[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Kuba123 » 5 stycznia 2024, 22:26

Bajeczne zdjęcia, w zimowej scenerii :D
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 13 stycznia 2024, 00:00

Trochę zdjęć z Gdyni, nieużywana od dawna M-250A:
Obrazek

Ambary na skrzyżowaniu ul. Hutnicznej z wjazdami i zjazdami z Estakady Kwiatkowskiego:
Obrazek

Część ma sodę, a część metalohalogeny:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiedyś była tu jedna z nielicznych w oświetleniu miejskim Gdyni kwadratówek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając do obecnego roku:
Obrazek

Obrazek

Oprawa Osrama zainstalowana w 2014:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schreder Calypso Zebra z różnymi metalohalogenami, oryginalnie były ciepłobiałe metalohalogeny, wiele z nich nadal taka jest, wyglądają na CDO-TT Plus w mocy 100W lub 150W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu jakiś tani kwarcowy, pewnie z Chin, świeci zielonkawo:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Właściwie ciepłobiały ceramik:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu egzemplarz z lampą HPI-T Plus, jako, że te zaczynały się od 250W, a reszta opraw ma lampy mniejszej mocy, to ten metalohalogen pracuje niedociążony:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 13 stycznia 2024, 10:09

Świetne zdjęcia, zwłaszcza te nocne :) Szkoda by było jakby te oprawy M-250A wyginęły całkowicie, kiedyś Sopot był ich zagłębiem, jeśli dobrze kojarzę były na kwiatach na Placu Przyjaciół Sopotu przed przebudową i zbudowaniem tunelu ale trochę ich jeszcze w mieście chyba zostało...Schreder Calypsko chyba widziałem nawet nad przejściami dla pieszych w jakichś mniejszych miejscowościach w Pomorskim :) Tak sobie pomyślałem, że fajnie by było jakby na forum zarejestrował się jakiś starszy elektryk/konserwator oświetlenia z Trójmiasta, który pracował przy utrzymaniu oświetlenia ulicznego w latach 80-90, pewnie by nam sporo opowiedział o tym jak wyglądało utrzymanie oświetlenia w Trójmieście w tamtych czasach od strony technicznej. Ciekawi mnie np. jak wyglądała eksploatacja takiej ilości 10-ramienników w oświetleniu ulicznym, bo biorąc pod uwagę awaryjność LRFów czy samych opraw OURW to pewnie chcąc utrzymać oświetlenie głównych arterii na przyzwoitym poziomie podnośniki musiały pracować na okrągło :) Bardzo ciekawy też byłby temat modernizacji i obcinania kwiatów na wielką skalę w latach 90-tych... Bo różne były sposoby modernizacji kwiatów i różne też oprawy zakładano. Liczbowo pewnie najwięcej wyszłoby, że zakładano po 6 STRAD obcinając równocześnie cztery wysięgniki skierowane najbardziej na pas dzielący jezdnię ale sporo też założono SINTR czy INDów (GEWISS) a np. na ulicy Hallera do około 2010 r. zostało po dwie OURW zamontowane centralnie na jezdnie.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5012
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 13 stycznia 2024, 15:16

O ile pamiętam to w czasach OURW kwiaty swieciły kompletem opraw, a ewentualne braki były sporadyczne. Wiele OURW świeciło też dwoma lampami. Ciemno z pewnością nie było. Ogromnym przedsięwzieciem musiała też być wymiana OUR400 na OURW2250 na pierwszych dużych kwiatach w początkach lat 70. Modernizacja na sodę też była w porównaniu z innymi miastami wyposażonymi w duże kwiaty dosyć późno i to pozostawienie OURW po środku. Nie tylko na Hallera tak było, ale też w okolicy centrum. Te środkowe OURW początkowo swieciły. Jeszcze w 2 połowie lat 90 można było spotkać kwiaty z kompletem 10 OURW w oświetleniu ulicznym. Wielkanoc 97 spędziłem w Trójmieście i na Długich Ogrodach jeszcze były 10 ramienniki, a na tych zmodernizowanych na 6 strad w centrum pojawiały się już po środku Sintry. Byłem przekonany, że cztery ramiona ze stradami wkrótce zostaną ucięte i będą duety sintr. W niektórych miejscach bowiem tak radykalnie ogołocono kwiaty, ale tam chyba Sintry pojawiły się bezpośrednio po OURW.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 13 stycznia 2024, 19:42

Zgodzę się, że ktoś z praktycznym źródłem wiedzy w zakresie konserwacji byłby złotem. Temat jest dość skomplikowany i są pewne nierozwiązane niuanse. Choćby zastanawiam się czy jak przed dworcem w Gdyni była mieszanka OURW i Kwadratówek, to czy te Kwadratówki świeciły sodowo? Na forum było też wspomniane, że w okolicy dworca, lecz po drugiej stronie torów jeden z kwiatów miał 10 Strad, lecz żadnego materiału fotograficznego to dokumentującego nie znalazłem. Jak pamiętam oświetlenie rtęciowe to większość kwiatów w Gdyni świeciła kompletem opraw. W większości były rtęciówki, ale jeden kwiat przy obecnym centrum handlowym Batory (wtedy jeszcze nie wybudowanym) miał komplet Penningów w OURW. Dwa kwiaty na parkingu przy bulwarze nadmorskim też miały komplet usodowionych OURW póki nie wymieniono na IVH. W Sopocie na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej z Malczewskiego w pewnym momencie kwiaty były mieszane sodowo-rtęciowe, mniej więcej pół na pół. Tam później też IVH zainstalowano. Jeśli chodzi o Gdynie to jedynie kwiaty na obwodnicy na węźle Karwiny były wyjątkowo zaniedbane i świeciły jeszcze w 1997 pojedyncze wydojone rtęciówki.

Co do Gdańska to jak widziałem stare zdjęcia to tych mieszanych kwiatów 4x Strada + 2x OURW to było dużo. Były na Hucisku, koło dworca. Po prostu te na Hallera były wyjątkowe, że OURW wisiały do 2014 lub 2015. Na innych kwiatach OURW wymieniono na Sintry znacznie wcześniej, zazwyczaj z zachowaniem Strada. Jednakże były wyjątki. Na pętli tramwajowej Zaspa też kwiaty były w konfiguracji 4x Strada + 2x OURW, lecz tam przy instalacji Sintr to dokonano kolejnej redukcji gdzie zostawiono tylko właśnie te dwie Sintry jako jedyne oprawy. Jak kawałek za pętlą jest skrzyżowanie z Kołobrzeską gdzie nadal jest kwiat 4x Strada i 2x Schreder MC, to nie mam konkretnych danych, ale też bym się nie zdziwił gdyby tam były OURW. W ogóle to z OURW była o tyle nieoczywista rzecz, że większość to była bazowa wersja OURW2250, lecz kwiaty przy Bramie Wyżynnej i niektóre na Rzeczpospolitej i Chłopskiej miały OURW2250-1. Kiedy nastąpiła podmiana na 2250-1 to nie mam pojęcia.

Co do Sopotu i skrzyżowania Grunwaldzkiej z Malczewskiego, te kwiaty z IVH stały do 2020, wtedy zdemontowano je, a w zamian postawiono las słupów z oprawami dekoracyjnymi Art Metal 23 Antares B LED. Akurat dziś właśnie byłem w tamtych okolicach:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej są oprawy dekoracyjne Thorn Freesia z sodówkami 250W:
Obrazek

Dalej w górę Malczewskiego są ciepłobiałe Philips Quebec LED:
Obrazek

Kierunek Gdynia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na moście nad torami kolejowymi nadal mają się dobrze GE M-250A do sodówek 150W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Duet:
Obrazek

Zbliżenie na Antaresa:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 13 stycznia 2024, 20:05

Ja podczas wizyt w Trójmieście w latach 1989/90 bywałem koło dworca w Gdyni, ale nie mogę sobie tych pojedynczych kwadratówek na kwiatach przypomnieć. Jakoś ich nie zarejestrowałem. Jedyne kwiaty z kwadratówkami jakie pamiętam to te w okolicy terminalu kontenerowego. Świecily sodowo rtęciową mieszanką wtedy. Pamiętam też dobrze świecące kwiaty łyżek z okolicy molo w Sopocie. Pojedyncze łyzki były zastąpione przez OURW250/1 i rtęciowe strady.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 15 stycznia 2024, 19:41

Co do Kwadratówki na Hutniczej to 2012 był jej ostatnim rokiem. Między Kwadratówką, a Ambarem była tam sodowa Strada:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 15 stycznia 2024, 23:19

I ten pusty kwiat bez opraw już od tylu lat. Co on miał oświetlać, jakiś niezrealizowany zjazd ? Podobno on miał kiedyś komplet OURW, ale nie wiem czy kiedykolwiek świecił.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 17 stycznia 2024, 18:22

W sumie Trójmiato to jakby nie patrzeć trzy osobne miasta, z różnymi praktykami w zakresie oświetlenia chociaż było sporo podobieństw np. pozostawienie 6 ramion na kwiatach stojących na pasie rozdziału ale np. w Gdyni zakładano tam masowo SGS203 a w Gdańsku tych opraw w oświetleniu ulicznym praktycznie nie kojarzę, podobnie w obydwu miastach przerabiano na sodę OURW. Generalnie nie chcę za dużo się wypowiadać na temat oświetlenia Gdyni czy Sopotu bo te miasta znam raczej tylko ze sporadycznych wizyt, w Gdańsku przebywałem trochę dłużej :) W sumie ja OURW na wysokich masztach pamiętam tylko z ul.Hallera, nawet coś pamiętam, że jedna OURW świeciła zzieleniałym LRFem pod koniec istnienia tego oświetlenia więc prawdopodobnie one nie zostały odłączone tylko lampy świeciły aż padły i potem już ich nie wymieniano... Domyślam się, że wcześniej takich ulic mogło być więcej. Długie Ogrody to ciekawa sprawa, to miał być zdaje się reprezentacyjny plac/parking przed Długim Targiem od strony Podwala Przedmiejskiego, jak podaje wikipedia w latach 60-tych wyburzono nawet jedną nawę Kościoła z czerwonej cegły, który tam stoi aby poszerzyć ulicę, pewnie dlatego ustawiono tam tak dużo masztów... To musiało świetnie wyglądać jak były z kompletem opraw ale później zostały maksymalnie obcięte, te po bokach tylko do jednego wysięgnika... Pamiętam, że jeszcze z 10 lat temu przy samych Stągwiach Mlecznych, przy brzegu Motławy stał jeden wysoki maszt z jednym wysięgnikiem chyba z Sintrą.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5012
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 17 stycznia 2024, 19:38

mateusz napisał(a):W sumie Trójmiato to jakby nie patrzeć trzy osobne miasta, z różnymi praktykami w zakresie oświetlenia chociaż było sporo podobieństw np. pozostawienie 6 ramion na kwiatach stojących na pasie rozdziału ale np. w Gdyni zakładano tam masowo SGS203 a w Gdańsku tych opraw w oświetleniu ulicznym praktycznie nie kojarzę, podobnie w obydwu miastach przerabiano na sodę OURW. Generalnie nie chcę za dużo się wypowiadać na temat oświetlenia Gdyni czy Sopotu bo te miasta znam raczej tylko ze sporadycznych wizyt, w Gdańsku przebywałem trochę dłużej :) W sumie ja OURW na wysokich masztach pamiętam tylko z ul.Hallera, nawet coś pamiętam, że jedna OURW świeciła zzieleniałym LRFem pod koniec istnienia tego oświetlenia więc prawdopodobnie one nie zostały odłączone tylko lampy świeciły aż padły i potem już ich nie wymieniano... Domyślam się, że wcześniej takich ulic mogło być więcej. Długie Ogrody to ciekawa sprawa, to miał być zdaje się reprezentacyjny plac/parking przed Długim Targiem od strony Podwala Przedmiejskiego, jak podaje wikipedia w latach 60-tych wyburzono nawet jedną nawę Kościoła z czerwonej cegły, który tam stoi aby poszerzyć ulicę, pewnie dlatego ustawiono tam tak dużo masztów... To musiało świetnie wyglądać jak były z kompletem opraw ale później zostały maksymalnie obcięte, te po bokach tylko do jednego wysięgnika... Pamiętam, że jeszcze z 10 lat temu przy samych Stągwiach Mlecznych, przy brzegu Motławy stał jeden wysoki maszt z jednym wysięgnikiem chyba z Sintrą.

Maszty na Długich ogrodach miały komplet OURW jeszcze wiosną 1997, bo byłem wtedy w Gdańsku i miłe mnie zaskoczyło, że są jeszcze takie niezmodernizowane miejsca, do tego na cześci ulicy maszty stały po obu stronach jezdni. Niestety nie widziałem ich wtedy po zmroku i nie wiem w jakim były stanie, ani ile opraw świeciło. Podejrzewam że mogły być duże braki, a LRFy zzieleniałe, gdyż chyba jeszcze tego samego roku je obcięto do 1 i 2x Sintra.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Lodzkie2oprawy i 35 gości