[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez amisiek » 11 grudnia 2021, 13:12

Świetne zdjęcia! Taka ciekawostka - diodowe ozdoby oczywiście zainstalowali także w Gdyni (jak co roku)
Obrazek
I również okazują się mocniejsze od marketowych LEDów oraz starych świetlówek kompaktowych wkręcanych w ozdobne kule tu i ówdzie
Obrazek
W rogu jest za to bardzo duża sylwetka choinki
Obrazek
A jest nią iluminacja stojącego przy nabrzeżu Daru Młodzieży
Obrazek
Fajna!
Obrazek

Śniegu nie było. Mimo to nowe osiedle wygląda fajnie. Moim zdaniem te oprawy są godnym następcą OZPRków - nie dość, że bardzo ładnie świecą, to są tak samo nowoczesne dziś, jak OZPRy były w czasach, gdy wchodziły do produkcji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jakość światła jest bardzo dobra, tam porządne diodki świecą.
W sumie szkoda, że wziąłem tylko rezerwową lustrzankę, z pełnej klatki wychodzą znacznie lepsze fotki nocą. Może przy następnym wyjeździe będę mieć trochę czasu i przejdę się po Sopocie, dzięki za świetne zdjęcia.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 11 grudnia 2021, 18:54

Cieszę się, że się zdjęcia podobają.

Teraz to koło fontanny z iluminacjami przynajmniej te nowe oprawy LED w miarę świecą w porównaniu do kul które były tam jeszcze w listopadzie zeszłego roku. W ogóle to teraz mija równy rok od zainstalowania tych nowych opraw, 29 listopada 2020 był stan przejściowy:
Obrazek

Obrazek

Te solidne oprawy przy nowym osiedlu to Siteco DL 20, dobrze się złożyło, że można tam obok porównać wersję ciepłobiałą 3000K w głównym ciągu z wersją neutralną 4000K przy pomniku Tadeusza Wendy.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez amisiek » 12 grudnia 2021, 00:35

Zdecydowanie lepiej to teraz świeci. Przy okazji wyleciały także sodówki na kwiatach, cała jakość oświetlenia promenady się poprawiła.
Oto zdjęcia z marca 2019r.
Obrazek
Te kule to słabe były
Obrazek
Niewiele światła i kiepskie to światło było.
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 14 grudnia 2021, 21:01

Zidentyfikowałem te nowe oprawy jako Rosa CUT LED:
https://rosa.pl/produkty/oprawy/cut-led

Nawet opisana jest realizacja z Gdyni:
https://rosa.pl/realizacje/gdynia
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 6 stycznia 2022, 20:38

Fotorelacja z Sopotu, a przede wszystkim z Dolnego Sopotu. Ogólnie to ostatnio ostro się wzięli za wymianę oświetlenia tam. Jeszcze niedawno dominowały Strady w parze z GE M-250A. Teraz stare słupy w większości pousuwano i w ich miejsce postawiono nowe, stylizowane, z zainstalowanymi oprawami Schreder Eger LED w odmianie 4000K. Przy wyborze 4000K jako głównej barwy, postanowiono, że przejścia dla pieszych zostaną wyróżnione poprzez zastosowanie opraw Schreder Teceo w odmianie 5700K o kodzie barwy 757. Tu ul. Bitwy pod Płowcami która nadal jest oświetlona sodowymi duetami Art Metal Andromeda i Aries, które na razie zostają. Widoczne tutaj przejście oświetlone zimnobiałymi Teceo stanowi poniekąd granicę obszaru objętego programem modernizacyjnym i po prostu te sodówki są poza tym obszarem:
Obrazek

Ten jednokierunkowy fragment ul. Bitwy pod Płowcami wcześniej był oświetlony sodowymi M-250A, teraz są Egery:
Obrazek

Widoczne tutaj niedobitki Strad są na ul. 3 Maja:
Obrazek

Widok w kierunku skrzyżowania 3 Maja i Grunwaldzkiej:
Obrazek

Sama Grunwaldzka od południowego końca aż do tunelu pod Monciakiem jest już ciągiem oświetlona Egerami i uzupełniona Teceo:
Obrazek

Widok na panel oprawy Eger:
Obrazek

Obrazek

Park Północny, oświetlony głównie Philips Metronomis LED podczas gdy główny ciąg ścieżki nadmorskiej łączącej Sopot i Gdańsk jest oświetlony duetami Schreder Perla:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oto są te oprawy Perla:
Obrazek

Kiedyś kule były ciągiem od Parku Północnego do Gdańska i byłem przekonany, że wszystkie wycięli. Okazało się, że cztery sztuki przetrwały, na szczęście podmienili sodę na ciepłobiałe metalohalogeny:
Obrazek

OW Szyszka z MH jak były od dawna tak nadal są i mają się dobrze:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prócz Szyszki z ciepłobiałym MH widać też LEDy na Powstańców Warszawy oraz sodówkę. Pięć lub sześć opraw na podjeździe w górę Powstańców Warszawy w kierunku skrzyżowania z Haffnera, o dziwo nadal pozostawiono sodowe choć resztę wokół zledyzowano:
Obrazek

Jana Jerzego Haffnera, oświetlona oprawami Philips Quebec LED w odmianie 4000K plus Teceo 5700K na przejściach:
Obrazek

Tu stały dwa kwiaty po pięć M-250A:
Obrazek

Obrazek

Różnica w barwie:
Obrazek

Obrazek

Ul. Sępia w sodzie, te Ambary to są raczej od niedawna, tu były Strady wcześniej:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez famabud » 6 stycznia 2022, 20:58

Bardzo ładne zdjęcia nocne. :) Cieszy fakt ze na bulwarze nadal jest MH.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 6 stycznia 2022, 22:51

Robione z ręki, stabilizacja optyczna w obiektywie EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM jest bardzo wydajna i przy 70mm na pełnej dziurze sprawuje się bardzo dobrze.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez neon44 » 7 stycznia 2022, 18:55

Piękne zdjęcia, super relacja.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Wojtek26162 » 8 stycznia 2022, 18:32

Jak byłem w w tej okolicy lekko ponad rok temu to już wtedy widziałem, że miejscami obok starych słupów z M-250A wystawały z chodnika nowe przewody do nowego oświetlenia, w tej chwili nie pamiętam która to była dokładnie ulica, ale właśnie w tym rejonie, bo pamiętam ten duet Strad i to było dosyć blisko. Mi się bardzo podoba to oświetlenie na ul. Bitwy pod Płowcami, ale lampy sodowe zdecydowanie psują cały urok, gdzieś indziej w Sopocie (obok Marriottu) widziałem te same oprawy z lampami MH i było o wiele lepiej. Wymiana Strad na Ambary to jak dla mnie jakaś porażka, jak już chcieli je koniecznie usunąć to również bym widział oprawy LED, najlepiej stylizowane na jakiś fajnych słupach. Jak wtedy byłem w Trojmieście to bardzo zwróciłem uwagę na to, że Sopot posiada dużo starszych Strad które mają klosze wymienione na nowe i są w dobrym stanie, ciekawe, jak teraz się ma ta sytuacja, bo wbrew pozorom widząc ten LEDowy rozmach trójmiasta mogło się sporo zmienić, również dziwi mnie nadal obecność tych starych kul z kompaktami i LEDami w centrum i na molo. Ale fotki jak zwykle są świetne :)
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 8 stycznia 2022, 18:58

Słup z duetem strad pamięta jeszcze UOSFy. Te modele słupów z charakterystycznym butelkowatym przewężeniem pomiędzy słupem a wysięgnikiem pochodzą z przełomu lat 50 i 60. Widywałem je w różnych miejscach Polski. W Trójmieście były powszechne, ale też pełno ich było w Kołobrzegu, Warszawie, widziałem też takie w Zgorzelcu. Ciekawe gdzie powstawały.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości