Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez matit1 » 23 lipca 2015, 19:07

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez slaweklampy » 24 lipca 2015, 07:08

Witam

Ten słup wygląda na zardzewiały. :lol:
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez AmaSoft » 5 września 2015, 10:40

Witam!
Były już zdjęcia słupów 110 kV, były 220 kV i 400 kV. Czas na najwyższe napięcie stosowane w Polsce czyli 750 kV:

Słup mocny linii Widełka - Chmielnicka:

Obrazek

Stacja Elektroenergetyczna 750/400/110 kV Rzeszów (Widełka):

Obrazek

Obrazek

Teraz inny rejon kraju - stacja elektroenergetyczna 220/110 kV Pątnów, koło elektrowni Pątnów (ZE PAK):

Obrazek

Obrazek

Linie wychodzące ze stacji Pątnów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wśród tych linii znajdują się dwie jednotorowe linie 110 kV zbudowane na słupach serii H52 z przewodami wiązkowymi 2x AFL-8 525mm2. Z tego co się dowiedziałem są to linie do huty aluminium w Koninie.

Pozdrawiam.
AmaSoft
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2015, 18:25

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez swietlik » 5 września 2015, 19:47

Fajne ule wiszą na tej 700ce :mrgreen:

Ta rozdzielnia setkowa w Pątnowie dosyć jest stara, na pierwszy rzut oka aparatura z lat 60-70tych. Jedna linia 220kV z Pątnowa idzie na Czerwonak ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez zawistak » 5 września 2015, 20:30

Witam,
750kV to magia 8-) Wrażenie bycia pod takim słupem pewnie niesamowite. Muszę się tam kiedyś wybrać.
AmaSoft-widzę, że to Twój pierwszy post :) Witamy na forum. Mam nadzieję, że pobędziesz z nami dłużej.
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez AmaSoft » 5 września 2015, 20:44

Ule fajne, ogólnie cała stacja robi wrażenie gdy się stoi koło płotu. Szkoda tylko, że linia i pola liniowe 750 kV nie pracują - cisza nie pasuje do tego miejsca :cry:

Jeszcze dwie fotki - słup mocny linii 400 kV (jeden tor chyba nieczynny, drugi pracuje na 220 kV) linii do Konina (planowo do Pątnowa). Stoi koło autostrady A2 - zdjęcie zrobione w czasie jazdy:

Obrazek

Tutaj zaś linia 120 kV na Węgrzech:

Obrazek

EDIT: Zawistak witam również :) Przeglądałem wcześniej galerię i widziałem na Twoich zdjęciach wiele znajomych słupów, głównie w okolicy elektrowni Siekierki
AmaSoft
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2015, 18:25

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez zawistak » 5 września 2015, 21:03

Witam,
AmaSoft napisał(a):EDIT: Zawistak witam również :) Przeglądałem wcześniej galerię i widziałem na Twoich zdjęciach wiele znajomych słupów, głównie w okolicy elektrowni Siekierki

No tak ja jestem chyba największym na forum fanem Wn i linii Wn, choć nie tylko ;) Zawsze gdy byłem dzieckiem interesowało mnie to dokąd one idą, jadąc do szkoły widziałem linie, które ginęły mi z oczu...aż w końcu znalazłem mapę Warszawy z liniami Wn. Teraz znam wszystkie linie w Wawie, choć niestety nie na pamięć. Na pamięć znam tylko niektóre.
Często fociłem w okolicach elektrociepłowni Siekierki, ponieważ to moja najbliższa okolica i tam bardzo często miałem okazję być.
Czyżbyś był gdzieś z okolic EC Siekierki ( po Twojej wypowiedzi domyślam się, że jesteś z Wawy).
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez AmaSoft » 6 września 2015, 20:18

Pochodzę z Warszawy ale mieszkam koło Piaseczna w sąsiedztwie dwóch linii 110kV Piaseczno - Góra Kalwaria:

Obrazek

Obrazek

Linie te są ciekawe, jeden tor w większości jest poprowadzony na słupach kablobetonowych:

Obrazek

Drugi tor natomiast jest częściowo poprowadzony w płaskim układzie przewodów, na słupach z dwóch żerdzi wirowanych:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Linie są też skablowane na odcinku około 1200 m w okolicy miejscowości Brześce. Słupy kablowe:

Obrazek

Co do znajomości okolic EC Siekierki to moja dziewczyna mieszka na Sielcach, kilkaset metrów od tych słupów (powinieneś je kojarzyć :) ):

Obrazek

Obrazek
AmaSoft
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2015, 18:25

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez zawistak » 7 września 2015, 13:44

AmaSoft napisał(a):Linie te są ciekawe, jeden tor w większości jest poprowadzony na słupach kablobetonowych

Ja bym je nazwał...wirowanymi :?:
AmaSoft napisał(a):Drugi tor natomiast jest częściowo poprowadzony w płaskim układzie przewodów, na słupach z dwóch żerdzi wirowanych

One nie są wirowane. Na takich słupach zwykle widuje się 15kV.

AmaSoft napisał(a):Co do znajomości okolic EC Siekierki to moja dziewczyna mieszka na Sielcach, kilkaset metrów od tych słupów (powinieneś je kojarzyć :) )

Pewnie, że kojarzę.
Pierwszy słup należy do linii EC Siekierki-RPZ Południowa, stoi na skrzyżowaniu Idzikowskiego i Sobieskiego.
Drugi jest następny po nim (tzn. jak patrzymy z EC Siekierki-->RPZ Południowa to pierwszy jest ten niższy, drugi ten wyższy) i na nim jest odgałęzienie do RPZ Stegny. Ten rejon to pogranicze: na południe sa Stegny na północ-Sielce. Ta stacja RPZ Stegny znajduje się kilkadziesiąt metrów na południe od tej. Dlatego jest RPZ Stegny.
RPZ Stegny:
Obrazek
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez slaweklampy » 7 września 2015, 18:43

Witam

Szkoda, że nie stosuje się w Polsce drewnianych słupów wysokiego napięcia, natomiast w Ameryce są bardzo popularne.

Niedługo w gminie Pelplin będzie takie same stado słupów co na powyższych zdjęciach.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości