Awarie na liniach Sn i nn

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Awarie

Postprzez KaszeL » 21 listopada 2010, 21:19

Ja chcę przekładnik napięciowy :P
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Awarie

Postprzez swietlik » 21 listopada 2010, 21:26

KaszeL napisał(a):Ja chcę przekładnik napięciowy :P


Akurat ten co się załapał na zdjęciu to przekładnik prądowy ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Awarie

Postprzez amisiek » 21 listopada 2010, 22:26

Co to za wyłącznik, czy to nie jest przypadkiem produkt dawnego ZWARu, obecnie ABB?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Awarie

Postprzez KaszeL » 22 listopada 2010, 02:23

swietlik napisał(a):
KaszeL napisał(a):Ja chcę przekładnik napięciowy :P


Akurat ten co się załapał na zdjęciu to przekładnik prądowy ;)


Ja wiem, że ten na fotce jest prądowy, ale jak tylko go zobaczyłem to pomyślałem sobie, że pewnie macie tam gdzieś napięciowy :P
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Stany awaryje linii SN

Postprzez bartek380V » 30 listopada 2010, 21:03

Ostatnio kiedy byla awaria pradu, pomierzylem napiecia fazowe i bylo rowno po 180V. Pozniej dowiedzialem sie ze zostala uszkodzona 3 faza po stronie SN . Pamietam z elektrotechniki ze tak dzieje sie kiedy Trafo jest w ukladzie chyba trojkat-gwiazda. Czemu trafo nie wylaczylo sie? Czy bylo niedociazone?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stany awaryje linii SN

Postprzez MRP200 » 1 grudnia 2010, 08:32

Nie chyba a na pewno. Trafa SN/nn mają układ połączeń trójkąt/gwiazda. Przy przepaleniu się jednego z bezpieczników po stronie SN, tylko jedno uzwojenie jest właściwie zasilane, natomiast pozostałe dwa zasilane są tym samym napięciem tyle, że są połączone szeregowo. Dla transformatorów taki stan pracy nie jest groźny w przeciwieństwie do silników.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stany awaryje linii SN

Postprzez bartek380V » 1 grudnia 2010, 20:13

No tak pamietam jak pozniej popalily sie silniki od hydroforow. Po takiej akcji wujek poprosil mnie o zabezpieczenie jego hydroforu. Dolozylem do calego ukladu czyli termika i stycznika-wykrywacz braku fazy, od tamtej pory jest ok. Zastanawialem sie czy nie zrealizowac tego na 3 stycznikach badajacych napiecia miedzyfazowe ale byoby to zbyt duze. Elektronika moze bardziej zawodna ale wyszlo taniej i jest mniejsze. ;)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stany awaryje linii SN

Postprzez MRP200 » 2 grudnia 2010, 09:13

Elektroniczne zabezpieczenie zanikowe (od braku jednej fazy) jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Uszkodzenie takiego urządzenia skutkować będzie raczej całkowitym brakiem pracy hydroforu niż pracą na dwóch fazach. Wykrywanie asymetrii zasilania odbywa się poprzez pomiar napięcia pomiędzy środkiem symetrycznej gwiazdy a przewodem N. Normalnie napięcie to jest bliskie zeru.
Miałem kiedyś przypadek, że trzeba było takie zabezpieczenie nieco rozstroić. Było zbyt czułe i reagowało już przy asymetrii rzędu 15% (na jednej fazie napięcie spadało do 200 a na drugiej było 190) i schładzalnik do mleka się wyłączał.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stany awaryje linii SN

Postprzez bartek380V » 2 grudnia 2010, 16:21

No tak. Ale to 190V to malo cos :( Niezgodne z umowa od ZE ,jesli podobnie bylo na przylaczu ,chyba ze do silnika ktos dal kabel np ? x 0,75 mm2 ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stany awaryje linii SN

Postprzez cieszyn » 2 grudnia 2010, 23:15

MRP200 napisał(a): .... Wykrywanie asymetrii zasilania odbywa się poprzez pomiar napięcia pomiędzy środkiem symetrycznej gwiazdy a przewodem N. Normalnie napięcie to jest bliskie zeru.
Miałem kiedyś przypadek, że trzeba było takie zabezpieczenie nieco rozstroić. Było zbyt czułe i reagowało już przy asymetrii rzędu 15% (na jednej fazie napięcie spadało do 200 a na drugiej było 190) i schładzalnik do mleka się wyłączał.


A jak się "przytępia" takie urządzenie?
Jakbyn widział schemat, to bym coś wymyślił ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości