Rozdzielnice

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 21 lutego 2010, 21:15

swietlik napisał(a):Nie żebym się czepiał, ale wg normy punkt rozdziału PE i N należy uziemić na tym polega sens systemu TN-C-S ;)


Ależ ja tu nie dzieliłem przewodu PEN na PE i N, gdyż takowego nawet tutaj nie ma :mrgreen:
Zasilanie jest trójprzewodowe, od licznika do rozdzielnicy w mieszkaniu dochodzi L, N oraz PE :)
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez MRP200 » 21 lutego 2010, 21:20

Widać, że ta rozdzielnica została założona w miejsce swojej poprzedniczki. W takich sytuacjach co do ułożenia przewodów nie wiele da się zrobić. Sztukowania przewodów w takich sytuacjach czasami są nieuniknione, ale powinno być to trwałe połączenie. Lutowanie jak najbardziej polecam. Gorzej jak trafi się alu. Wtedy pozostają tylko złączki śrubowe.
Widzę, ze tylko jeden obwód jest zabezpieczony RCD. Czyli reszta instalacji wykonana jest jeszcze jako dwóżyłowa. Istniejące zasilanie 3-zyłowe jest całkiem mozliwe. Mój znajomy, który ma firmę elektryczną, na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej kilkakrotnie robił już takie wymiany ciagów zasilajacych, oczywiście w systemie TN-S. Fakt, że w mieszkaniach nadal jest TN-C.
Jeżeli chodzi o połączenia wewnątrz rozdzielni, to ja stosuję kolorowy przewód linkę 4 (lub grubszy) mm2 i odpowiednie tulejki.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rozdzielnica

Postprzez Michal » 21 lutego 2010, 21:25

Whites86 napisał(a):względy estetyczne to raczej malo istatne elementy ;) liczy się to jakie zabezpieczenia dales na poszczegolne przekroje przewodów i poprawnosc podlączenia ;) jesli wszystko wykonales według norm to chwała Ci za to ;)

I tu się bardzo mylisz :!: Dobrego fachowca ocenia się min. po estetyce wykonania.Poprawnie to i piekarz połączy jak się mu pokaże jak i da schemat.Względy estetyczne oprócz oczywiście poprawności połączeń to jeden z najważniejszych elementów prawidłowego wykonania instalacji.Ja dobrego elektryka oceniam właśnie po estetyce wykonania.Dzięki estetycznemu wykonaniu tj.ułożeniu przewodów czy kabli,prawidłowym opisie elementów rozdzielni w przypadku np.ewentualnych awarii można szybko i sprawnie zlokalizować uszkodzenie.Co do estetyki wykonania połączeń w rozdzielnicy ze zdjęcia mam pewne wątpliwości. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 21 lutego 2010, 21:29

No niestety, nie najlepiej mi wyszło to estetyczne ułożenie przewodów :oops:
Niestety czas mnie gonił i mimo szczerych chęci nie najlepiej mi to się udało, ale chyba nie jest też jakoś wielce źle :)
Tam gdzie się dało zastosowałem grzebień, a reszta łączona jest drutem 6mm2, który strasznie ciężko jest wygiąć tak aby ładnie się ułożył.
RCD zabezpiecza tylko obwód gniazd w łazience, bo niestety reszta to tak jak MRP200 zauważył to klasyczne TN-C :evil:
Co do przewodów z aluminium, to na szczęście coraz rzadziej są spotykane, bo faktycznie problem jest z ich sztukowaniem :roll:
A już najgorsze co może być to sztukowanie alu z Cu, takie połączenie szybko koroduje i upala się, no chyba że zastosuje się specjalną złączkę, ale strasznie ciężko je dostać :(
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez CDM » 21 lutego 2010, 23:38

Ten zataśmowany , niebieski przewód też zwrócił moją uwagę, ale skoro tam jest połączenie lutowane, to OK! Warto też zwrócić uwagę na owinięcie żółto-zieloną taśmą przewodu PE, który oryginalnie był zdaje się brązowy.Jeśli wszystko dobrze dokręciłeś, nie ma prawa się tam nic popsuć!! Mam nadzieję,że poinformowałeś użytkownika,że nalezy przeprowadzać test różnicówki co miesiąc?
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 21 lutego 2010, 23:39

CDM napisał(a):Ten zataśmowany , niebieski przewód też zwrócił moją uwagę, ale skoro tam jest połączenie lutowane, to OK! Warto też zwrócić uwagę na owinięcie żółto-zieloną taśmą przewodu PE, który oryginalnie był zdaje się brązowy.Jeśli wszystko dobrze dokręciłeś, nie ma prawa się tam nic popsuć!! Mam nadzieję,że poinformowałeś użytkownika,że nalezy przeprowadzać test różnicówki co miesiąc?


Oczywiście :)
Swoją drogą ciekaw jestem ile osób przeprowadza taki test regularnie, co miesiąc, ja sam czasami o tym zapominam u siebie w domu :roll:
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez cieszyn » 21 lutego 2010, 23:42

DocBrown napisał(a):
CDM napisał(a):Ten zataśmowany , niebieski przewód też zwrócił moją uwagę, ale skoro tam jest połączenie lutowane, to OK! Warto też zwrócić uwagę na owinięcie żółto-zieloną taśmą przewodu PE, który oryginalnie był zdaje się brązowy.Jeśli wszystko dobrze dokręciłeś, nie ma prawa się tam nic popsuć!! Mam nadzieję,że poinformowałeś użytkownika,że nalezy przeprowadzać test różnicówki co miesiąc?


Oczywiście :)
Swoją drogą ciekaw jestem ile osób przeprowadza taki test regularnie, co miesiąc, ja sam czasami o tym zapominam u siebie w domu :roll:


Idę o zakład, że 80 % mieszkańców o tych testach nic nie wie! Albo wie, ale zapomina je robić, ludzie się po prostu boją wyciągać łąpę w kierunku prądu :lol: :twisted:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 21 lutego 2010, 23:51

Obawiam się Cieszyn, że masz racje :(
Mam nadzieje, że osoba u której wymieniałem rozdzielnicę jednak będzie pamiętać o tym by co miesiąc wcisnąć przycisk testu.
A tak wyglądała stara rozdzielnica, niestety zapomniałem zrobić zdjęć jej wnętrza przed demontażem :evil:

Obrazek

Tak to wyglądało po zdemontowaniu starej rozdzielnicy

Obrazek

Tutaj widać połączenie żółtozielonego przewodu idącego od zasilania z brązowym, będącym doprowadzeniem PE do łazienki. To właśnie ten brązowy przewód owinąłem taśmą żółtozieloną.

Obrazek
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez cieszyn » 22 lutego 2010, 00:09

ja mam w bloku niemal taką samą rozdzielnicę, wisi tuż nad drzwiami wejściowymi!

Obrazek

Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 22 lutego 2010, 00:13

W Twojej przynajmniej jest nienajgorszy osprzęt, tutaj były stare, rozklekotane już eski FAEL z pierwszej serii. W tym mieszkaniu w którym przeprowadzałem wymianę rozdzielnica jest po prawej stronie drzwi (jak się wchodzi do mieszkania).
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron