Wymiana instalacji w mieszkaniu

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez cieszyn » 8 kwietnia 2010, 22:04

Michal napisał(a):To połączenie na raupę miedź z miedzią,które nazwałeś partackim przetrwa Ciebie i Twoje wnuki ;)



Michał miał na myśli naturalną trwałość tego połączenia - pod warunkiem, że rzeczywiście ktoś solidnie kombinerkami skręcił te druty
Ja bym je od razu zalutował i zaizolował, ale kogoś widać nie było na to stać wtedy. Ale takie połączenie jest jeszcze trwalsze

Jeśli to skręcał partak, to narobił luzów, te zaś z czasem mogą zaśniedzieć, czyli ulec zielonkawemu utlenieniu, no i wtedy z przewodzeniem prądu mogą być kłopociki :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez DocBrown » 8 kwietnia 2010, 22:07

Zazielenieć jeszcze nie zazieleniało, natomiast zdążyło już lekko zczernieć :roll:
Zrobiłem z tym porządek i zauważyłem, że dokładne oczyszczenie końcówek przewodów, oraz zastosowanie solidnych złączek śrubowych zmniejszyło znacznie spadki napięć :)
Teraz nie przygasa światło w momencie gdy włącza się lodówka :lol:
DocBrown
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez MRP200 » 9 kwietnia 2010, 07:12

Wracając jeszcze na chwilę do problemu Whitesa.
To że budynek zasilany jest z linii napowietrznej wcale nie oznacza, że tam jest system TT, bo równie dobrze może być TN. Mój dom zasilany jest z linii napowietrznej, na dodatek napowietrznym przyłączem, a system na 100% jest TN-C (w budynku większościowo jest już TN-S). Tym bardziej że gość w energetyce potwierdził to tylko sugestywnie, nie sprawdzając tego w żadnych papierach, a miałem już parę okazji przekonać się, jaki bałagan mają w swoich papierach. Podali np. relację kabla n.n., który na gruncie okazało się, że ... nie istnieje (chociaż mógł przedtem istnieć).
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 9 kwietnia 2010, 07:38

MRP200 napisał(a):Wracając jeszcze na chwilę do problemu Whitesa.
To że budynek zasilany jest z linii napowietrznej wcale nie oznacza, że tam jest system TT, bo równie dobrze może być TN. Mój dom zasilany jest z linii napowietrznej, na dodatek napowietrznym przyłączem, a system na 100% jest TN-C (w budynku większościowo jest już TN-S). Tym bardziej że gość w energetyce potwierdził to tylko sugestywnie, nie sprawdzając tego w żadnych papierach, a miałem już parę okazji przekonać się, jaki bałagan mają w swoich papierach. Podali np. relację kabla n.n., który na gruncie okazało się, że ... nie istnieje (chociaż mógł przedtem istnieć).

dodam tylko że linia napowietrzna byla wymieniana, i jest wymieniona w całosci na nową izolowaną , nie ma już golych drutów
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 9 kwietnia 2010, 17:19

wracajac do tematu sieci TT i TN-C
z tego co mi wiadomo niewolno uziemiać przewodu N w sieci TT, dzis dokladnie obejrzalem słupy na tej ulicy (jakies 50 metrów od tej kamienicy) na jednym z nich zauważylem (albo mi się wydaję) ze jeden z przewodów jest podpięty pod listwę uziemiąjącą, oto fotki tego słupa

Obrazek

Obrazek

Obrazek
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez MRP200 » 9 kwietnia 2010, 20:19

Przewody fazowe podpięte do bednarki uziemiającej poprzez ochronniki przepięciowe, natomiast przewód PEN uziemiony bezpośrednio. Klasyczne rozwiązanie dla układu TN-C.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 9 kwietnia 2010, 20:28

MRP200 napisał(a):Przewody fazowe podpięte do bednarki uziemiającej poprzez ochronniki przepięciowe, natomiast przewód PEN uziemiony bezpośrednio. Klasyczne rozwiązanie dla układu TN-C.

czyli jednak kamienica jest wykonana w ukladzie TNC ?? włąsnie z tej lini 2 słupy obok jest rozgałęzienie lini i przylacze do omawianej kamienicy,
na podstawie tego mozna w pelni stwierdzic ze to TN-C ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez MRP200 » 9 kwietnia 2010, 20:43

Wszystko wskazuje na układ sieci TN-C. W sieci TN-C przewód PEN powinien być regularnie, możliwie często uziemiony.
Czyli w mieszkaniu wystarczy rozdzielić przewódu PEN na PE i N, oczywiście rozdział musi być przed RCD.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 9 kwietnia 2010, 21:36

MRP200 napisał(a):Wszystko wskazuje na układ sieci TN-C. W sieci TN-C przewód PEN powinien być regularnie, możliwie często uziemiony.
Czyli w mieszkaniu wystarczy rozdzielić przewódu PEN na PE i N, oczywiście rozdział musi być przed RCD.

i o to mi chodziło :)
dzięki wielkie, teraz jestem już pewny, oczywiscie rozdział PENa na N+PE będzie przed róznicówką :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Wysokoprezny » 22 czerwca 2010, 11:47

Przeczytałem cały ten dział. Chcę jeszcze Was na coś uczulić- nie wskazane jest łączenie w puszkach przewodów na samo lutowanie (bez skręcenia), bowiem tzw. napięcie przejścia lutowia przez wiele takich puszek spowoduje spadki napięcia- może nie kosmiczne, ale zawsze jakieś. Co do partackich połączeń w puszkach, to wiem jedno od dawna: puszka odgałęźna czy kabel do pralki, albo inne urządzenie- Polak uwielbia prowizorkę i nie stosowanie się do zaleceń i nakazów, kwitując często "a po co?! Tak będzie taniej". Tylko potem jest mało profesjonalnie i wielce niebezpiecznie.
Pozdrawiam serdecznie :)
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości