Wymiana instalacji w mieszkaniu

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 15 kwietnia 2012, 11:30

MRP200 napisał(a):Led-y. Pomysł z tym oświetleniem nie jest mój, tylko "inwestora"

tez wykonywalem takie oswietlenie u mojej matki na schodach :) tylko zamiast ledow sa zarowki 20W 12V
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez bartek380V » 18 kwietnia 2012, 18:57

W jakich granicach cenowych miesci sie 1 punkt elektryczny wkuwany w Waszych okolicach. Ile srednio kasujecie za gniazdo,lampe , rozdzielnie ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 18 kwietnia 2012, 19:28

bartek380V napisał(a):W jakich granicach cenowych miesci sie 1 punkt elektryczny wkuwany w Waszych okolicach. Ile srednio kasujecie za gniazdo,lampe , rozdzielnie ?

4 dychy za rozdzielnie od 300zl w gore w zaleznosci od ilosci pol
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez MRP200 » 29 kwietnia 2012, 20:26

Krótka fotorelacja ze sztukowania przewodu instalacyjnego:
Obrazek
Sposób łączenia żył jest następujący: odizolowane żyły na długość ok. 1,5 cm układam na zakładkę, owijam ściśle drutem miedzianym śr. 0,5 mm (z przewodu telefonicznego) po czym całość lutuję. W tej ostatniej operacji moja "transformatorówka" 100/150 W daje sobie doskonale radę, nawet z żyłami 2,5 mm kw.
Dalej to odtworzenie izolacji.
Obrazek
Obrazek
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Marek140 » 29 kwietnia 2012, 20:30

Pełen profesjonalizm :)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez lumix26 » 1 maja 2012, 17:46

Opalarka bardzo dobrze się sprawdza do koszulek termokurczliwych ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9289
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez lampawls » 23 marca 2013, 19:39

Witam,dzisiaj pokażę wam kilka fotek z wymiany instalacji w kamienicy.w 90% instalacja jest w aluminium,tylko przewody trójfazowe do pieca kaflowego są miedziane,także w jednym z pokoi jest instalacja w miedzi.Mam też kilka fotek:
Oto wspomniane przewody trójfazowe
Obrazek
Piec był zasilany elektrycznie trzema grzałkami o mocy łącznej 4.5 kW
Jak otworzyłem tą puszkę,moja reakcja wyglądała tak:
:o :twisted:
Obrazek
Inną ciekawostką,jest to,że przy wyciąganiu lekko przyjaranej puszki natknąłem się na coś takiego:
Obrazek
Z tego co się orientuję to przewód antygron czy jakoś tak,położony w rurkach Bergmana.Zastanawia mnie też,z jakiego okresu może pochodzić ta instalacja,bo kamienica jest z lat 20./30.
Jest też coś dziwnego,nie wiem co to może być,jak zajrzę pod spód to dowiem się może coś więcej ;)
Obrazek
info dla kolegi Elektroservice-piecyka PG-4 nie udało mi się zdobyć,bo akurat nie było nie wtedy,a przyszedł jakiś gościu[złomiarz] i poniósł piecyk... :twisted: :(
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez LukaszO » 24 marca 2013, 01:07

Wybacz ale na tych zdjęciach mało co widać - nie widzisz tego? ;)
Przewody kabelkowe "antygron" to pewnie - KGp KGo i pochodzą zapewne z powojennej wymiany instalacji - lata 50-te? Jeśli chodzi o aluminium to tylko lata 70-te.
Miedziana raupa to stosunkowo nowy twór, zakładam początek lat 90-tych.
Ostatnie zdjęcie to jakiś dedykowany wyłącznik i popularny zacisk "zerowy". Nie wiem czemu ale kiedyś lubowano się w takich zaciskach nawet kiedy niebyły potrzebne - patrz fotka. Musiał być i koniec :D

EDIT
Sądząc po widocznych śrubach pod wyłącznikiem (ostatnia fotka) od drugiej strony zamontowany jest stycznik TSM-1.
Ostatnio edytowano 24 marca 2013, 01:19 przez LukaszO, łącznie edytowano 1 raz
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez MRP200 » 24 marca 2013, 01:15

Ten wyłącznik mógł służyć do załączania zasilania na grzałki w piecu kaflowym. Pod wyłącznikiem, ale już wewnątrz obudowy powinien znajdować się stycznik, prawdopodobnie polski TSM, o czym mogą świadczyć trzy wkręty mocujące, bo te styczniki miały właśnie taki układ otworów mocujących.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez LukaszO » 24 marca 2013, 01:23

MRP200 napisał(a):Ten wyłącznik mógł służyć do załączania zasilania na grzałki w piecu kaflowym. Pod wyłącznikiem, ale już wewnątrz obudowy powinien znajdować się stycznik, prawdopodobnie polski TSM, o czym mogą świadczyć trzy wkręty mocujące, bo te styczniki miały właśnie taki układ otworów mocujących.

Dokładnie tak, widzę, że zwróciłeś na to samo uwagę - zmieniłem swój post ale widać byłeś i tak pierwszy :)
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości