Rozdzielnice

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Rozdzielnice

Postprzez Elektroservice » 17 sierpnia 2023, 17:34

To by było rozwiązanie najlepsze ale w sytuacji gdy już mamy to, co widać na powyższych zdjęciach pozostaje zabezpieczenie rury zaślepką i wpuszczenie przewodów w rury osłonowe. No chyba, żeby obudować to, co jest pod szafką np. płytami z tworzywa sztucznego mocowanymi do tych stalowych profili na których stoi szafka.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Rozdzielnice

Postprzez zawistak » 21 listopada 2023, 17:45

Elektroservice napisał(a):Temat nr 2 to te odcięte kawałki kabla/przewodu włożone jako zaślepki dławic to niestety pomysł marny. Wilgoć bez żadnego problemu przez to się niestety przedostanie :(

Wiesz to z własnego doświadczenia, czy gdzieś ktoś o tym pisze? Pytam, ponieważ kiedyś nawet się posprzeczaliśmy w sprawie takiego zaślepienia dławic i postanowiłem zrobić eksperyment: włożyłem jeden koniec przewodu YLY dwużyłowego do szklanki z wodą, a drugi koniec wisiał poza szklanką. Po jakimś czasie było widać ślady kropli pod wiszącym końcem przewodu. Natomiast próbując dowiedzieć się, czy ktoś o tym wspomina: nic. W internecie tylko jeden artykuł o tym mówił, a mianowicie autor przedstawiał kwestię podłączania pomp zanurzeniowych i ich ochrony przed wilgocią.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozdzielnice

Postprzez Elektroservice » 21 listopada 2023, 22:00

Nie stosowałem takiego patentu do zaślepiania niewykorzystanych dławic ale wiem o tym, że przewód/kabel ucięty i nie zabezpieczony na końcu jest jak rura - woda i wilgoć bez problemu się przez niego przeciśnie. Ja jak musiałem zaślepić niewykorzystane dławice to stosowałem ocynkowane śruby zamkowe odpowiedniej średnicy tak żeby dławica je mocno chwytała po skręceniu i tak zaślepiona dławica wilgoci nie przepuści.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 23 listopada 2023, 19:06

Tak po prawdzie, to zamiast nieużywanej dławicy lepiej po prostu wkręcić dedykowaną zaślepkę. Są takie dostępne do wszystkich rozmiarów dławic kablowych. To rozwiązuje problem definitywnie. Wszystko inne, to niestety protezy :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości