Pastorały

Dyskusje na temat rodzajów słupów oświetleniowych i innych konstrukcji podtrzymujących oprawy oświetleniowe

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 26 maja 2008, 22:06

No więc bajki o pastorałach na Sadybie dziś ciąg dalszy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

l l l l

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez Michal » 26 maja 2008, 22:42

Użyję słowa koleżanki Mirror:te patsorały są cudne :!: I jeszcze jedno pytanie,czy te pastorały są oryginalne,czy to replika,a te oprawy też wyremontowane i poprzerabiane na sodowe :?:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 26 maja 2008, 22:52

Michal napisał(a):Użyję słowa koleżanki Mirror:te patsorały są cudne :!: I jeszcze jedno pytanie,czy te pastorały są oryginalne,czy to replika,a te oprawy też wyremontowane i poprzerabiane na sodowe :?:
dzięki Michał

Na pewno część z nich jest oryginalna, choc ja ciągle nie mam żadnego wzorca, kórym mógłbym sprawdzać w terenie, czy dany słup to oryginał, czy kopia, czy może nawet nieudana kopia, taka niby na wzór.

Napis Białogon (nazwa huty) i jeszcze jedna huta (nazwy teraz nie pomnę) oznaczają oryginał.
Ale jakże łatwo zrobić takie same słupy dziś, i to z takim samym napisem !

Co do samych opraw, to nie wiem - może część z nich jest oryginalna?
Ale też część to mogą być produkty firm współczesnych - Paweł powie, jakich, Schreder Albany?, czy jakoś tak?

Muszę wreszcie kupić tą książkę "Warszawskie latarnie" Zielińskiego, to może dowiem się, jak rozpoznawać oryginały a jak kopie :( ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez Michal » 26 maja 2008, 23:00

A czy całą Sadybę oświetlają takie latarnie :?:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 26 maja 2008, 23:17

Michal napisał(a):A czy całą Sadybę oświetlają takie latarnie :?:


A nie, nie

Pokażę wkrótce zestaw wielu różnych opraw, kóre tam zastałem
No, są kwadratówki, Strady i inne wynalazki
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez rtęciówka » 27 maja 2008, 11:59

cieszyn napisał(a):Napis Białogon (nazwa huty) i jeszcze jedna huta (nazwy teraz nie pomnę) oznaczają oryginał.
Ale jakże łatwo zrobić takie same słupy dziś, i to z takim samym napisem !

Nie wiem, czy się przyznawać, ale w Myszkowie w hucie Mystal się takie właśnie słupy produkuje :oops: Zdjęcia oświetlenia tej huty już trochę jest, ale wciąż mało. Postaram się to nadrobić :oops:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Pastorały

Postprzez Paweł » 27 maja 2008, 15:10

No fotki oczywiście fajne :)

Na pewno na nowych pastorałach nie ma napisu "Białogon" po wojnie już nie odlewano w tej hucie pastorałów. Pastorały przed wojną miały kilka wersji np. z bardziej prostym cokołem - np. na obszarach Wyględów i Sadyba w dzielnicy Mokotów a np. w Śródmieściu z szerszym i bardziej ozdobnym i takie repliki instaluje się obecnie w tej dzielnicy.
Może znakiem rozpoznawczym jest też sposób montowania oprawy - z tych przedwojennych wystaje kabel z dziurki obok wiszącej oprawy.

Tak, na ostatnich zdjęciach są oprawy Albany - te wyglądają na nowe.
Przedwojennych opraw na Sadybie chyba już nie ma - nie znalazłem takich.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 28 maja 2008, 00:14

Dzięki Paweł, będę drążył temat, jak mnie znasz ;)

Znalazłem w necie:

14 maja o godzinie 20 mija pewna rocznica ważna dla warszawy. Dokładnie 14 maja 1906 r o godzinie 20.00 na ulicach Mazowieckiej, Erywańskiej, Berga, Włodzimierskiej, Trębackiej, Wierzbowej, wareckiej, na pl. Wareckim i Saskim oraz w ogrodzie Saskim zapaliły się pierwsze latarnie elektryczne. Niestety nie zachowały się nigdzie kompletne pastorały z tego okresu. Jedyne zachowane na pl. Trzech Krzyży są zdekompletowane, z zachowanymi zeliwnymi cokołami oraz klapą z napisem AKCYJNE TOWARZYSTWO SOSNOWIECKICH FABRYK RUR ŻELAZA, SOSNOWIEC 1904 data ta jest doscć dziwna bowiem pastorały zapaliły się w 1906 r , ale ma ona związek z elektrownia na Powislu dla której kotły dostarczała firma Fitzner i Gamper z Sosnowca.
Nastepne latarnie zapaliły się 14 lipca 1907 r r
Pastorały z oresu 06 i 07 r padły niestety ofiarą powojennych niszczycieli.
Oswietlenie wstępowało równiez ze słupami trakcji tramwajowej. Taki rodzaj zachował sie na ul. Granicznej. Słupy te dostarczała gł. firma Siemens-Schuckert.
Dalsze typy słupów wielkomiejskich z ozdobnyi cokałami oraz podmiejskich z wąskimi cokołami (wprowadzone w latach 30) produkowały gł. huty Białogon, Blachownia i inne.
Istniała tez odmiana parkowo-ogrodowa, zachowana w parku Ujazdowskim.
Latarnie umieszczano w odległości 45 m od słupa a klosze wieszano na wys 8 a później 10 m.
Po I wojnie swiatowej uproszczono wysokość od 5 do 7 metrów.
Podczas budowy trzeciego mostu zarząd miejski zlecił Stefanowi Szyllerowi opracowanie latarni do stylu mostu.
Po wojnie latarnie padały łupem BOS-u i były traktowane jako złom, choć zachowały się dokumety iż elektrownia miejska zagraża odp finansową za niszczenie latarni.
W latach 90 zaobserwowano rekonstrukcje na historycznych ulicach dawnych pastorałek. I mniejmy nadzieje ze za kilka lat warszawa bedzie słynac z tego typu latarni.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez Michal » 28 maja 2008, 23:13

cieszyn napisał(a):Dzięki Paweł, będę drążył temat, jak mnie znasz ;)

Znalazłem w necie:

14 maja o godzinie 20 mija pewna rocznica ważna dla warszawy. Dokładnie 14 maja 1906 r o godzinie 20.00 na ulicach Mazowieckiej, Erywańskiej, Berga, Włodzimierskiej, Trębackiej, Wierzbowej, wareckiej, na pl. Wareckim i Saskim oraz w ogrodzie Saskim zapaliły się pierwsze latarnie elektryczne. Niestety nie zachowały się nigdzie kompletne pastorały z tego okresu. Jedyne zachowane na pl. Trzech Krzyży są zdekompletowane, z zachowanymi zeliwnymi cokołami oraz klapą z napisem AKCYJNE TOWARZYSTWO SOSNOWIECKICH FABRYK RUR ŻELAZA, SOSNOWIEC 1904 data ta jest doscć dziwna bowiem pastorały zapaliły się w 1906 r , ale ma ona związek z elektrownia na Powislu dla której kotły dostarczała firma Fitzner i Gamper z Sosnowca.
Nastepne latarnie zapaliły się 14 lipca 1907 r r
Pastorały z oresu 06 i 07 r padły niestety ofiarą powojennych niszczycieli.
Oswietlenie wstępowało równiez ze słupami trakcji tramwajowej. Taki rodzaj zachował sie na ul. Granicznej. Słupy te dostarczała gł. firma Siemens-Schuckert.
Dalsze typy słupów wielkomiejskich z ozdobnyi cokałami oraz podmiejskich z wąskimi cokołami (wprowadzone w latach 30) produkowały gł. huty Białogon, Blachownia i inne.
Istniała tez odmiana parkowo-ogrodowa, zachowana w parku Ujazdowskim.
Latarnie umieszczano w odległości 45 m od słupa a klosze wieszano na wys 8 a później 10 m.
Po I wojnie swiatowej uproszczono wysokość od 5 do 7 metrów.
Podczas budowy trzeciego mostu zarząd miejski zlecił Stefanowi Szyllerowi opracowanie latarni do stylu mostu.
Po wojnie latarnie padały łupem BOS-u i były traktowane jako złom, choć zachowały się dokumety iż elektrownia miejska zagraża odp finansową za niszczenie latarni.
W latach 90 zaobserwowano rekonstrukcje na historycznych ulicach dawnych pastorałek. I mniejmy nadzieje ze za kilka lat warszawa bedzie słynac z tego typu latarni.

Cieszyn,dzięki,bardzo lubię takie informacje.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 29 maja 2008, 22:18

Michal napisał(a):
cieszyn napisał(a):Dzięki Paweł, będę drążył temat, jak mnie znasz ;)

Znalazłem w necie:

14 maja o godzinie 20 mija pewna rocznica ważna dla warszawy. Dokładnie 14 maja 1906 r o godzinie 20.00 na ulicach Mazowieckiej, Erywańskiej, Berga, Włodzimierskiej, Trębackiej, Wierzbowej, wareckiej, na pl. Wareckim i Saskim oraz w ogrodzie Saskim zapaliły się pierwsze latarnie elektryczne. Niestety nie zachowały się nigdzie kompletne pastorały z tego okresu. Jedyne zachowane na pl. Trzech Krzyży są zdekompletowane, z zachowanymi zeliwnymi cokołami oraz klapą z napisem AKCYJNE TOWARZYSTWO SOSNOWIECKICH FABRYK RUR ŻELAZA, SOSNOWIEC 1904 data ta jest doscć dziwna bowiem pastorały zapaliły się w 1906 r , ale ma ona związek z elektrownia na Powislu dla której kotły dostarczała firma Fitzner i Gamper z Sosnowca.
Nastepne latarnie zapaliły się 14 lipca 1907 r r
Pastorały z oresu 06 i 07 r padły niestety ofiarą powojennych niszczycieli.
Oswietlenie wstępowało równiez ze słupami trakcji tramwajowej. Taki rodzaj zachował sie na ul. Granicznej. Słupy te dostarczała gł. firma Siemens-Schuckert.
Dalsze typy słupów wielkomiejskich z ozdobnyi cokałami oraz podmiejskich z wąskimi cokołami (wprowadzone w latach 30) produkowały gł. huty Białogon, Blachownia i inne.
Istniała tez odmiana parkowo-ogrodowa, zachowana w parku Ujazdowskim.
Latarnie umieszczano w odległości 45 m od słupa a klosze wieszano na wys 8 a później 10 m.
Po I wojnie swiatowej uproszczono wysokość od 5 do 7 metrów.
Podczas budowy trzeciego mostu zarząd miejski zlecił Stefanowi Szyllerowi opracowanie latarni do stylu mostu.
Po wojnie latarnie padały łupem BOS-u i były traktowane jako złom, choć zachowały się dokumety iż elektrownia miejska zagraża odp finansową za niszczenie latarni.
W latach 90 zaobserwowano rekonstrukcje na historycznych ulicach dawnych pastorałek. I mniejmy nadzieje ze za kilka lat warszawa bedzie słynac z tego typu latarni.

Cieszyn,dzięki,bardzo lubię takie informacje.


A proszę :D

Ja też lubię mieć pełne informacje, jeśli to tylko jest możliwe :P
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słupy oświetleniowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość