[Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez DarekG » 10 maja 2017, 21:42

Muszę powiedzieć że dość mocno i dobrze świecą te oprawy diodowe na tym rondzie. Ciekawe jaki producent bo nie wszystkie diodowe oprawy tak dobrze świecą.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 11 maja 2017, 08:43

Modernizowana ul. Kujawska też dostała ledowe oprawy, mimo że ulica jest jeszcze zamknięta dla ruchu, całość już od jakiegoś czasu działa.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 13 maja 2017, 16:28

Utilizer napisał(a):teren prywatny.. to pewnie nie działa


W niedalekiej okolicy są też takie "duety" -

https://www.google.pl/maps/@50.2672996, ... 6656?hl=pl

A oto OURW250 na prywatnej posesji przy ul. Dolnej Wsi. Pamiętam tę oprawę od dzieciństwa, gdyż moja babcia wynajmowała tam garaż do 2003 roku. Wtedy nie było bramy, a nawierzchnia nie była utwardzona. Niestety nie pamiętam, żeby ta oprawa kiedykolwiek świeciła. Ale cud, że wisi ona aż do dzisiaj. -

https://www.google.pl/maps/@50.2875401, ... 6656?hl=pl
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 9 października 2017, 19:59

Mam pytanie, zwłaszcza do @Lampki -
Czy na osiedlu Sikornik (oraz innych osiedlach mieszkaniowych, nie tylko w Gliwicach) było więcej niż dwie generacje opraw oświetleniowych? Bo u mnie na Sikorniku od 2000 roku do teraz wiszą Malagi (nazywam to drugą generacją opraw) a do 2000 roku wisiały klasyki, w większości to były OURW250 oraz ORZ7 (nazywam to pierwszą generacją). Ale czy przed tymi klasykami wisiały jeszcze starsze klasyki? Czy te OURW oraz łyżki montowano już przy budowie osiedla? Nie wiem dokładnie, w którym roku budowano osiedle Sikornik, ale jeśli to był 1970 rok, to musieli montować jeszcze starsze klasyki, bo wtedy OURW250 jeszcze nie produkowano. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Utilizer » 9 października 2017, 20:52

Luk napisał(a):
A oto OURW250 na prywatnej posesji przy ul. Dolnej Wsi. Pamiętam tę oprawę od dzieciństwa, gdyż moja babcia wynajmowała tam garaż do 2003 roku. Wtedy nie było bramy, a nawierzchnia nie była utwardzona. Niestety nie pamiętam, żeby ta oprawa kiedykolwiek świeciła. Ale cud, że wisi ona aż do dzisiaj. -



No nwm czy to OURW, na fotach ze StreetView nie widać za dobrze, weź ją sfoć kiedyś :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 9 października 2017, 21:32

Mi to wygląda jak już na późniejszą OURW, z krótszą komorą lampową. Na prywatnych terenach klasyków jest wciąż sporo, pewnie nikomu nie opłacało się jej zdejmować, bo komu by przeszkadzała gdy wisi sobie spokojnie na słupie. Zdaje się, że klosz ma całkiem czysty w środku.

Wydaje mi się, że OURW montowano tam od nowości - już na zdjęciach ulicy Dworcowej z około 70 roku widziałem kiedyś, że były tam na wysięgnikach OURW. Prawdopodobnie przetrwały również aż do malagizacji centrum miasta w latach 90-tych. Podejrzewam, że była to "moda" na ten typ oprawy, jak obecnie Malagi - OURW kiedyś było sporo w mieście.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 10 października 2017, 11:57

Utilizer napisał(a):No nwm czy to OURW, na fotach ze StreetView nie widać za dobrze, weź ją sfoć kiedyś :)


Na 100% jest to OURW. Przecież moja pamięć nie jest aż tak zawodna. Zresztą lepiej ją widać z tej perspektywy -

https://www.google.pl/maps/@50.2875435, ... 6656?hl=pl

Lampka napisał(a):Wydaje mi się, że OURW montowano tam od nowości - już na zdjęciach ulicy Dworcowej z około 70 roku widziałem kiedyś, że były tam na wysięgnikach OURW. Prawdopodobnie przetrwały również aż do malagizacji centrum miasta w latach 90-tych. Podejrzewam, że była to "moda" na ten typ oprawy, jak obecnie Malagi - OURW kiedyś było sporo w mieście.


Dzięki za odpowiedź. Ciekawe, kiedy będzie kolejna, już trzecia masowa modernizacja opraw. Zakładam, że najwcześniej w 2020, a najpóźniej w 2025 roku. Na pewno wtedy wszędzie zamontują deski ledowe na miejsce obecnych sodowych Malag. No cóż, przynajmniej powróci białe światło i jest to niewątpliwie zaleta. Mam nadzieję, że przy okazji modernizacji wymienią te stare betonowe słupy. Bo na tych betoniakach, na których wiszą obecnie Malagi, wcześniej przed 2000 rokiem wisiały na nich OURW oraz inne klasyczne oprawy. Wiele tych słupów już się rozsypuje ze starości.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 12 października 2017, 22:20

Że się rozsypują to akurat prawda, zakładam że niektóre słupy użytkowane do tej pory pamiętają jeszcze czasy przed erą rtęci, czyli lata, gdy wisiały na nich OUSFy. Jak patrzę na tempo wszelkich modernizacji, to obawiam się, czy w ogóle taka nastąpi - już 4 -5 lat wstecz mówiło się wiele o nowym projekcie oświetlenia miasta, że drogi dojazdowe będą oświetlone na biało, a im bliżej centrum tym będzie cieplejsza barwa. Wszystko wygladało dość obiecująco jak zamontowali dechy na Pszczyńskiej i pomalowali metalowe słupy na Wrocławskiej na czarno. Ale na tym się skończyło. Teraz LEDy montują tylko przy okazji remontów skrzyżowań i na pojedynczych ulicach i spodziewam się, że prędko Malagi nie znikną z ulic :P Przy DTŚ na zjazdach też świecą oprawy sodowe zamontowane przy okazji budowy drogi (ledowe tylko na samej DTŚ zamontowali).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez neon44 » 13 października 2017, 11:12

Lampka napisał(a):pomalowali metalowe słupy na Wrocławskiej na czarno. Ale na tym się skończyło.


Przetarg na dokumentację modernizacji już jest więc pewnie w przyszłym roku zmodernizują.

Częstochowska też powinna być zmodernizowana
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 13 października 2017, 23:55

neon44 napisał(a):
Lampka napisał(a):pomalowali metalowe słupy na Wrocławskiej na czarno. Ale na tym się skończyło.


Przetarg na dokumentację modernizacji już jest więc pewnie w przyszłym roku zmodernizują.

Częstochowska też powinna być zmodernizowana


Na Wrocławskiej / Częstochowskiej wiszą jedne z najstarszych Strad w centrum, zdaje się, że mają już około 24 lata. Fakt, że sa w kiepskim stanie i w pewnej części bez kloszy, ale wciąż na chodzie. Ciekaw jestem, czy tym razem ten projekt dojdzie do skutku.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości