Rozdzielnice

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Rozdzielnice

Postprzez Lampa » 6 maja 2021, 12:47

KaszeL napisał(a):W tej dużej rozdzielni masz poprowadzone N-ki od góry z aparatu do aparatu - i to jest dla mnie dyskusyjne

Na zdjęciach może to tak wyglądać, jednak w rzeczywistości każda listwa z aparatami (oprócz tej na samej górze - sekcja zasilania UPS) ma swój osobny przewód N, który biegnie razem z innymi przewodami N do bloku rozdzielczego na dolnej listwie.
Starałem się aby w miarę możliwości jeden przewód N obsługiwał jakąś ilość obwodów z 3 faz a nie tylko z jednej (prądy przesunięte w fazie względem siebie), niemniej w porównaniu do wcześniejszych rozdzielnic ta jest najbardziej odchudzona w kwestii przewodu N na co w jakimś stopniu miał wpływ niewielki blok rozdzielczy.
Lampa
 

Re: Rozdzielnice

Postprzez litak1 » 9 maja 2021, 09:50

KaszeL napisał(a):Ja nie mam nic przeciwko lutowaniu, po za tym, że jest to zwyczajnie upierdliwe. Tym niemniej uważam takie połączenie za najtrwalsze ze wszystkich. Tutaj jednak nie o to mi chodziło.

W tej dużej rozdzielni masz poprowadzone N-ki od góry z aparatu do aparatu - i to jest dla mnie dyskusyjne. Ponieważ w skrajnym przypadku, jesteś w stanie taki przewód wykończyć obciążeniowo. Nie wiem jak tam są porozkładane fazy, itp. Ale założenie powinno być takie, że płynie prąd znamionowy przez każdy z obwodów zasilany z tej pętelki, na jednej fazie. Wiadomo, że przy obciążeniu dwóch i trzech faz będzie tylko lepiej dla takiego przewodu.

Najtrwalsze ze wszystkich zgadza się,jeżeli łączymy przewody i tylko łączymy... ale niestety w tym akurat zastosowaniu absolutnie nie należy tego stosować, z powodu cyny, która płynie pod obciążeniem (naciskiem śruby), o ile można to stosować w listwach sprężynowych (z dynamicznym naciskiem, który cały czas kompensuje płynącą cynę) o tyle w listwach ze śrubą po pewnym czasie połączenie zwiększy swoją rezystancję zacznie się grzać a to tylko zwiększa podatność cyny na nacisk. SPRAWDZONE 1000 RAZY !!!! nie końcówkujecie tak przewodów, które przykręcacie
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Rozdzielnice

Postprzez Lampa » 9 maja 2021, 13:26

Ja niestety nie miałem możliwości sprawdzić tego 1000 razy, ale ciekawi mnie jaki był by efekt następującego testu.
Robimy połączenie w dwóch przypadkach:
1) Żyły Cu zlutowane tak jak na zdjęciu które przedstawiałem, dokręcone z jakimś momentem X
2) Żyły Cu bez lutowania, dokręcone z jakimś momentem X
Mierzymy rezystancję styku mostkiem do pomiaru małych rezystancji, po tym pomiarze przez kilka tygodni a może miesięcy męczymy takie złącza prądem i następnie robimy znowu pomiar rezystancji.
Taki pomiar to jedyne co by mnie w 100% przekonało.

W moim połączeniu starałem się aby cyna wypełniła przestrzenie między miedzianymi żyłami i je spoiła ze sobą, więc myślę że większość siły dociskającej opiera się na miedzianych żyłach a nie cynie. Jest jeszcze jakaś zewnętrzna warstwa cyny między tym cienkim drutem którym spiąłem wiązkę...
To są jednak tylko moje przemyślenia.
Lampa
 

Re: Rozdzielnice

Postprzez Elektroservice » 5 marca 2022, 11:30

Klasyczna rozdzielnica żeliwna okapturzona sfotografowana klasyczną lustrzanką analogową Praktica EE2 + obiektyw Pentacon Electric 1.8/50 :) Zdjęcie wykonane na filmie Foma Fomapan 200 :)

Obrazek
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Rozdzielnice

Postprzez famabud » 5 marca 2022, 11:47

I zapewne zasila ona taśmy LED. :lol: :P
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozdzielnice

Postprzez litak1 » 6 marca 2022, 01:17

Elektroservice napisał(a):Klasyczna rozdzielnica żeliwna okapturzona sfotografowana klasyczną lustrzanką analogową Praktica EE2 + obiektyw Pentacon Electric 1.8/50 :) Zdjęcie wykonane na filmie Foma Fomapan 200 :)

Faktycznie ... :) zdjęcie jak z PRLowskiego Poradnika Młodego Montera :P :lol:
Oczywiście żarcik ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Rozdzielnice

Postprzez Elektroservice » 6 marca 2022, 11:26

Zdjęcie miało wyglądać jakby zostało zrobione w czasach gdy te rozdzielnice były nowością :) Niestety akurat to zdjęcie kiepsko mi wyszło :( (źle "naostrzone")
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 6 marca 2022, 17:27

Takie ledy zasila...




Kto zgadnie ile kW?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozdzielnice

Postprzez famabud » 6 marca 2022, 19:29

Ze 24kW będzie?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 6 marca 2022, 19:53

To jest coś takiego:

Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości