[Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez CDM » 12 września 2008, 23:50

Co nieco o poznańskiej starówce. Zasadniczo występują na niej trzy dwa typy opraw, z tym,że jedne z nich (stylizowane na latarenki gazowe) wystepują jako wolnostojące, oraz naścienne. To parę fotek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez cieszyn » 13 września 2008, 13:55

CDM !!!! Foty pierwsza klasa :mrgreen:

A co świeci w tych latarniach wiszących na pastorałach? Widać tam, że wystaje okrągły klosz, a środku co tam jest ?


No i też mi wypada zapytac, że w tych pastorałach sa ślady drzwiczek w komorze windki korbowej? i czy wogóle dawniej tam stosowano te machanizmy. ??

Same zaś słupy-pastorały to już chyba są nowe, stylizowane, tak?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez CDM » 13 września 2008, 21:17

a więc tak: W pastorałach zasadniczo świecą lampy SON E 70W, ale uwaga! Na Starym Rynku i ul Paderewskiego od niedawna świecą metalohalogenki! W pozostałych, stylizowanych na latarenki, są lampy sodowe SON-E ,bądź SON-I. Zasilanie lampek naściennych jest rozwiązane w ten sposób,że układy zapłonowo-stabilizacyjne znajdują się w zbiorczych wnękach w ścianach budynków, czasem nawet po trzy komplety. Pierwsze patorały były zamontowane w latach 70tych (gdzieś tam w wątku o Poznaniu wieku XX jest zdjęcie, jak te latarnie są stawiane), więc o windkach nie mogło być tam mowy.
Jednakże były one stylizowane na latarnie, jakie w okresie międzywojennym już tam były, więc pewnie w tych pierwszych windki się znajdowały.

Jeszcze mały suplement :) Wewnątrz Starego Rynku sa trzy stare latarnie, w których do niedawna były mix-y E-40, teraz też są w nich MH. Tak one wyglądają:
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez cieszyn » 13 września 2008, 22:20

CDM napisał(a):a więc tak: W pastorałach zasadniczo świecą lampy SON E 70W, ale uwaga! Na Starym Rynku i ul Paderewskiego od niedawna świecą metalohalogenki! W pozostałych, stylizowanych na latarenki, są lampy sodowe SON-E ,bądź SON-I. Zasilanie lampek naściennych jest rozwiązane w ten sposób,że układy zapłonowo-stabilizacyjne znajdują się w zbiorczych wnękach w ścianach budynków, czasem nawet po trzy komplety. Pierwsze patorały były zamontowane w latach 70tych (gdzieś tam w wątku o Poznaniu wieku XX jest zdjęcie, jak te latarnie są stawiane), więc o windkach nie mogło być tam mowy.
Jednakże były one stylizowane na latarnie, jakie w okresie międzywojennym już tam były, więc pewnie w tych pierwszych windki się znajdowały.

Jeszcze mały suplement :) Wewnątrz Starego Rynku sa trzy stare latarnie, w których do niedawna były mix-y E-40, teraz też są w nich MH. Tak one wyglądają:
Obrazek


Jak tak sie przyglądam, to ten kształt latarni "widzę" we Wrocławiu, Warszawie i . . ..

Dzięki za odpowiedź CDM !
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez neon44 » 13 września 2008, 22:23

W Poznaniu nie byłem 12 lat a te oprawy na rynku cały czas takie same
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez cieszyn » 13 września 2008, 22:26

Ja może będę we wrześniu albo październiku w Poznaniu, jak dam radę, . . . . to zanurkuję w boczne uliczki, bo mi jakoś ORZ-1, OBs, OŻk, OBp z Poznania brakuje :(
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez neon44 » 13 września 2008, 22:38

cieszyn napisał(a):to zanurkuję w boczne uliczki, bo mi jakoś ORZ-1, OBs, OŻk, OBp z Poznania brakuje :(


Obawiam się, że nic nie znajdziesz, tam mieszkają 203-kowi fetyszyści. Wszystkie klasyki jakie mieli już zutylizowali :mrgreen:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez Paweł » 13 września 2008, 23:03

Super zdjęcia i ciekawe informacje CDM :) Fajnie będzie jak MH zaświecą we wszystkich oprawach na całej starówce - może są takie plany :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez cieszyn » 13 września 2008, 23:09

neon44 napisał(a):
cieszyn napisał(a):to zanurkuję w boczne uliczki, ...:(


Obawiam się, że nic nie znajdziesz, .....:mrgreen:
- hej CDM, Michał - co Wy na to ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez CDM » 14 września 2008, 09:09

Faktycznie, w oświetleniu ulicznym klasyków już prawie nie mamy, ale są na innych terenach otwartych ;) Niedawno odnalazłem uliczkę,gdzie zachowały się jeszcze kompletne! Obp w ilości 5 szt, obok stoją nowe latarnie ze Stradami, a te sobie tylko wiszą :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron