcie jakąś muzykę przywołującą czasy dominacji ożetek na ulicach (np. Jacka Lecha, Czerwone Gitary - bardzo pasuje do klimatu tej ulicy "Historia jednej znajomości") i delektujcie się, wspominajcie stare, spokojne, dobre czasy :)
No to jedziem :!:

Na początek fotka przed załączeniem - wykonana dosłownie na 5 minut przed rozświeceniem. Widać środkowy słup (3 licząc z obu stron) z OUR-em 125, i dwie OŻk:
Obrazek
Cyk :!: I się zaczęło - rozgrzewający się MIXF w ożetce z ocalałym kloszem ;) :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I w ożetce bez klosza:
Obrazek
Obrazek
Ożetki i OUR w dali już rozgrzewały się dobre 4 minuty, gdy ten OURek (na środkowym słupie) dopiero się załączył... i to od razu na niebieskawo, podczas gdy ten dalszy (uruchomiony w jednej sekundzie z OŻk-mi) świecił przez kilka minut kolorem mixa - "żarówkowym", że tak to określę :)
Ktoś wie, czym to było podyktowane? To, że na różne kolory rtęć różnych producentów się rozpala - mogę zrozumieć, ale dlaczego jedna oprawa uruchamia się dopiero po 5 minutach od załączenia pozostałych :?: :?
Obrazek
Obrazek
Tutaj OUR, który uruchomił się równo z OŻk-mi, na kolor żarówki:
Obrazek
Obrazek
Już wszystkie w pełni rozgrzane. Tu nie widać prawdziwej barwy - świeciły na lekki odcień lila-różu.
OŻk bez klosza:
Obrazek
Z kloszem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Widać obie ożetki, z oddali:
Obrazek
Zbliżenia:
Obrazek
Obrazek
Na pierwszym planie OUR-125 na środkowym słupie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na zakończenie widok od Międzyborskiej, widać wszystkie 4 oprawy świecące rtęcią (OUR z WLSP się nie złapał - stałem tuż pod nim)
Obrazek
Obrazek
Kuniec ;)
Jeszcze się kiedyś przejdę na Turbinową w dzień, obcykam szczegóły tych opraw w słońcu.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez qba » 28 sierpnia 2014, 20:24

Moze w tej jednej OUR jest MIX, a w pozostałych LRFy?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8352
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Warszawa] Oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez oskard » 28 sierpnia 2014, 20:45

Też tak kombinuję, tylko na odwrót - w jednym OURze :arrow: LRF, a w drugim, oraz - co oczywiste - w ożetkach :arrow: MIXFy. W tym drugim OURku obecność MIXa sugeruje zwłaszcza jego kolor przy rozgrzewce - ma identyczny jak lampy w ożetkach.
Tylko dziwi mnie ten środkowy, świecący od razu na niebiesko - dlaczego włączył się dopiero po kilku minutach... Czyżby MIXF wychwytywały w sieci najmniejsze iskry i zapalały się błyskawicznie po najmniejszym "impulsie", a do typowego LRF-a musi dojść sygnał kilka razy, albo potrzebuje czasu, żeby po dostaniu energii, uruchomić cały proces świecenia :?:. Wprawdzie wiem, że tak nie jest (sam posiadam oprawę z LRF-em i odpalałem ją już kilka razy), ale sytuacja na tej ulicy wyglądała, jakby tak właśnie to działało, trudno mi to inaczej wytłumaczyć...
A jak się widoki podobają? :) Udało mi się złapać klimat, zatrzymać chwilę, cofnąć w czasie :?: :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości