Awaria na terenie Enion S.A

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez neon44 » 28 stycznia 2010, 09:47

Nigdy czegoś takiego nie widziałem :o :shock: Istna masakra. Świetnie wygląda ta zmrożona strada, jak z bajki :mrgreen: Ciekawe czy będzie jeszcze świecić :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez leon0785 » 28 stycznia 2010, 20:37

Widziałem i widze takie widoki na żywo w północnej części województwa małopolskiego (powiat miechowski).
Musze przyznać że na żywo wygląda to bajecznie i kosmicznie jakby na innej planecie naprawdę pięknie i bajkowo.
Ale przyznam że nigdy czegoś takiego wcześniej nie widziałem co sie tu teraz wyrabia na południu. Zwykłe ŻN-y czy to nowe czy stare lamały się jak zapałki po 5, 6 czasem więcej sztuk na raz a 10 czy 12 metrowe drzewa oblepione tym lodem kładły sie na ziemie.
leon0785
 

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez swietlik » 28 stycznia 2010, 21:40

Tam gdzie linie uszkodziły się lub zerwały pod naporem oblodzonych drzew to tylko i wyłącznie wina energetyki. Nic nie robili przez ok. 30 lat i teraz mają za swoje... w tym przypadku nie ma co zrzucać winy na pogodę ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez Paweł » 31 stycznia 2010, 22:44

Chyba aż takiego oblodzenia nie było nigdzie od wielu lat... Po prostu masakra...

Gdyby linie były po ziemią to problemu by dziś nie było ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez elektryk » 1 lutego 2010, 16:40

Nigdy w 100 % nie będzie linii kablowych. Podobna awaria była była na terenie PGE Dystrybucja Zamość ale nie na taką skalę (mieszkańcy mimo wszystko nie miały dostaw energii przez 2 tygodnie).
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez oskard » 2 lutego 2010, 18:53

Ale widzieliście w tv, jak sie ludzie burzyli, że prundu nie mają :?: Że piece nie grzeją itd. A ja tak se myśle, w latach 50 to sie wszyscy cieszyli, że prund dotarł na ich wieś, to była nowość, rozumiem, dzisiaj mamy XXI wiek, ale na wsi dopóki będą linie napowietrzne (mam nadzieje że zawsze :) ) dopóty prąd w zime będzie rzeczą która jak jest, to trza sie cieszyć, a jak ni ma, to trudno :| A nie likwidować se piece kaflowe, pozbywać sie lamp oliwnych itd, bo na wsi, gdzie wszystko idzie górą, to przez byle wichure może prądu nie być, i każdy dom na wsi powinien być przygotowany na to, po mojemu to oczywiste :| .
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez Michal » 2 lutego 2010, 19:20

swietlik napisał(a):Tam gdzie linie uszkodziły się lub zerwały pod naporem oblodzonych drzew to tylko i wyłącznie wina energetyki. Nic nie robili przez ok. 30 lat i teraz mają za swoje... w tym przypadku nie ma co zrzucać winy na pogodę ;)

No tak nie zupełnie-dopuszczalna odległość od gałęzi korony drzewa dla linii nN do 1 kV powinna wynosić przy bezwietrznej pogodzie nie mniej niż 1m,natomiast dla linii o napięciu powyżej 1 kV stosuje się wzór: (2,5+U/150)m gdzie U oznacza napięcie znamionowe linii,czyli i tak przy zachowaniu dopuszczalnych odległości nie zapobiegnie się przewrócenia na linię drzewa ,którego gałęzie znajdują się np.2,5 m od przewodu.Jednak na pewno skutki takich awarii są mniejsze,gdy eksploatacja linii jest prowadzona prawidłowo ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez DocBrown » 2 lutego 2010, 21:13

oskard napisał(a):Ale widzieliście w tv, jak sie ludzie burzyli, że prundu nie mają :?: Że piece nie grzeją itd. A ja tak se myśle, w latach 50 to sie wszyscy cieszyli, że prund dotarł na ich wieś, to była nowość, rozumiem, dzisiaj mamy XXI wiek, ale na wsi dopóki będą linie napowietrzne (mam nadzieje że zawsze :) ) dopóty prąd w zime będzie rzeczą która jak jest, to trza sie cieszyć, a jak ni ma, to trudno :| A nie likwidować se piece kaflowe, pozbywać sie lamp oliwnych itd, bo na wsi, gdzie wszystko idzie górą, to przez byle wichure może prądu nie być, i każdy dom na wsi powinien być przygotowany na to, po mojemu to oczywiste :| .


Bzdura. Zamiast babrać się w średniowiecznej technologi lepiej zainwestować w generator i mieć zawsze zapas paliwka, ja tak mam i jest git, nie musze siedzieć w ciemności i mogę normalnie żyć :) A na krótsze awarie mam akumulator i oprawę świetlówkową na 12V :)
DocBrown
 

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez oskard » 3 lutego 2010, 00:13

Albo i tak ;) Jak ktoś jest postępowy i wie jakie są możliwości, grunt żeby mieć możliwość w każdej chwili być niezależnym, a nie wszystko robić na prund, w miejscu gdzie jego przesył dosłownie "wisi" na włosku :mrgreen:
P.S. Ale zapasu świcek nigdy mieć nie zaszkodzi ;) :mrgreen:
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Awaria na terenie Enion S.A

Postprzez elektryk » 3 lutego 2010, 16:38

Na całym terenie Lubzelu regularnie odbywa się przecinka, ale nikt nie mierzy odległości tylko "na oko". Ale jak zwykle przecinka najczęściej jest na liniach nn. Ale ludzie jak się burzą, że gałęzie zostawiają, a nawet podają ZE do sądu.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Poprzednia strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości