Linie SN i WN - nateżenia prądu

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez Bartek » 16 lipca 2007, 13:57

Witam. Mam pytanie dotyczące linii WN i SN
Jakie są natężenia prądu na liniach SN 6 i 15kV oraz na liniach WN 110, 220 i 400kV :?:
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez swietlik » 16 lipca 2007, 21:04

Bartek napisał(a):Witam. Mam pytanie dotyczące linii WN i SN
Jakie są natężenia prądu na liniach SN 6 i 15kV oraz na liniach WN 110, 220 i 400kV :?:

Troche głupie pytanie... :lol: Natężenie jest zależne od obciążenia linii. Prąd jest niewielki z uwagi na duże napięcie.
W trafostacjach 15/0,4kV topiki po stronie SN mają przeciętnie wartość 10-20A. Jest logiczne, że płynacy prąd ma wartość mniejszą.
P.S. Słyszałem o typie, który "mierzył" prąd w gniazdku amperomierzem :lol: :lol: , bo chciał zobaczyć jaką ma wartość :lol:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez elek » 16 lipca 2007, 21:25

prąd na liniach SN i WN jest dość duży, setki A to normalka, na taką jedną linie SN przypada kilka trafostacji a każda ma kilkaset kilowatów mocy, linie WN przesyłają setki MW mocy to i prady sa duże.
P.S. Słyszałem o typie, który "mierzył" prąd w gniazdku amperomierzem , bo chciał zobaczyć jaką ma wartość

ja mierzyłem opór, błysło, hukło i swiatło zgasło, z miernika nie było co ratować.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez swietlik » 16 lipca 2007, 22:08

elek napisał(a):prąd na liniach SN i WN jest dość duży, setki A to normalka, na taką jedną linie SN przypada kilka trafostacji a każda ma kilkaset kilowatów mocy, linie WN przesyłają setki MW mocy to i prady sa duże.
P.S. Słyszałem o typie, który "mierzył" prąd w gniazdku amperomierzem , bo chciał zobaczyć jaką ma wartość

ja mierzyłem opór, błysło, hukło i swiatło zgasło, z miernika nie było co ratować.

Noo na przesyłowych to może sięgać setek kA ale na 15-stce to zależy ile trafostacji jest podpietych i jak bardzo mocno są obciżone.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez OURW » 17 lipca 2007, 07:37

No z tymi setkami kA to bym nie przesadzał. Mając linię np. 110kV i prąd 100kA, S=11GVA :mrgreen: - to takie minimum.
Kiedyś, dawno temu miałem jakieś tabele z przekrojami przewodów i dopuszczalnymi obciążeniami i z obliczeń wynikało, że na liniach WN maksymalne prądy są stosunkowo niewielkie - 2;3 kA.

Przy okazji - miałem ostatnio okazję zmierzyć bezpośrednio opór sieci, bo akurat na kilka godzin wyłączono napięcie na moim osiedlu. Oczywiście w grę wchodził pomiar od strony gniazdka - miernik i tak pewnie pokazałby coś w okolicach 0 omów, bo do sieci włączonych jest wiele odbiorników. Jednak nie zaryzykowałem, bo bałem się, że napięcie zostanie załączone i... właśnie nie wiedziałem dokładnie co może być dalej :D. Skoro błyski i huki, to wolę nie próbować.
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez Bartek » 17 lipca 2007, 09:00

widzę, że się nie zrozumieliśmy, chodzi mi o maksymalne prądy, jakie mogą występować na liniach SN i WN
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez mateusz » 28 lutego 2008, 16:40

Linie 400 KV to sa juz chyba linie najwyzszego napięcia W Polsce chyba prawie nie stosowane
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez elektryk » 28 lutego 2008, 16:43

Linia o najwyższym napięciu w Polsce to jedyna linia 750 kV z Rzeszowa na Ukrainę (chyba do Lwowa albo Łucka)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez Mannerheim » 28 lutego 2008, 18:34

mateusz napisał(a):Linie 400 KV to sa juz chyba linie najwyzszego napięcia W Polsce chyba prawie nie stosowane

Dlaczego uważasz, że prawie nie stosowane? Jest wręcz przeciwnie. Główne line magistralne w Polsce to właśnie linie 400 kV (łącznie ponad 5000 km, podczas gdy linii o napięciu 220 kV jest około 8000 km).
Linia o najwyższym napięciu przesyłowym przebiegająca przez terytorium Polski to linia UWN 750 kV Rzeszów-Chmielnicka. Na odcinku polskim jej długość to 114 km, niestety od roku 1993 linia jest wyłączona...
Mannerheim
 
Posty: 236
Zdjęcia: 7
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, 19:15
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów

Re: Linie SN i WN - nateżenia prądu

Postprzez mateusz » 28 lutego 2008, 19:59

Według moich informacji linie WN sa od 60Kv - do 220Kv ,więc każde wyższe napięcie jest juz linia najwyższego napiecia . Wiem o tej nieeksploatowanej obecnie linii z Rzeszowa na Ukraine ,chodziło mi o działające aktualnie linie i ich masowe występowanie
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Następna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości