Pastorały

Dyskusje na temat rodzajów słupów oświetleniowych i innych konstrukcji podtrzymujących oprawy oświetleniowe

Re: Pastorały z Warszawy i nie tylko

Postprzez FOX » 12 listopada 2007, 00:47

Kable przechodzą przez kołowrotek więc może i mechanizm jeszcze się zachował ale widać jakby kable były związane taśmą klejącą :lol:
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Pastorały z Warszawy i nie tylko

Postprzez cieszyn » 13 listopada 2007, 23:46

przez Paweł 12 listopada 2007, 01:21

To te zdjęcie ktore cieszyn załączyl w innym temacie. Widać że nawt ten mechanizm się na niej zachował


Nie chcę się wymądrzać, ale pozwól Paweł, że w tym temacie coś dopowiem.
Mechanizm to by wg mnie oznaczał całość, czyli windka korbowa w podstawie, linka nośna, kółka odciągowe w gónej części oraz uchwyt sprzęgła.
Tu zaś na zdjęciu komentowanym przez Ciebie widać tylko fragment mechanizmu - jego górną część.
Ja zaś pierwotnie chciałem przez słowo mechanizm rozumieć samą windkę korbową, ale po namyśle uznałem, że mechanizm to całość, więc tą całość tu opisałem.

Wracając więc do komentarza Pawła, rzekłbym, uściślając nieco: Widać że nawet fragment mechanizmu się na niej zachował
To zaś, czy sama windka korbowa jest jeszcze w danym pastorale, frapuje mnie niesłychanie, bo chciałby to zobaczyć!
Nie wiem, jak wygląda wersja windki montowana w pastorałach.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały z Warszawy i nie tylko

Postprzez Paweł » 15 listopada 2007, 18:39

Byłem na ul. Podskarbińskiej i niestety te pastorały stojące na końcowym odcinku od ul. W.Chrzanowskiego są w tragicznym stanie :x :| Zardzewiałe, mają zbite lampy, nie świecą, pozbawione cokołów które sobie złomiarze przywłaszczyli :evil: Nie ma na nich żadnego śladu windek czyli one są jakby młodsze ale na pewno przedwojenne.
To skandal jak dba zarząd dzielnicy Praga-Południe o takie zabytki a tym bardziej że tam znajduje się oddział ZUS-u więc dużo ludzi tam przyjeżdża a na ulicy ciemno...
Większość zdjęć mi nie wyszła bo jakiś głupi pies cały czas za mną blisko lazł i mnie non stop obszczekiwał :x :evil: + ta okropna pora roku i pogoda :|

Obrazek

A ta ma jakąś dziwną oprawę
Obrazek

Natomiast przy:
Obrazek
stoją 2 pastorały ale ślady po tym mechanizmie są na jednym z nich stojący przy schodach na Skarpie Warszawskiej
Te pastorały są w dobrym stanie i świecą :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały z Warszawy i nie tylko

Postprzez neon44 » 15 listopada 2007, 21:00

Ta dziwna oprawa na drugiej fotce to ORP-80
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pastorały z Warszawy i nie tylko

Postprzez cieszyn » 15 listopada 2007, 21:10

PAWEŁ

SUPER REPORTAŻ :o :!:
Pogoda nic zdjęciom nie zaszkodziłą, wręcz przeciwnie, dodała uroku. To raj dla niejednego fotografa, to jest rozproszone światło, żadnych kontrastów, ostrych krawędzi, po prostu plastyczne zdjęcia - i Twoje takie są :!:

Pastorały na ul. Podskarbińskiej to widać oryginały, ale bez mechanizmow windkowych, ciekawe, jak zmieniali lampy, chyba z drabiny?

Na drugim zdjęciu wisi SUPER oprawa, podobna do tej, jaką kiedyś odkryłem w Goleszowie (viewtopic.php?f=50&t=347)

Wygląda ta oprawa na ORP (viewtopic.php?f=16&t=72&st=0&sk=t&sd=a&start=10)
ale nie tak do końca. Bo ja znalazłem ORP-125, a Ty na tej latarni ORP-80 firmy Mesko
ORP-80 Mesko.jpg
ORP-80 Mesko.jpg (93.37 KiB) Przeglądane 2878 razy

Były to oprawy wnętrzowe do przemysłu, gdzie było duże zapylenie i możliwość narażenia na uszkodzenia mechaniczne. SUPER!

Co do dbania o te pastorały, to jak już pisałem, one są zabytkami uznanymi, tylko ludzie traktuję je jak psy do podnoszenia nogi i obs..... :evil: :evil:


Natomiast na Profesorskiej: sam miód!

To są oryginały wraz z windkami! Widać wszystkie oznaki: gruba podstawa, duże drzwiczki, 2 kółka odciągowe w górnej części. No i SPRZĘGŁO elektryczne, dzięki czemu oprawa odłączana była z prądu i zjeżdżała w dół tylko na lince nośnej. Chciałbym zobaczyć, jak wyglądało i działało połączenie elektryczne w tym sprzęgle, coś jak gniazdko-wtyczka



Podobne pastorały widziałem wieczoorem na Niegolińskiego (?) na Żóliborzu, ale w ciemności nic nie ciekawego ujrzałęm w górnej części pastorału.

Dzięki za zdjęcia!!!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez FOX » 15 listopada 2007, 22:57

gdzie znajduje się te sprzęgło?
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 15 listopada 2007, 23:04

FOX napisał(a):gdzie znajduje się te sprzęgło?


Już pokazuję:

sprzeglo_pastoral.jpg
sprzeglo_pastoral.jpg (93.49 KiB) Przeglądane 2859 razy


Górna część sprzęgła (ten taki okrągły kubek odwrócony dnem do góry) to gniazdko. Bylo umocowane na stałe na pastorale
Do niego, od dołu, wchodziła wtyczka, która była umocowana do linki nośnej.

Załączam zupełnie niczym nie potwierdzony rysunek tego sprzęgła. POkazuje on tylko domniemaną zasadę łączenia i rozłączania zasilania lampy czy żarówki w tym sprzęgle.
sprzeglo-szkic-domniemany.JPG
sprzeglo-szkic-domniemany.JPG (34.03 KiB) Przeglądane 2849 razy

Interesuje mnie sposób wykonania tego łącznika elektrycznego, przypuszczam, że były to dwa współosiowe jakby kubki, które bez problemu zawsze na siebie nachodziły robiąc styk elektryczny obu części: dolnej, ruchomej i górnego, nieruchomego kubka.
Oj wlazłbym tam na drabinę, żeby to rozkręcić i sfocić! - choćbym się miał przy tym spocić!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 23 listopada 2007, 22:11

Na stronie:
http://www.tpw.org.pl/

można zobaczyć, jak kiedyś wyglądała Warszawa. To było cacko architektoniczne!
Na tej stronie znalazłem czyjś znamienny wpis : "nie zdawałem sobie sprawy ze kiedys było tak pieknie..., tomek"

Ilu dzisiejszych mieszkańców stolicy sobie z tego zdaje sprawę?

PS. - kurcze! ile tam widać starych pastorałów na zdjęciach tam pokazanych :idea: :!: :o

I powiem więcej - już wtedy na przewieszkach, nad ulicą wisiały te same oprawy, co na pastorałach, przykład:
- ulica Wierzbowa

Wierzbowa.JPG
Wierzbowa.JPG (22.69 KiB) Przeglądane 2810 razy


A najciekawszy pastorał zobaczyłem tam na ............ dachu budynku, zobaczcie sami:
Park praskii.JPG
Park praskii.JPG (27.1 KiB) Przeglądane 2807 razy

Dziś w tym miejscu nic się z tego budynku nie zachowało

Oprawa wisi na lince, oprawę wskazałem strzałką, a obok narysowałem kształt tej oprawy, bo trochę trudno ją dostrzec.
Widać też tą linkę nośną, jak idzie od oprawy, przez pastorał aż gdzieś do dachu, gdzie zapewne był zamontowany mechanizm korbowy do opuszczania oprawy! :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez Paweł » 23 listopada 2007, 23:57

Cieszyn, na tej stronie nic nie ma...
Może to z tej: http://www.warszawa1939.pl lub innych ciekawych pełnych zdjęć/pocztówek i porównań współczesnych: http://www.stalus.iq.pl/show.php/
http://www.starawarszawa.pl/

Wie jak było niemal każdy Warszawianin i Warszawianka, ponad milion przyjezdnych - niewiele z nich...

A na zajęczej na tym jednym pastorale też mechanizm windki się nie zachował...

To najstarszy obiekt drogowy Warszawy - wiadukt Markiewicza w ciągu ul. Karowej na Powiślu - po jego renowacji odtworzono przedwojenne kandelabry usunięte w PRL-u:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia ze strony ZDM
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 24 listopada 2007, 00:16

Paweł, sorry, mnie się otwierała strona:

http://www.stalus.iq.pl/show.php/

jako podstrona tej co wcześniej podałem, stąd ten kłopot :oops:

- tam są ulice Warszawy wczoraj i dziś i zdjęcia o których pisałem

Co powiesz o tym pastorale NA DACHU :o :?:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słupy oświetleniowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości