Co to za linia?

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 7 stycznia 2011, 16:10

Witam,
Whites86 napisał(a):to nie kable tylko przewody

Racja pomyliłem się.
Whites86 napisał(a):spotkalem je przy wykozystaniu jako przylącza zasilajace budynki

W jakim celu były one stosowane( np. czy były stosowane, gdy blisko takiej linii czy przyłącza były jakieś gałęzie drzew)?
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez Whites86 » 7 stycznia 2011, 18:09

zawistak napisał(a):Witam,
Whites86 napisał(a):to nie kable tylko przewody

Racja pomyliłem się.
Whites86 napisał(a):spotkalem je przy wykozystaniu jako przylącza zasilajace budynki

W jakim celu były one stosowane( np. czy były stosowane, gdy blisko takiej linii czy przyłącza były jakieś gałęzie drzew)?
Pozdrawiam.

galezie to akurat niejest zaden argument przy takiej linii bo niezaleznie od tego czy to linia izolowana czy gola galezie i tak sie wycina by niedotykaly przewodów, podejrzewam ze te przylacza zostaly wykonane z takich przewodow bo innych chwilowo nie mieli :) ew dlugosc tego przylacza byla na tyle problematyczna ze podczas wiatrów przewody zwieraly sie ze sobą
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 7 stycznia 2011, 18:13

Witam,
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, może będą jeszcze jakieś zdjęcia z tego placu( albo coś zdobędę :D ) ale wątpię.
Jutro prawdopodobnie będę naprawiał tą pogniecioną ORZ i prawdopodobnie zamieszczę zdjęcia.
P.S. :arrow: Whites86
Może pamiętasz jaki był typ tych przewodów?
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 8 stycznia 2011, 16:25

Witam,
To już prawdopodobnie ostatnie zdjęcia w tym temacie. Pierwsze cztery przedstawiają przewody użyte do budowy tej linii, za pomocą tych cienkich przewodów (niebieskiego i czerwonego) została podłączona oprawa.
Piąte zdjęcie przedstawia ORZ uratowaną z tego placu po niewielkiej naprawie( akurat dzisiaj ją naprawiałem i już jest o wiele lepiej, najgorzej wyglądała na tym placu, w ogóle nie przypominała ORZ).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 13 marca 2011, 18:44

Witam,
Dzisiaj byłem na Żoliborzu i byłem mn. w rejonie stawów Brustmana. W ich rejonie jest taki ogrodzony murem obiekt, przy murze biegnie linia napowietrzna bym powiedział, że prawie identyczna jak ta( oprawy ORZ, na niektórych słupach sodówki i na jednym słupie taka mała oprawa do oświetlania czy iluminacji jednego ze stawów), cała linia( są tam jeszcze przyłącza, widziałem jedno ale było pewnie ich więcej) jest wykonana takim samym przewodem co ta, której zdjęcia są w tym wątku. Dzisiaj niestety nie wziąłem aparatu :( (było w rejonie stawów na osiedlach masa klasyków), także nie zamieszczam zdjęć. Linia pewnie powstała w tym czasie co tamta( ten sam typ opraw, ORZ 7/1 chyba) i mam pytanie czy to było powszechne rozwiązanie i dlaczego stosowano właśnie takie przewody( akurat możnaby wykonać tam spokojnie normalną linię napowietrzną, nie ma drzew, odległość między słupami i długość przyłączy nie są aż tak długie żeby się zwierało podczas wiatru)? Akurat linia też najbardziej estetyczna nie była( może troche bardziej estetyczna jak tak, ale do ideału to jej wg. mnie brakuje). Podejrzewam, że nie opłacało się robić tak jak w przypadku zwykłych linii, wystarczyło jakoś tam rozwiesić i tyle( ale nie jestem tego pewien). Być może będą zdjęcia, ale nie wiem kiedy :(
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 4 października 2013, 19:36

Witam,
Mam nadzieję, że nie będzie to potraktowane jako nabijanie postów ;)
Szukając w internecie info na temat przewodu giętkiego, który będzie mógł pracować na zewnątrz znalazłem ta stronkę o przewodach i kablach:
http://kable-przewody.arb.webd.pl/index.php
Jest tutaj między innymi mowa o przewodzie AALXS (na dole strony):
http://kable-przewody.arb.webd.pl/pliki/4.html
Jest to przewód z izolacją polietylenową na 12/20kV, czyli do średniego napięcia.
Być może, ponieważ nie było innych przewodów pod ręką, monterzy wykorzystali takie do budowy tych 2 linii o których wspominałem :?:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 27 kwietnia 2014, 08:16

Witam,
Mam nadzieję, że nie będzie ostrzeżenia za post pod postem ;)
Słuchajcie przez przypadek znalazłem ten przewód:
http://www.multikable.pl/kable-i-przewody-energetyczne-1/przewody-aluminiowe-jednozylowe/przewody-alyd/przewod-alyd-1-x-50mm2-450-750v-czarny.html
Nazywa się ALYd, pewnie do dzisiaj stosowany. na tej stronie pisze, że także do przyłączy domowych, więc na zewnątrz też się nadaje.
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Co to za linia?

Postprzez elektryk » 27 kwietnia 2014, 10:15

Tylko ciekawe czy jest stosowany jeszcze jako drut a na napowietrznej lepsza jest linia. Przy przeglądach linii monterzy w niektórych przylaczach wymieniają (sztukuja za pomocą zlaczki karbowanej) krótki odcinek gołej linki przy słupie na izolowany ale zapewne sztukuja za pomocą odwinietego splotu
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co to za linia?

Postprzez Whites86 » 27 kwietnia 2014, 10:39

pion głowny w moim budynku jest właśnie z tego przewodu ALYd tyle że u mnie jest 4x35
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości