[Strzelin] oświetlenie uliczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 1 września 2013, 19:30

XXXJeDXXXX napisał(a):Jak ja się cieszę że u mnie usodawiają OURW, rtęciowe strady i orz-7-2 :)


Jędrku to są wszystko działania doraźne do czasu. Jak skończych 22 czy 23 lata klasyków i na Lubelszczyźnie nie będzie.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez LemuRR11 » 1 września 2013, 19:39

neon44 napisał(a):
LemuRR11 napisał(a):OURW na betoniakach też poznikały ?


Niestety tak


Dlaczego niestety ?

XXXJeDXXXX napisał(a):Jak ja się cieszę że u mnie usodawiają OURW, rtęciowe strady i orz-7-2 :)


tak- do czasu
Mi np władowali tuż przed okno sodową kulę- i już mam tego ohydztwa serdecznie dość.
Avatar użytkownika
LemuRR11
 
Posty: 162
Zdjęcia: 50
Dołączył(a): 25 lipca 2011, 15:36
Lokalizacja: Kraków

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 1 września 2013, 19:47

LemuRR11 napisał(a):
neon44 napisał(a):
LemuRR11 napisał(a):OURW na betoniakach też poznikały ?


Niestety tak


Dlaczego niestety ?



Wytłumaczenie jest dość proste. Ponieważ nowoczesne oprawy są monotonne i jednorodne. Nie będzie już co focić. Pięknie wyglądały te OURP na linii napowietrznej. To juz nie wróci. Z praktycznego punktu widzenia jakość oświetlenia się poprawiła, bo ledwo ćmiące łychy zostały wymienione na energooszczędne oprawy sodowe IVF Indal z bardzo dobrym (nomen omen) odbłyśnikiem. W mieście zrobiło się bezpieczniej i widniej. Aluminiowe słupy są też znacznie bezpieczniejszym rozwiazaniem na ulicy. Kolizja z takim słupem nie stanowi zagrożenia życia dla kierowcy czego nie można powiedzieć o sytuacji kolizji z betoniakiem.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez LemuRR11 » 1 września 2013, 19:53

Przepraszam- źle przeczytałem :oops:
Wywnioskowałem że OURW nie poznikały, a Ty z tego faktu się nie cieszysz :oops:

Osobiście tez mi ich jest szkoda.

Chociaż nie zgodzę się z tym że nowe oprawy zawsze lepiej oświetlają.
Przykładowo na zakopiance- w Skomielniej.B ORZ6 i 7 pozmieniali na sodowe maleństwa o mocy 70W
Nie dość że montowane co drugi słup, to jeszcze takie słabe. Na drodze tylko pomarańczowe pasy (Przy ORZ`ach droga była w miarę równomiernie oświetlona) ;)
Avatar użytkownika
LemuRR11
 
Posty: 162
Zdjęcia: 50
Dołączył(a): 25 lipca 2011, 15:36
Lokalizacja: Kraków

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez lumix26 » 1 września 2013, 19:54

XXXJeDXXXX napisał(a):Jak ja się cieszę że u mnie usodawiają OURW, rtęciowe strady i orz-7-2 :)

Nienawidzę usodowionych klasyków :evil:
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9288
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 1 września 2013, 20:11

LemuRR11 napisał(a):Przepraszam- źle przeczytałem :oops:
Wywnioskowałem że OURW nie poznikały, a Ty z tego faktu się nie cieszysz :oops:


Nie ma sprawy, cieszę się jak użytkownicy forum komentuja moje zdjęcia i rozwijają wątki więc chętnie wszystko lubię wyjaśniać.


LemuRR11 napisał(a):Chociaż nie zgodzę się z tym że nowe oprawy zawsze lepiej oświetlają.
Przykładowo na zakopiance- w Skomielniej.B ORZ6 i 7 pozmieniali na sodowe maleństwa o mocy 70W
Nie dość że montowane co drugi słup, to jeszcze takie słabe. Na drodze tylko pomarańczowe pasy (Przy ORZ`ach droga była w miarę równomiernie oświetlona) ;)


i tu poruszyłeś ważną kwestię. Otóż takie miasto jak Strzelin musiało najpierw zlecić projekt kompleksowej modernizacji oświetlenia. Wówczas projektant korzystając ze specjalnego programu komputerowego oblicza i dobiera optymalną odległość między słupami oraz ich wysokość biorąc pod uwagę parametry techniczne danej oprawy o konkretnej mocy. Stąd wiadomo w jakiej odległości je ustawić żeby oswietlenie było równomierne. W przypadku Zakopianki mamy do czynienia z biedną gminą, która na wykonanie linii kablowej z nowymi słupami pozwolić sobie nie może. Jeśli powstaje projekt modernizacji oświetlenia to ma on znacznie bardziej zawężony charakter ( o ile w ogóle powstaje). Wtedy celem takiej modernizacji jest litylko obniżenie poboru mocy punktu świetlnego o maksimum bez ingerencji w ogległość między słupami lub w wysokość słupów. W efekcie droga jest usłana tylko "pomarańczowymi pasami".
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez LemuRR11 » 1 września 2013, 20:18

Właśnie zdaję sobie sprawę- że nie są najbogatszą gminą
Ale czy nie podlega to jakiejkolwiek kontroli ?
Bo podejrzewam- że nawet o tej przykładowej mocy (70W) dało by się dobrać oprawy poz względem zasięgu rozsyłu na boki- tak aby chociaż stwarzało to pozory dobrego oświetlenia. zakopianka to przecież jest droga krajowa- a a tam są szkoły kościół itd. Więc siłą rzeczy ludzie muszą przechodzić przez jezdnię. A "dobre" oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo.
Avatar użytkownika
LemuRR11
 
Posty: 162
Zdjęcia: 50
Dołączył(a): 25 lipca 2011, 15:36
Lokalizacja: Kraków

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 1 września 2013, 20:36

LemuRR11 napisał(a):Właśnie zdaję sobie sprawę- że nie są najbogatszą gminą
Ale czy nie podlega to jakiejkolwiek kontroli ?
Bo podejrzewam- że nawet o tej przykładowej mocy (70W) dało by się dobrać oprawy poz względem zasięgu rozsyłu na boki- tak aby chociaż stwarzało to pozory dobrego oświetlenia. zakopianka to przecież jest droga krajowa- a a tam są szkoły kościół itd. Więc siłą rzeczy ludzie muszą przechodzić przez jezdnię. A "dobre" oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo.


Otóż nie podlega to żadnej kontroli z uwagi na fakt, iz za oswietlenie dróg w danej gminie odpowiedzialna jest tylko i wyłącznie ta gmina. Nie ma tu znaczenia czy droga jest krajowa czy wojewódzka. Ostatnio słyszałem, że za oswietlenie nowo wybudowanych obwodnic miast będzie płacic Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale czy tak faktycznie jest, tego nie wiem.
Jeśli zatem gmina dba o oświetlenie Zakopianki to wszystko zależy od urzędników danej gminy i od tego co zapiszą w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Nasze Prawo Zamówień Publicznych preferuje generalnie oferty o najniższej cenie i stąd ta kiepska jakość tych 70-watowych opraw. Oświetlenie wszystkich dróg krajowych będzie płacone ze środków skarbu państwa tylko wówczas gdy powstaną obwodnice wsi i miasteczek oraz gdy zostaną wybudowane wszystkie drogi ekspresowe w naszym kraju.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez LemuRR11 » 1 września 2013, 20:39

Dzięki za obszerne objaśnienie :)

Pytanie z innej baczki- Czy w Strzelinie inwestują w oświetlenie LED albo MH ?
Avatar użytkownika
LemuRR11
 
Posty: 162
Zdjęcia: 50
Dołączył(a): 25 lipca 2011, 15:36
Lokalizacja: Kraków

Re: [Strzelin] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 1 września 2013, 20:42

LemuRR11 napisał(a): Pytanie z innej baczki- Czy w Strzelinie inwestują w oświetlenie LED albo MH ?


Niestety tego nie wiem, należałoby w tym celu poogladać street view miasta czy nie ma opraw LED. Co do MH to nie mam pojęcia.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości