Ostatnio, z sentymentu za szkołą nabyłem na allegro analogowy amperomierz laboratoryjny. Dziś w miernictwie korzysta się już głównie z mierników cyfrowych, dlatego myślę że warto uwiecznić to nadal jeszcze czasami spotykane urządzenie. Podobnych amperomierzy używaliśmy w szkole na lekcjach miernictwa oraz na pracowni elektrycznej.
W tym wykonaniu amperomierz LE-3P posiada 6 zakresów pomiarowych. Są to odpowiednio 0,6; 1,2; 3,0; 6,0; 12,0 i 30,0 A. Na zdjęciu tego nie widać, ale w tej chwili pokrętło ustawione jest na zakres 30A.
Każdy analogowy miernik jest oznaczony zestawem symboli określających jego właściwości. Symbole przedstawione na tym zdjęciu oznaczają odpowiednio: Przyrząd do pomiaru natężenia prądu przemiennego, posiada ustrój pomiarowy magnetoelektryczny (w przypadku amperomierza oznacza to, że mierzy wartość średnią prądu - a niejako efektem ubocznym jest także zdolność do pomiaru natężenia prądu stałego), urządzenie przeznaczone do pracy w poziomie, napięcie probiercze izolacji wynosi 2 kV, klasa przyrządu to 0,5. W kolejnej linii mierzy prądy o częstotliwościach od 40 do 400Hz przy czym 50Hz to jego częstotliwość znamionowa. Po prawej widoczna jest także tabelka przedstawiająca oporność urządzenia na poszczególnych nastawach.
Na tym zdjęciu widać przykładowy pomiar. Amperomierz ustawiony jest na zakres 6A, a odczyt pokazuje prąd w początkowej fazie pracy lampy rtęciowej 400W. Jako, że amperomierz ma podziałkę o zakresie 60. Odczytu dokonujemy w następujący sposób. Odczytana wartość / ( zakres podziałki / ustawiona wartość ). W tym przykładzie 53 / (60/6) = 5.3A
Na tym zdjęciu widać pomiar prądu tej samej lampy, ale po rozgrzaniu. Odczytujemy wartość: 34.5 / (60/6) = 3.45A

Na zakończenie zerkniemy na wskazania mojego przyrządu wzorcowego włączonego szeregowo z fotografowanym dziś amperomierzem. Jak widać dziadek amperomierz poradził sobie nie najgorzej
