Pastorały

Dyskusje na temat rodzajów słupów oświetleniowych i innych konstrukcji podtrzymujących oprawy oświetleniowe

Re: Pastorały

Postprzez Paweł » 24 listopada 2007, 00:30

OK.
Pastorał bardzo ciekawy z pomysłowym rozwiązaniem ułatwiającym życie :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 24 listopada 2007, 14:40

Paweł napisał(a):OK.
Pastorał bardzo ciekawy z pomysłowym rozwiązaniem ułatwiającym życie :)


Ja powiem więcej: to był bodaj NAJWYŻSZY pastorał warszawski :lol: - bo umieszczony na dachu! Z czymś takim się jeszcze nigdzie nie spotkałem :shock:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 25 listopada 2007, 23:31

dogrzebałem się w necie zdjęcia pastorału (myślę, że to oryginał :idea: :!: )
Stoi przy starej gazowni na Woli

zdjęcie z www_ue_neostrada_pl
pastoral.jpg
pastoral.jpg (116.15 KiB) Przeglądane 2500 razy
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez neon44 » 24 grudnia 2007, 11:32

W Alejach stawiają fałszywe pastorały
Maciej Szczepaniuk 07-11-2007, ostatnia aktualizacja 07-11-2007 01:10

Kończy się montaż latarni w Alejach Ujazdowskich. – Takie nigdy tam nie stały! – twierdzą varsavianiści.

Wzdłuż Al. Ujazdowskich od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela stanie 98 stylizowanych latarni. Robotnicy doszli już do połowy odcinka, wczoraj instalowali oświetlenie na pl. Na Rozdrożu.

Pastorały przypadły do gustu przechodniom. – Stare latarnie wykonane były ze zwykłego betonu. Nowe dodają ulicy szyku – mówi pan Andrzej, którego spotkaliśmy na spacerze.

Latarnie nie wzbudziły jednak zachwytu varsavianistów. – To efekt radosnej twórczości poprzedniego konserwatora zabytków na Mazowszu (Ryszarda Głowacza – red.). Zatwierdził pastorały, jakich nigdy w Alejach nie było – oburza się historyk Warszawy Jarosław Zieliński, który wydał ostatnio książkę „Latarnie warszawskie. Historia i technika”. Przypomina, że wzór stawianych pastorałów pochodzi z lat 20. – A w Alejach stały zupełnie inne latarnie z 1907 r. ze zwieńczeniami lirowymi i przyczepionym do nich pałąkiem trakcji tramwajowej – tłumaczy.

Varsavianista krytykuje też kształt latarni, które wkrótce staną w drugim rzędzie – na chodniku wzdłuż Alej. – Niby nawiązują do oświetlenia gazowego, ale to żyrandolowa tandeta – nie owija w bawełnę.

Inwestycję prowadzi Zarząd Dróg Miejskich, ale urzędnicy całą winę za nietrafione latarnie zwalają na byłego wojewódzkiego konserwatora zabytków.Zalecenia do projektów latarni, które zostaną zamontowane w przyszłym roku m.in. na pl. Trzech Krzyży, Książęcej i Nowym Świecie do ronda de Gaulle’a, wydawało już biuro stołecznego konserwatora zabytków.– Będziemy się starać, żeby jak najbardziej przypominały oryginały – obiecuje szefowa biura Ewa Nekanda-Trepka. Pojawiła się nawet szansa, żeby np. na pl. Trzech Krzyży stanęło kilkanaście autentycznych latarni z 1907 r. Słupy trakcyjne z latarniami przechowała jedna z prywatnych firm.

– Mogłyby stanąć po wschodniej stronie placu, po której jeździły tramwaje – proponuje Zieliński.Rozpoczęły się już rozmowy urzędników z przedsiębiorstwem na temat przekazania latarni miastu.
Źródło : Rzeczpospolita

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 24 grudnia 2007, 21:32

... historyk Warszawy Jarosław Zieliński, który wydał ostatnio książkę „Latarnie warszawskie. Historia i technika”.

Polecam wszystkim tą książkę !!! :D :mrgreen: :mrgreen:
Sam ją przejrzałem w jednej księgarni i w wielkim biegu niemal nie przeczytałem od deski do deski! Jest super! Kosztuje ok. 45 zł. Polecam. Są tam rozszyfrowane typy starych opraw, co nad nimi kiedyś debatowaliśmy - na przykładzie zdjęć z Krakowa.
Jako ciekawostkę powiem, że mechanizm podnoszenia i opuszczania samych opraw istniał już przy latarniach gazowych, potem także łukowych, dopiero potem powstały chyba te prawdziwe mechanizmy korbowe ukryte w podstawie pastorałów. Dla mnie - wielka, historyczna gratka.

Co do samych pastorałów - dobrze, że przy tej sprawie jest pan Zieliński
Wiem, ze dawniej istniało kilka wzorów pastorałów, więc też w dzisiejszych czasach różne firmy próbują zrobić interes na kopiowaniu pierwowzorów.
Kłopot w tym, że nie dochowują zbytniej wierności oryginałom.

Na placu 3 Krzyży stoi bodaj jeden lub 2 z ostatnich oryginalnych pastorałów. Jak i jego usuną, to będzie klapa! :(
Jest jednak nadzieja, że tak się nie stanie, choć mam co do tego obawy :? :? :?

PS - kopie pastorałów są dość powszechne w Wwie. Mam cały foto-reportaż z Żoliborza (kiedyś pokażę), potem z Zakopiańskiej, można by długo wyliczać ...
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez Paweł » 25 grudnia 2007, 02:36

Tak, ta książka jest świetna, szkoda że nie opisuje opraw z lat PRL-u - wtedy to byśmy mieli niezłą encyklopedię :)

Nie rozumiem tego larum że pastorały tego typu nie stały w Alejach Ujazdowskich. Niektórzy chcieli by żeby wszystko było takie jak przed wojną ale to jest nierealne. Przedwojenne oświetlenie było na trakcji tramwajowej więc taką trakcję-atrapę za ciężkie pieniądze trzeba by było zaprojektować i wykonać. Ważne że podobają się mieszkańcom i mi też - szczególnie białe oświetlenie metalohalogenkowe.

Na placu Trzech Krzyży są 3 oryginalne słupy, górne zwięczenie zostało za komuny obcięte i wstawiono wzwykły wysięgnik z ORZ6...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez neon44 » 25 grudnia 2007, 12:18

Paweł napisał(a):Tak, ta książka jest świetna, szkoda że nie opisuje opraw z lat PRL-u - wtedy to byśmy mieli niezłą encyklopedię :)

Nie rozumiem tego larum że pastorały tego typu nie stały w Alejach Ujazdowskich. Niektórzy chcieli by żeby wszystko było takie jak przed wojną ale to jest nierealne. Przedwojenne oświetlenie było na trakcji tramwajowej więc taką trakcję-atrapę za ciężkie pieniądze trzeba by było zaprojektować i wykonać. Ważne że podobają się mieszkańcom i mi też - szczególnie białe oświetlenie metalohalogenkowe.

Na placu Trzech Krzyży są 3 oryginalne słupy, górne zwięczenie zostało za komuny obcięte i wstawiono wzwykły wysięgnik z ORZ6...


Lata PRLu opiszemy wspólnie i wdamy :) :mrgreen:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 25 grudnia 2007, 14:05

Lata PRLu opiszemy wspólnie i wdamy :) :mrgreen:


O,tak! Dobry pomysł.

Zgadzam się też z Pawłem, że o te pastorały jest trochę za duży raban, było ich dość dużo typów, więc ustalenie dziś, który jest "najprawdziwszy" jest trudne i nie ma sensu, ważne, żeby firmy kopiujące pastorały, miały obowiązek dochowania jak najbardziej wierności danemu oryginałowi.
A mnie się marzy, że ktoś odrestauruje lub na nowo skonstruuje pastorał z mechanizmem windowym, to by był pełny odjazd i ukłon wobec naszej historii !
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pastorały

Postprzez FOX » 26 grudnia 2007, 16:55

zamiast robić nowe niech zajmą się ratowaniem istniejących łącznie z oprawami które nie długo przerdzewieją oraz mechanizmami
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Pastorały

Postprzez cieszyn » 26 grudnia 2007, 17:45

FOX napisał(a):zamiast robić nowe niech zajmą się ratowaniem istniejących łącznie z oprawami które nie długo przerdzewieją oraz mechanizmami


Właśnie! Czasem mam wrażenie, że część z tych "bojowników" angażuje się bardziej dlatego, żeby się pokazać, a nie żeby ratować to co jeszcze się da - jak to trafnie opisał FOX :!:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słupy oświetleniowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości