[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 23 maja 2020, 22:41

Raczej przerabiano OURW zdjęte z kwiatów. Było ich mnóstwo. Na kwiatach pojawiły się na początku lat 90 strady, a OURW były w dobrym stanie, więc je wykorzystano.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 24 maja 2020, 00:13

Na wybranych ulicach były kiedyś łyżki, ale sumarycznie to OURW było znacznie więcej więc uznano, że z tego modelu będzie większe źródło do przeróbek. A wykorzystywano chętnie. Przykładowo w latach 90-tych Aleję Topolową w Gdyni oświetlały pomalowane na zielono sodowe OURW na zielonych słupach, pamiętam na tyle, że pojawiły się tam mniej więcej w tym samym czasie w którym OURW były z kwiatów ściągane, więc to pewnie były te same sztuki po przeróbce. Co było przed OURW nie pamiętam, chyba świetlówkowce. W ogóle to jest zastanawiający brak zdjęć Alei Topolowej z tamtego okresu, stare zdjęcia są większości sprzed wojny, a potem po dziurze najstarsze zdjęcia z tych bliskich współczesności to oprawy Elgo Park z rtęcią (tak, nastąpiła zamiana sody na rtęć zamiast typowo w drugą stronę).

Co do OURW w centrum Gdańska, sam przykładowo dorwałem OURW na ul. Kowalskiej w 2013 (potem pojawiły się Ambary):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Było ich więcej, w tym jedna sztuka prawie tuż przy nabrzeżu.

Co do M-250A, jest ich trochę na niskich słupach, ale na wysokich kwiatach nie ma. W dużej mierze jest to zasługa, że te oprawy miały pecha być na tych kwiatach które wyleciały w całości przy okazji dużych przebudów. Te z oprawami Indal IVH przy skrzyżowaniu Malczewskiego z Niepodległości jak miały te oprawy od dawna tak mają nadal. Kwiaty między pętlą trolejbusową Sopot Reja, a granicą Gdańska jak otrzymały w latach 90-tych Strady tak nadal mają Strady. Z kwiatów z M-250A tylko ta jedna sztuka w Brodwinie jako tako przetrwała i jedyne co spotkało to wymiana samych opraw, tak było przed:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak jest po:
Obrazek

Obrazek

Niestety teraz bardzo dużo klasyki jest w zaniku, przykładowo w piątek przejazdem widziałem, że na Matarni w miejscu trumien są nowe słupy z oprawami LED i teraz Matarnia już nigdy nie będzie taka sama:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 25 maja 2020, 21:55

Uzupełnienie tematu, ul. Warszawska, Zjazdowa i okolice (pierwsze zdjęcie ul. Śląska):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez famabud » 25 maja 2020, 22:09

Te ledy na elewacjach bardzo cienko świecą. :roll:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 25 maja 2020, 22:11

Te na kwiatach na Śląskiej też słabiej świecą niż wcześniejsza soda. Co ciekawe mam subiektywne wrażenie, że na Władysława IV zastosowano mocniejsze.

EDIT:
Piłsudskiego już zledyzowana. Jak będzie dalej postępować ledyzacja to się okaże, Wiśniewskiego przykładowo jeszcze nie ruszyli poza fragmentami:
http://phototrans.pl/14,1032539,0,Ikaru ... _5634.html
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 28 maja 2020, 14:35

Trochę z innej beczki, jako, że focenie w akcji kwiatów koło dworca odłożyłem na wolną chwilę w późniejszym czasie to, żeby być na bieżąco nagrałem film z przejazdu autem w tamtych okolicach:



Jak widać wtedy LEDowe były wszystkie kwiaty prócz jednego sodowego rodzyna. Czy w obecnej chwili już go ruszyli to jeszcze nie wiem.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Edziu » 1 czerwca 2020, 20:25

klimat jak za dawnych czasów, na pierwszy rzut oka pomyślałbym że kwiaty są rtęciowe.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 2 czerwca 2020, 23:12

Faktem jest, że teraz jest jakoś przyjemniej przy białym świetle. Szczególności widać to po zieleni która ma teraz żywe kolory, a nie zgniłe. Dodatkowo powtórzyła się historia, jak przy zmianie z rtęci na sodę na ul. Śląskiej był przejściowo pojedynczy sodowy kwiat w ciągu dających bielą rtęciowych kwiatów tak teraz na Władysława IV był ten pojedynczy częściowo sodowy kwiat w ciągu LEDowych kwiatów (choć pełna powtórka byłaby jakby na części kwiatów były duety jakiś innych przejściowych opraw tak jak zapamiętałem, że na Władysława IV między stanem 10xOURW, a 6xSGS były przez kilka dni duety jakiś innych sodowych opraw, może Indal IVH choć może też to się nie zdarzyło, a duża odległość tych wydarzeń w czasie dała mętność wspomnień i dopowiadanie rzeczami które się nie wydarzyły).

Ogólnie to teraz w Gdyni z sodowych kwiatów to zostały te na dwóch odcinkach obwodnicy (jakby ktoś chciał to mogę podlinkować konkretne foty), 7 sztuk na fragmencie Estakady Kwiatkowskiego oddanym do użytku w tym wieku (reszta Estakady została zledyzowana już wcześniej, teraz już można mówić nawet o latach) no i jeśli chodzi o te kwiaty które miały i mają konkretnie SGS203 to zostało 7 sztuk. Te na fragmencie Estakady nad Morską uchwyciłem na tym zdjęciu (te LEDy niżej oświetlające Morską to świeżynki):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze niedawno były jedne z relatywnie rzadkich w oświetleniu miejskim Gdyni Strad:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając do chwili obecnej, wspomniane wcześniej sodowe OZPR też zostały zastąpione:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

LEDy oświetlają też zejście do tunelu koło kładki na przystanek Gdynia Stocznia (nie mam zdjęcia tych LEDów), tyle, że tam zamiast bezpośredniej zamiany z OZPR (które do końca miały rtęć) była zamiana z SL-100 które się tam pojawiły w 2014:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego po ledyzacji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odpicowany park obok:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przejście dla pieszych nowo utworzone jakiś czas temu gdy na kwiatach była soda. Doświetlone oświetleniem LED, diody ciepłobiałe, kontrastowały wcześniej z sodą, teraz kontrastują z diodami na kwiatach które są zimniejsze. Na zdjęciu świeci się jedna z dwóch opraw gdyż druga była na innym obwodzie i uruchomiła się chwilę potem:
Obrazek

Obrazek

Względem marca teraz poszczególne fragmenty odpaliły w odwrotnej kolejności:
Obrazek

Obrazek

Dalej jest jeszcze soda:
Obrazek

Na pierwszym planie LED, a dalej trio z SGS203 i dwoma Ambarami:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odwracając się w drugą stronę widać, że teraz świeci komplet:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coś nie pykło:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Władysława IV nadal są cztery sztuki sodowe, ta czwórka jest częścią tej siódemki mającej jako ostatnie kwiaty oprawy SGS203:
Obrazek

Warto też wspomnieć, że na Świętojańskiej wpakowano retrofity LED do niektórych oryginalnych opraw. Same oprawy wizualnie się nie zmieniły, można rozpoznać po tym, że po załączeniu zasilania natychmiast świecą pełną mocą gdy pozostałe z MH się muszą rozgrzać:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez klosz przebija się kształt źródła światła:
Obrazek

Widać, że to przeróbka gdyż różnią się od fabrycznych wersji LED jakie są przy dworcu:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 7 czerwca 2020, 01:45

Kolejny przykład jak szybko postępują zmiany, w poprzednim poście zaprezentowałem zestaw z LEDem na pierwszym planie i trio sodowym złożonym z SGS203 i dwóch Ambarów. Jak byłem w tych okolicach w ostatni czwartek (zdjęcia dzienne) i piątek (zdjęcia wieczorne) to już był komplet LEDów także na tym niskim kwiacie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pobliskie parkówki:
Obrazek

Obrazek

Wcześniej poruszałem temat Lun w Gdyni, nie wspomniałem wtedy jednak o Lunach na pętli autobusowo-trolejbusowej Cisowa SKM gdyż nie byłem pewien czy nadal są. Okazuje się, że jeszcze są zatem dla miłośników Lun zrobiłem kilka zdjęć :twisted: :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Duet Strady i Luny, Strada w ramach doświetlania przejścia dla pieszych w 2016 otrzymała MH:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu zdjęcia z 2016 przedstawiające ten duet w akcji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając do współczesności:
Obrazek

Tu też są jeszcze Strady, a w dalszej perspektywie SGS203:
Obrazek

Dawniejsze zdjęcia w akcji, warto zaznaczyć, że na starych zdjęciach źródłem światła o zimnej dziennej barwie był MH w Ambarze, a drugi cieplejszy MH to był w Stradzie i obecnie akurat te dwie oprawy z MH zostały punktowo zamienione na LED:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W temacie dużych kwiatów to przy dworcu nadal jest jeden rodzyn sodowy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Był film z nocnym przejazdem, czas na zdjęcia wieczorne z kwiatami w akcji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wcześniej wrzuciłem komórkowe zdjęcie kwiata przy skrzyżowaniu Morskiej z wjazdem na obwodnicę, teraz zrobiłem dokładniejsze zdjęcia. Jeśli uwzględnić moc pojedynczej oprawy razy ich ilość, to wśród zledyzowanych kwiatów ten jest chyba najmocniejszy w Gdyni:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odnośnie tego, że poza zniknięciem z Sopotu kwiatów z GE M-250A, reszta sopockich kwiatów została jak jest to prezentuję te zdjęcia aktualnego stanu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Utilizer » 7 czerwca 2020, 14:06

Dużo dobrych ujęć, a co do modernizacji szkoda że nie pomalują wysięgników na betoniakach trochę to paskudzi. Z tego co czytam to może powymieniają to na nowe słupy i dlatego już nie ruszają
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości