Pastorały

Dyskusje na temat rodzajów słupów oświetleniowych i innych konstrukcji podtrzymujących oprawy oświetleniowe

Re: Pastorały

Postprzez Paweł » 26 czerwca 2010, 17:31

Oczywiście że repliki, przedwojenne zakończyły żywot w hucie...
Nowsze pastorały już windek nie miały i to by było bez sensu je przywracać do nowych opraw. Windki są na pastorałach przedwojennych wpisanych do rejestru zabytków np. na Kolonii Profesorskiej i tam niech pozostaną.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez moog » 5 listopada 2010, 21:19

Żałosne podróbki pastorałów w Parku Ujazdowskim:
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 14 stycznia 2011, 21:24

Stare czasy, stare oprawy - gdzie? nietrudno zgadnąć, Warszawa
Dziś na Zachodniej wiszą ORZ-1, ale słupy już nie te.

Widać piękne duety pastorałowe (dziś już takich nie ma) mam nadzieję, że wyposażone w mechanizmy pozwalające opuszczać i podnosić oprawy oświetleniowe :roll:

Obrazek

W tle budynki gazowni warszawskiej.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały z Warszawy i nie tylko

Postprzez cieszyn » 9 marca 2011, 23:21

Paweł napisał(a):Byłem na ul. Podskarbińskiej i niestety te pastorały stojące na końcowym odcinku od ul. W.Chrzanowskiego są w tragicznym stanie :x :| Zardzewiałe, mają zbite lampy, nie świecą, pozbawione cokołów które sobie złomiarze przywłaszczyli :evil: Nie ma na nich żadnego śladu windek czyli one są jakby młodsze ale na pewno przedwojenne.
To skandal jak dba zarząd dzielnicy Praga-Południe o takie zabytki a tym bardziej że tam znajduje się oddział ZUS-u więc dużo ludzi tam przyjeżdża a na ulicy ciemno...
Większość zdjęć mi nie wyszła bo jakiś głupi pies cały czas za mną blisko lazł i mnie non stop obszczekiwał :x :evil: + ta okropna pora roku i pogoda :|

Obrazek

...]


Otóż chciałem powiedzieć, że pastorałek przy Podskarbińskiej już nie ma i być nie będzie !!!!!!



Spokojnie - podjęto decyzję o ich remoncie. Niestety, po naprawie trafią na ...... Rybną. To chyba dobra lokalizacja, patrząc na tamtejsze otoczenie itd.

A w szczegółach poczytajcie o tym remoncie tutaj :arrow: http://blog.zw.com.pl/zabytki/2010/11/1 ... uratowane/



PS -
Zniknęły! No pięknie, myślę se, i już walnąłem pięścią w stół! Bo jakby zginęły wszystkie z Podskarbińskiej, to ohyda i czarna rozpacz by była normalnie :evil:

Na Rybnej faktycznie będzie im do twarzy.
Chyba by się musiał stać cud, zeby ktoś wpadł na pomysł, zeby odrestaurować także te sprytne mechanizmy wciągarkowe, windkami zwane. O - jakżebym chciał!
Wykupiłbym se aboonament na kręcenie korbą i byłbym tam nieustannie kręcił i kręcił :wink:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały z Warszawy i nie tylko

Postprzez cieszyn » 7 kwietnia 2011, 21:17

No i faktycznie już nie ma na Podskarbińskiej tych pastorałów, a tak się szykowałem, żeby je ujrzeć! Byłem tam wczoraj, kicha. Stoją jakieś nowe metalowe słupy i małe oprawy, na które nawet nie chciało mi się spojrzeć :evil:

PS - też mnie tam Paweł, jakiś pies wciąż obszczekiwał, ale pogoniłem gada i dał spokój. Wystarczy zamarkować schylenie się po kamień, niejeden pies jest już wtedy daleko :lol:

PS 2 - byłem tez na Rybnej, cóż, to taka mała ciasna uliczka, może i tampo remoncie będzie tym pastorałom dobrze? :roll:
W sumie zrobiłem sobie przejście od Wiatracznej aż po Gocławską - lekko 6 km! Coś fotek mam to i pokażę


cieszyn napisał(a):
Paweł napisał(a):Byłem na ul. Podskarbińskiej i niestety te pastorały stojące na końcowym odcinku od ul. W.Chrzanowskiego są w tragicznym stanie :x :| Zardzewiałe, mają zbite lampy, nie świecą, pozbawione cokołów które sobie złomiarze przywłaszczyli :evil: Nie ma na nich żadnego śladu windek czyli one są jakby młodsze ale na pewno przedwojenne.
To skandal jak dba zarząd dzielnicy Praga-Południe o takie zabytki a tym bardziej że tam znajduje się oddział ZUS-u więc dużo ludzi tam przyjeżdża a na ulicy ciemno...
Większość zdjęć mi nie wyszła bo jakiś głupi pies cały czas za mną blisko lazł i mnie non stop obszczekiwał :x :evil: + ta okropna pora roku i pogoda :|

Obrazek

...]


Otóż chciałem powiedzieć, że pastorałek przy Podskarbińskiej już nie ma i być nie będzie !!!!!!



Spokojnie - podjęto decyzję o ich remoncie. Niestety, po naprawie trafią na ...... Rybną. To chyba dobra lokalizacja, patrząc na tamtejsze otoczenie itd.

A w szczegółach poczytajcie o tym remoncie tutaj :arrow: http://blog.zw.com.pl/zabytki/2010/11/1 ... uratowane/



PS -
Zniknęły! No pięknie, myślę se, i już walnąłem pięścią w stół! Bo jakby zginęły wszystkie z Podskarbińskiej, to ohyda i czarna rozpacz by była normalnie :evil:

Na Rybnej faktycznie będzie im do twarzy.
Chyba by się musiał stać cud, zeby ktoś wpadł na pomysł, zeby odrestaurować także te sprytne mechanizmy wciągarkowe, windkami zwane. O - jakżebym chciał!
Wykupiłbym se aboonament na kręcenie korbą i byłbym tam nieustannie kręcił i kręcił :wink:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez Paweł » 6 stycznia 2012, 22:44

Wyremontowany przedwojenny pastorał warszawski przy Zajęczej przez firmę Robdar Dariusz Samułek. Wcześniej był nieczynny. Teraz jest podłączony do zasilania, w nowej oprawie OP-60 jest lampa metalohalogenkowa (równocześnie usunięty został słup z kulą sodową bo ten pastorał pełni teraz funkcję miejskiej latarni)
Pierwsza replika bazy żeliwnej (cokołu) dzięki zrobieniu odlewu z tej latarni znajduje się przy pastorałce na rogu Mazowieckiej i Kredytowej.

Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 26 lutego 2012, 02:49

Otóż montują odnowione oryginały, ale ..............................
sami doczytajcie jakie to ale

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,ne ... 36532.html
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez Paweł » 1 marca 2012, 00:52

Bez sensu skrócili tekst który brzmi:

Wykonawca oczyścił wszystkie elementy z farby i produktów korozji żelaza metodą piaskowania. W tym momencie wykonano modele służące do kopiowania elementów latarni dla potrzeb przyszłych remontów i rewitalizacji ulic.
Po uzupełnieniu ubytków zabezpieczono elementy latarni środkami antykorozji metodą cynkowania natryskowego i ogniowego (zanurzenia w ciekłym cynku). Dalej naniesiono kolor. Istotną czynnością prac konserwatorskich było uzupełnienie zwieńczenia w kształcie krzywaśni pastorału. Ten element odtwarzaliśmy na bazie pozyskanych wzorów w przeszłości. Samą lampę typu Eger dostaliśmy od firmy Schreder Polska. Latanię można już podziwiać w tym samym miejscu, co 105 lat temu.



Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez trojmiejski » 15 maja 2012, 21:05

Zastanawia mnie czy ten pastorał na tym zdjęciu: http://www.linia29.cal.pl/galeria/displ ... =80&pos=11 to oryginał z dawnych lat czy replika? Zdjęcie przedstawia stację piaseczyńskiej wąskotorówki.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia strona

Powrót do Słupy oświetleniowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości