Linie średniego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez Jorgus » 18 lipca 2011, 09:14

jak na moje oko to niczego tu nie brakuje :)

to ja też pokarzę fotkę słupa Śn tyle że kratowego linia 20Kv-fota znaleźiona na komórce.
Obrazek
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez MRP200 » 18 lipca 2011, 09:29

Brakuje. Zwróć uwagę na głowice kablowe. Głowice napowietrzne powinny mieć klosze przeciwdeszczowe, a na mojej fotce ich nie ma.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez zawistak » 18 lipca 2011, 14:20

Witam,
Dopowiem jeszcze, że ten słup ze zdjęcia MRP to słup przed moim domem( fotka ze zlotu ;) )
Te przeciwdeszczowe to pewnie takie:
Obrazek
Są na jednej z 2 głowic kablowych, słup na ul. Augustówce, w rejonie skrzyżowania ze Statkowskiego,
Tutaj też nieźle widać( stacja Sn/nn, ul. Statkowskiego):
Obrazek
Ich brak coś MRP mówił, że grozi zwarciem.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 1 sierpnia 2011, 09:25

Jak to w końcu jest, czy na długie odgałęzienia SN montowane są rozłączniki (gdy wyłączają całą linię to nie jeżdzą po stacjach zeby je wyłączyć, otwierają w stanie prądowym), czy tylko przed pojedynczymi stacjami są odłączniki (otwierane w stanie jałowym). Jak rozróżnic odłącznik od rozłącznika nie sterowanego radiowo :?:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez zawistak » 1 sierpnia 2011, 13:17

Witam,
elektryk napisał(a):Jak rozróżnic odłącznik od rozłącznika nie sterowanego radiowo

Zapewne po takich widełkach do gaszenia łuku ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 18 sierpnia 2011, 20:29

Pare fot.

Czy u was spotyka się białe izolatory :?: Kilka lat temu właśnie takie powymieniano na paru całych liniach 15 kV najczęściej magistralach, potem jakoś zaprzestano tej wymiany i do dziś większość linii ma izolatory brązowe. Co ta kompleksowa wymiana miała na celu :?: Foty takich właśnie izolatorów odciągowych

Na terenie ZE
Obrazek

Obecnie już nie stosuje sie u mnie takich izolatorów odciągowych , w miejscach uszkodzen lub na nowych słupach zakładają kompozytowe gumowe
Obrazek

Izolatory kołpakowe porcelanowe
Obrazek

Izolatory kołpakowe szklane rzadziej sie spotyka
Obrazek

Ciekawe co ten budynek kryje :roll: Wchodzi do niego linia z GPZ 110/SN a wychodzą 3, pewnie są odłączniki i zabezpieczenia
Obrazek

Obecnie pojedyncze uszkodzone izolatory stojące lub na nowych słupach uzupełnia się takimi zielono-niebieskimi
Obrazek

Obrazek

Foty odgromników, obecnie na stacjach są demontowane te ze szczytu, nowe zakładają w miejsce izolatorów przelotowych pomiędzy odciągowymi a bezpiecznikami SN
Obrazek

Obrazek
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 23 sierpnia 2011, 18:31

Kolejne zdjęcia.

Skrzyżowanie linii 15 kV
Obrazek

Rozłącznik sterowany radiowo, słupy ustawione w 2009 r. wcześniej były 3 żerdzie ŻN-12/200
Obrazek

Nowy rozłącznik, izolatory kompozytowe przenieśli ze starego słupa. Jak oceniacie przekrój przewodów :?: Dla mnie do 35 mm2 :roll:
Obrazek

Napęd silnikowy, czemu do niego dochodzą 2 kable z szafki sterowniczej :?:
Obrazek

Sposób montarzu rurki rozłącznika
Obrazek

Z jednej strony jest Podział Sieci. Rozłacznik sterowany tylko ręcznie, słup po awarii w wyniku huraganu w 2006 r. założyli izolatory kompozytowe
Obrazek

Sposób montarzu izolatorów odciągowych za pomocą uchwytów kobłąkowych z zawleczkami
Obrazek

Ten odłącznik jest na słupach 14-metrowych, nie wiem jak sie nazywają te słupy są zadko spotykane bez dziur i grube tak jakby poprzedniki słupów BSW. Ta linia jest magistralna i wybudowana w latach 60.
Obrazek

Zbliżenie na rozłącznik
Obrazek

Słup z przekładnikiem, nie bardzo sie znam na nich, czy to rodzaj transformatora, przemienia napięcie 15 kV na 24 V :?: Widać też nową antenę, na starym słupie była ogromna, widać tez białe izolatory które u mnie są popularne, nie wiem brązowe są słabsze :?:
Obrazek

Są i 2 izolatory zielono-niebieskie
Obrazek

Na dole szafka sterownicza od niej odchodzą po 2 kable do kazdego rozłącznika
Obrazek

Kolejny rozłącznik sterowany radiowo, Obostrzenie 2 stopnia nad malinami i aronią :)
Obrazek

Napęd silnikowy przeniesiony ze starego słupa
Obrazek

Na całości tej linii w 2001 r. wymieniono izolatory na białe
Obrazek
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez MRP200 » 23 sierpnia 2011, 19:11

Tutaj mamy do czynienia z przekładnikiem napięciowym. W zakresie do 20 kV (napięcie znamionowe) są to typowe transformatory jednofazowe o dokładnie znanej przekładni. Napięcie wyjściowe przekładników napięciowych to 100 lub 100/1,73 V. Prezentowanym przypadku przekładnik służy do zasilenia napędów silnikowych rozłączników. Dodam, że niekiedy sterowniki napędów silnikowych mogą być wyposażone dodatkowo w baterię akumulatorów 24 V, dzięki czemu istnieje możliwość otwarcia rozłącznika nawet po zaniku napięcia w linii SN.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez Jorgus » 23 sierpnia 2011, 19:48

może to być dla was dziwne,ale w moim regionie takie widoki które to zapodał kolega elektryk -można by już zacząć pomału zaliczać jako "klasyczne" ;) W moim regionie ostatnio wymieniają słupy strunbetonowe na EPV.Lili "gołej"już się raczej nie stosuje-tylko ta izolowana.Robią tak tylko i wyłącznie dlatego by utrudnić kradzież złomiarzom ;)

Tak nawiasem,Ta ekipa złomiarzy to idioci :!: ponoć w sobotę niedalego mojego domu z kilku słupów Wn będących w lesie pokradli kątowniki... .Niewiem ile ich skradziono,wiem tylko że nowe zostały przykręcone a na wszelki wypadek zaspawano śruby z nakrętkami.Miałem wam pokazać jak skradli kabel 6.3kV który był pod napięciem,miałem pokazać,jednak z obawy na fakt że mogą to czytać ... nie zrobiłem foty-chodzi tylko i wyłącznie o to by nikt ich nie naśladował.MRP200 na pewno dobrze wie że kradzież kabla pod napięciem to tak jak by nieświadome samobójstwo.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 23 sierpnia 2011, 21:42

U mnie jak narazie w moim ZE jest tylko jedna linia w PAS-ie, modernizuje sie linie gołe, bo budowa w PAS-ie jest droga...
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości